Forum: Inwestorzy

IKE

Czy jest możliwe założenie jednej osobie dwóch IKE, np. mAkcja i mWaga, czy trzeba zdecydować się na jeden z nich? Jeżeli można w ramach jednego TFI prowadzić takie dwa rachunki, to czy można dokonać transferu do nich z PPE np. po 50%? Czy ewentualnie można konwertować jednostki na rachunkach IKE tego samego TFI?
Dzięki za pomoc!

Odpowiedzi

Zmień widok

14

zarek35 napisał(a):

> Czy jest możliwe założenie jednej osobie dwóch IKE, np.
> mAkcja i mWaga, czy trzeba zdecydować się na jeden z nich?
> Jeżeli można w ramach jednego TFI prowadzić takie dwa
> rachunki, to czy można dokonać transferu do nich z PPE np. po
> 50%? Czy ewentualnie można konwertować jednostki na
> rachunkach IKE tego samego TFI?

W ramach prowadzonego IKE możesz mieć zgromadzone środki na dowolnych funduszach w danym IKE, w dowolnych proporcjach, jak również przeprowadzać dowolne konwersje.

Również transfer z PPE do IKE jest możliwy zgodnie z warunkami opisanymi w ustawach o PPE i IKE.

Liwiusz

zarek35 napisał(a):

> Czy jest możliwe założenie jednej osobie dwóch IKE, np.
> mAkcja i mWaga, czy trzeba zdecydować się na jeden z nich?

Można nawet wszystkie w dowolnych proporcjach i konwertować sobie między nimi do woli. Jednak przy otwarciu mIKE fundusze, o ile się nie mylę, trzeba się zdecydować na jeden fundusz, ale później jak wyżej.

> Jeżeli można w ramach jednego TFI prowadzić takie dwa
> rachunki, to czy można dokonać transferu do nich z PPE np. po
> 50%?

Teoretycznie tak to powinno wyglądać, ale w mBanku procedura wypłaty transferowej w opisywanym przez ciebie kierunku chyba nie zaskoczyła z powodu jej .......... braku.

> Czy ewentualnie można konwertować jednostki na
> rachunkach IKE tego samego TFI?

Oczywiście i te konwersje nie muszą dotyczyć całej wartości rejestru. Swoje IKE możesz 'rozbić' na dowolną ilość funduszy dostępnych w mIKE Fundusze.

> Dzięki za pomoc!

Pozdr.
oporek

Liwiusz napisał(a):

>
> Również transfer z PPE do IKE jest możliwy zgodnie z
> warunkami opisanymi w ustawach o PPE i IKE.

Ustawę znam, mBank też, ale nie znam nikogo, komu udałoby się dokonać wypłaty transferowej na mIKE fundusze i nie słyszałem o takim przypadku.

> Liwiusz
Pozdr.
oporek

oporek. napisał(a):

> Teoretycznie tak to powinno wyglądać, ale w mBanku procedura
> wypłaty transferowej w opisywanym przez ciebie kierunku chyba
> nie zaskoczyła z powodu jej .......... braku.

Dowody 'poszlakowe'. Przy mIKE lokacie http://www.mbank.pl/indyw... opisano jak dokonać wypłaty transferowej na rachunek mIKE Lokaty, a przy mIKE fundusze http://www.mbank.pl/indyw... już 'zapomniano'.

No właśnie! A główny mój cel to likwidacja PPE i założenie mIKE fundusze. Nie widzę sensu przenosić tych pieniędzy na mIKE lokata..

To nikt nie jest w stanie mi powiedzieć czy na pewno można dokonac transferu środków z PPE na mIKE fundusze?
Na mLini nie widzą problemu. Ale jakoś nie do końca im nie wierzę..

zarek35 napisał(a):

> To nikt nie jest w stanie mi powiedzieć czy na pewno można
> dokonac transferu środków z PPE na mIKE fundusze?
> Na mLini nie widzą problemu. Ale jakoś nie do końca im nie
> wierzę..

Dopóki tego nie dokonasz, to się nie dowiesz ;) Na przykład teoretycznie powinno być można przy zakładaniu mIKE fundusze dokonać wpłaty transferowej z innego IKE. Ale w mbanku się technicznie nie da.

Tak więc, jeśli już masz mIKE, to nie powinno być problemu. Jeśli nie masz,to lepiej najpierw załóż, wpłać 400zł, a następnie dołóż z PPE.

I daj znać na firum jak się uda ;)

L.

