Forum: mKlienci

brak grupy

Co to jest STORNO UZNANIA ???

Witam. Miałem na eKoncie pieniądze. Nie była to duża suma lecz jednak były. Loguję się do systemu, spoglądam na saldo a tam 0,0 zł !!! W ostatnich transakcjach pisze: rodzaj operacji->storno uznania a w tytule operacji->korekta odsetek dodatnich. Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić o co tu chodzi ???
Z poważaniem
ET

Odpowiedzi

Zmień widok

2

Ogolnie: w jezyku ksiegowych "storno" oznacza operacje ksiegowa neutralizujaca/korygujaca skutki innej blednej operacji.

U Ciebie, najprawdopodobniej: tym stornem zmniejszono wczesniej naliczone odsetki. Oczywiscie nie dlatego, ze ktos przestal Cie lubic :) Zapewne chodzi o jakas naprawde mala sume a roznica powstala wskutek opoznionego rozliczenia jakiejs transakcji.
Tak dzieje sie np. gdy koncem miesiaca zrobisz karta jakas transakcje to ta transakcja poczatkowo powoduje tylko blokade a jej kwota dalej Ci procentuje. Czyli odsetki od zablokowanej kwoty zostana Ci na koniec miesiaca naliczone rowniez za okres blokady. Wreszcie poczatkiem miesiaca do banku dociera ostateczne rozliczenie operacji i blokada zmienia sie w operacje zmniejszajaca Ci saldo z dniem operacji czyli _poprzedzajacym_ naliczenie odsetek. Czyli odsetki byly za okres blokady naliczone nienaleznie. Nie majac swiadomosci takiego "zagrozenia" mozna w dobrej wierze owe odsetki wykorzystac i jesli saldo w chwili korekty odsetek bedzie mniejsze niz kwota korekty to mozna nawet spowodowac "niedozwolony debet".
Dla transakcji rozliczanych elektronicznie opoznienia (od blokady w chwili transakcji do ostatecznego rozliczenia) moga praktycznie wyniesc kilka dni - to juz wystarczy by opisany wyzej mechanizm zadzialal z "wydajnoscia" rzedu nawet 10gr/dobe. Moj rekord to ok. 85 dni od transakcji w Tesco do jej rozliczenia (przez WBK). Dla transakcji rozliczanych off-line e-karta nawet miesiac nie jest dziwny, zwlaszcza przy transakcjach miedzynarodowych.

W ten sposob wspomnialem o jeszcze drugim sposobie zrobienia debetu w mBanku: transakcje miedzynarodowe blokuja srodki wg kursu z dnia blokady a ostatecznie sa rozliczane wg kursu z dnia rozliczenia. Jesli kurs waluty rozliczeniowej Twojej karty wzrosnie w tym czasie to moze sie okazac, ze przekroczysz saldo bo na blokady wystarczalo a na pelne rozliczenie juz nie.

brak grupy

Wytłumacz mi w jaki sposób bank mógł Ci ściągnąć środki po 85 dniach skoro ma na to tylko miesiąc a po tym terminie nie wolno im dokonywać takich transakcji???

Tak mi przynajmniej powiedziano w banku gdy też rozliczenie zbyt długo nie przychodziło!!!