Forum: Inwestorzy

mBank agresywny a Skarbiec Top FA

Jak to jest z tymi funduszami?
Myślałem, że mBank agresywny jest tożsamy z funduszem Skarbca i tylko w SFI różni się nazwą (sam nie wiem dlaczego), ale chyba tak nie jest. Są różnice w wycenie jednostki mBank agresywny i Skarbca Top FA.
Może mi to ktoś wytłumaczyć.

Odpowiedzi

Zmień widok

10

A co to jest Skarbiec Top FA? Może słabo szukałem, ale nie znalazłem niczego takiego.

HSN napisał(a):

> Jak to jest z tymi funduszami?
> Myślałem, że mBank agresywny jest tożsamy z funduszem Skarbca i
> tylko w SFI różni się nazwą (sam nie wiem dlaczego), ale chyba
> tak nie jest. Są różnice w wycenie jednostki mBank agresywny i
> Skarbca Top FA.
> Może mi to ktoś wytłumaczyć.
>
mBank agresywny to "fundusz funduszy" czylki tzw. FoF. Jest to fundusz, który inwestuje w inne fundusze, przez co nigdy nie będzie plasował się na czele (ani na spodzie), ale będzie miał uśrednione wyniki.

pozdr
d_v_d

Słabo szukałeś ;)
http://fundusze.wp.pl/POD...

d_v_d to co napisałeś nie jest odpowiedzią na moje pytanie. Dlaczego wycena jednostki STFA jest w mBanku inna niż na innych stronach, oraz dlaczego STFA nazywa się w mBanku "mBankiem agresywnym, a nie po prostu STFA?

I co? Nikt nic nie wie?

Jeśli zobaczysz prospekt emisyjny to jasno z niego wynika, że chodzi o Skarbiec TFA. Przypominam, że Skarbiec jest częścią BRE Banku i zapewne może sobie z nazwą robić co chce i tak o wszystkim decyduje prospekt.

Co do wyceny:
31.07.06
MBANK ; +1,51%
BOSSA.PL ; +1,5%
SKARBIEC.COM.PL ; +1,5178%

28.07.06
MBANK ; +1,25%
BOSSA.PL ; +1,2%
SKARBIEC.COM.PL ; +1,245%

Gdzie tu widzisz różnice poza różnymi sposobami zaokrąglania?

W systemie transakcyjnym po kliknięciu w prospekt mBank agresywny otwiera się Skarbiec TFA, więc wiem, że to to samo. Nie rozumiem tylko po co różne nazwy. Ale w sumie to ich sprawa i mogą robić co chcą, ich sprawa. Dziwi mnie to, ale nazwa pod jaką występuje fundusz nie jest dla mnie najważniejsza
Ważniejsze są różnice w wycenie jednostki:
Stan na 28.07.2006:
mBank 142,14
wp.pl 142,31
money.pl 142,31
bossa.pl 142,31
Na Skarbcu nie sprawdziłem, bo mi się nie chce otworzyć, ale podejrzewam, że też jest 142,31.
Skąd ta różnica? 17 groszy zaokrąglenia to troszkę sporo, nie? Jedyny znaleziony przez mnie przypadek gdzie moje wyliczenia różnią się od mBankowych to BPH aktywnego zarządzania, ale tam cena jednostki wynosi ok. 2 złotych i w związku z tym różnice w zaokrągleniach mogą być spore. W przypadku STFA nie powinno tak być.

brak grupy

W systemie transakcyjnym po kliknięciu w prospekt mBank agresywny otwiera się Skarbiec TFA, więc wiem, że to to samo. Nie rozumiem tylko po co różne nazwy. Ale w sumie to ich sprawa i mogą robić co chcą, ich sprawa. Dziwi mnie to, ale nazwa pod jaką występuje fundusz nie jest dla mnie najważniejsza
Ważniejsze są różnice w wycenie jednostki:
Stan na 28.07.2006:
mBank 142,14
wp.pl 142,31
money.pl 142,31
bossa.pl 142,3 1
Na Skarbcu nie sprawdziłem, bo mi się nie chce otworzyć, ale podejrzewam, że też jest 142,31.
Skąd ta różnica? 17 groszy zaokrąglenia to troszkę sporo, nie? Jedyny znaleziony przez mnie przypadek gdzie moje wyliczenia różnią się od mBankowych to BPH aktywnego zarządzania, ale tam cena jednostki wynosi ok. 2 złotych i w związku z tym różnice w zaokrągleniach mogą być spore. W przypadku STFA nie powinno tak być.

Prawdopodobnie chodzi o to, że Skarbiec sprzedaje jednostki uczestnictwa w swoich funduszach pod różnymi markami, korzystając z różnych agentów i w różnych planach inwestycyjnych. Na wycenę może wpływać prowizja od nabycia/sprzedaży, jakieś tam dodatkowe opłaty, lub typ j.u.
Proponuję zajrzeć na wyceny j.u. nawet na stronach <www.skarbiec.pl> - zobaczysz, w czym rzecz.

Ta różnica to już na pewno nie zaokrąglenie, ale... Wydaje mi się, że ta różnica się utrzymuje na stałym poziomie, więc nic w ten sposób nie tracisz (IMVHO). Może przy pierwszej wycenie, jak postanowili zmienić nazwę, coś namieszali i tak zostało? Ale można by to zgłosić oficjalnie mBankowi i poprosić o wyjaśnienie.

Komentuj z innymi

Ostatnie wątki w Inwestorzy