powrót

Nowe, lepsze zakupy czyli prawa konsumenta

Już niemal miesiąc obowiązują nowe prawa konsumenta. Przypominamy, że podstawowe, pozytywne zmiany dla klientów to: dłuższy termin zwrotu, więcej informacji o ostatecznej cenie towaru oraz ustalona kwestia zwrotu pieniędzy za przesyłkę. Również sprzęt zamówiony w internecie można przetestować na takich samych warunkach, jak w sklepie stacjonarnym.

Ustawa o prawach konsumenta wdraża do polskiego porządku przepisy Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie praw konsumentów. Dzięki ujednoliceniu przepisów przedsiębiorcom będzie łatwiej działać na rynkach zagranicznych.


Przypominamy najważniejsze zmiany, o których powinni wiedzieć konsumenci oraz e-sprzedawcy:

1. Wydłużenie czasu na odstąpienie kupującego od umowy zawartej przez Internet (czyli na odległość) oraz na pokazie (czyli poza lokalem przedsiębiorstwa) z 10 do 14 dni.
2. Uregulowanie kwestii kosztów odesłania towaru. W sytuacji rezygnacji z zakupów  kupujący poniesie koszty odesłania towaru ale sprzedawca zwróci oprócz ceny produktu także koszt jego wysłania, jednak najtańszy przez siebie oferowany.
3. Zapłata za zmniejszenie wartości towaru. Klient ma prawo obejrzeć dostarczony towar w taki sposób, w jaki mógłby to zrobić w sklepie stacjonarnym. Jeżeli rzecz nie spełnia jego wymagań, nie może używać jej dowolnie. Gdy tak się stanie i klient będzie chciał odstąpić od umowy, przedsiębiorca ma prawo obciążyć go dodatkowymi kosztami w związku ze zmniejszeniem wartości towaru.
4. Jasne terminy zwrotu kosztów zakupu. Jeśli konsument zrezygnował z e-zakupów i wysłał oświadczenie, to sprzedawca będzie miał prawo wstrzymać się ze zwrotem  pieniędzy za rzecz oraz kosztów jej wysyłki do czasu otrzymania od konsumenta towaru lub potwierdzenia jego nadania.
5. Dodatkowe koszty zakazane. Za skorzystanie z określonej formy płatności przedsiębiorcy nie wolno żądać od konsumenta opłaty przewyższającej koszty poniesione przez sprzedawcę z tego tytułu. Dodatkowa opłata – np. za płatność kartą – nie może być wyższa od prowizji, którą uiści w związku z tym sprzedawca.


Zakupy przez Internet są szybkie, wygodne, ale i często tańsze. Korzystając z sklepów internetowych trzeba jednak zachować ostrożność. By internetowe zakupy były udane, nalezy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Można się się z nimi zapoznać w naszym blogu.

Źródło: uokik.gov.pl