powrót

Poradnik urlopowicza-bezpieczna podróż

Już półmetek wakacji, a wyjazdy urlopowe trwają w najlepsze. Coraz większym zainteresowaniem turystów cieszą się wyjazdy zorganizowane „na własną rękę”, a nierzadko środkiem transportu staje się samochód. Nic dziwnego, taka podróż pozwala nam na pełną dowolność, swobodę i często jest korzystna cenowo.

Odpowiednio zaplanowana i przemyślana podróż własnymi czterema kółkami, obojętnie czy w kraju, czy poza jego granicami, to szansa na dodatkowe atrakcje i przygody.
Im  dokładniej przygotujemy się do wakacyjnej podróży własnym samochodem, tym lepiej dla komfortu wyjazdu i samego bezpieczeństwa.

Stan techniczny

Przed wyjazdem warto sprawdzić stan techniczny pojazdu. Dzięki dokładnemu przeglądowi ryzyko awarii zostaje znacznie zminimalizowane. Oględzinom powinny być poddane hamulce, oświetlenie, zawieszenie, układ kierowniczy i oczywiście opony.
W tym przypadku doskonale sprawdza się również ubezpieczenie samochodowe Assistance Auto24h. Jeżeli zdarzy się awaria czy zabraknie paliwa, posiadając ubezpieczenie zapewniony zostaje samochód zastępczy, naprawa auta czy wymiana opon.
Nie ma znaczenia czy jedziesz samochodem swoim czy pożyczonym, nowym czy starszym - ubezpieczenie przypisane jest do właściciela, a nie do pojazdu.

Komfort podróżowania

Wakacyjna podróż samochodem to niejednokrotnie prawdziwa wyprawa, trwająca od kilku do kilkudziesięciu godzin. Bez zapewnienia sobie odpowiedniego komfortu może stać się uciążliwa, szczególnie jeżeli pasażerami są małe dzieci. Całe szczęście na rynku znajduje się szeroka oferta akcesoriów, która uprzyjemni jazdę i uczyni ją bezpieczniejszą nie tylko samym kierowcom ale i maluchom.

Poznać przepisy

Zanim przekroczymy granicę Polski dowiedzmy się, czym różnią się od naszych przepisy i zasady ruchu drogowego regulujące np. obowiązkowe wyposażenie auta, dozwolone prędkości, ubezpieczenia czy też wszelkie opłaty drogowe.
Przykładowo we Francji wymaganym wyposażeniem są: trójkąt ostrzegawczy, zabezpieczenie antywłamaniowe, zapasowe żarówki, zewnętrzne lusterko wsteczne, kamizelka, plakietka o ograniczeniu prędkości, a zalecane jest zabranie apteczki.
W Niemczech do podstawowego wyposażenia należą: zapasowy komplet żarówek, apteczka oraz rękawice gumowe, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka i gaśnica.
Na Słowacji kierowca musi posiadać: zapasowe żarówki, zapasowe bezpieczniki, apteczkę, trójkąt, koło zapasowe, klucz do kół, kamizelkę, podnośnik, linkę holowniczą.

Taka wiedza może uchronić nasz budżet wakacyjny przed niepotrzebnymi, często dotkliwymi stratami.

Polskie prawo jazdy oraz ubezpieczenie OC honorowane są na terenie całej Unii Europejskiej. Chcąc wjechać np. na Białoruś, do Bułgarii, Bośni i Hercegowiny, Macedonii  oraz na Ukrainę, niezbędna będzie Zielona karta.

I pierwsza zasada – spieszmy się powoli.

Zobacz na obszarze jakich państw można poruszać się z ubezpieczeniem OC zakupionym w Polsce…

Zobacz na obszarze jakich państw obowiązuje Zielona karta…

Sprawdź ofertę ubezpieczeniową w mBanku