Liwiusz napisał(a):

> zarek35 napisał(a):
>
> > To nikt nie jest w stanie mi powiedzieć czy na pewno
> można
> > dokonac transferu środków z PPE na mIKE fundusze?
> > Na mLini nie widzą problemu. Ale jakoś nie do końca im
> nie
> > wierzę..
>
>
> Dopóki tego nie dokonasz, to się nie dowiesz ;) Na
> przykład teoretycznie powinno być można przy zakładaniu
> mIKE fundusze dokonać wpłaty transferowej z innego IKE. Ale w
> mbanku się technicznie nie da.
>
> Tak więc, jeśli już masz mIKE, to nie powinno być
> problemu. Jeśli nie masz,to lepiej najpierw załóż, wpłać
> 400zł, a następnie dołóż z PPE.
>
> I daj znać na firum jak się uda ;)

Zarek, z całym szacunkiem dla wiedzy Liwiusza, bo jest olbrzymia, ale IMHO akurat tu się myli i postępowanie wedle jego rady przyniesie poważne konsekwencje finansowe. Ja też mogę się mylić, więc sprawdż czy bez wspomnianych konsekwencji możesz postąpić jak Liwiusz radzi. IMHO tymi konsekwencjami może być utrata 30% składek wprowadzonych do programu emerytalnego, bo nie byłaby wtedy wypłata transferowa lecz zwrot i te 30% powędrowałoby na konto ZUS.
Nie należy podchodzić bezkrytycznie i z pełnym zaufaniem do naszych porad i zawsze lepiej się upewnić gdy w grę wchodzą pieniądze. Sam też możesz zapoznać się z ustawą o pracowniczych programach emerytalnych - Dz.U. 2004 nr 116 poz. 1207.
Weź pod uwagę również to, że wypłata transferowa z programu nie może nastąpić w przypadku, gdy pozostajesz w stosunku pracy z pracodawcą prowadzącym ten program, chyba że sam program jest likwidowany.
Nie jestem mocny w te klocki, więc wszystko jest do sprawdzenia.

> L.

Pozdr.
oporek

Oporek. Wielkie dzięki, ale spełniam wszelkie warunki do takiego transferu. Brakuje mi tylko IKE. Nie jestem już w stosunku pracy z pracodawcą prowadzącym ten program, nie może również być mowy o zwrocie środków zgromadzonych na PPE.. Nie chcę tracić tych 30% procent i zakładam, że uda mi się utrzymać te środki jeszcze 20 lat.. A może ktoś z mRadnych się wypowie..

zarek35 napisał(a):

> Nie chcę tracić tych 30% procent i zakładam, że uda
> mi się utrzymać te środki jeszcze 20 lat..

Więc nie powinieneś wypowiadać umowy z PPE (zwrot środków) tak jak Liwiusz sugeruje i wpłacić samodzielnie na IKE. Jeśli ma to być wypłata transferowa, to środki z PPE powinny bezpośrednio trafić na rejestr mIKE fundusze. Nie możesz ich dostać do ręki, bo wtedy dojdzie do potrącenia 30% składek podstawowych i przekazania ich do ZUS.
Jednego nie jestem pewien. Otóż nie wolno oszczędzać w dwóch lub w więcej IKE** i tego jestem pewien, ale nie wiem czy wolno oszczędzać jednocześnie w PPE i w IKE by później wypłatą transferową przenieść środki z PPE do IKE bez utraty tych 30%. Gdyby taka sytuacja była dozwolona, to wyjściem byłoby otwarcie IKE z równoczesną wpłatą, a tak tylko (ponoć) można w mBanku, i później wydanie dyspozycji na dokonanie wypłaty transferowej, co skutkowałoby przelaniem środków z PPE bezpośrednio na konto IKE.
Spróbuj zasięgnąć języka najlepiej bezpośrednio w Skarbcu, nie wspominając o pośrednictwie mBanku, czy jest to dozwolone (czy można dokonać wypłaty transferowej na IKE z niezerowym kontem) i czy nic nie stracisz, a dopiero z tą wiedzą uderz do mBanku z pytaniem czy mają taką procedurę. Powinni mieć, gdy taki sposób jest prawnie dopuszczalny, ale procedura wypłaty transferowej między IKE też powinna w mBanku działać, a wedle mojej wiedzy nie działa, więc może być podobnie i stosunkowo małe zainteresowanie IKE nie może być dla mBanku rozgrzeszeniem.

** - z pewnymi wyjątkami, ale te w tej chwili nie są istotne.

> A może ktoś z
> mRadnych się wypowie..

Wicie, mRadny czasmi coś wie i źródło tej wiedzy bywa dużą przeszkodą w jej upublicznieniu.
Niestety dotyczy to także byłych mRadnych ;-) Temat raczej śliski i.... no właśnie już zapomniałem co miałem napisać, ale z kodeksu mRady wynika że ta przypadłość cyrografem jest przypisana ;-)
Choć i ja liczę na zdobycie się na odwagę (cenię ją ponad wszystko) kompetentnych osób (choćby mRadnych za pozwoleniem mBanku) i uczciwe wyłożenie sprawy na forum, ale wielkich nadziei nie mam. Jednak cuda się zdarzają ;-) Póki co spróbuj indywidualnie, choćby na mLinii i w Skarbcu.

Komentuj z innymi

Ostatnie wątki w Inwestorzy