Forum: Karciarze

Emax Euro vs. Ryanair...

Witam,

posiadam rachunek Emax walutowy w Euro oraz karte debetowa do tego rachunku, dokonujac roznych transakcji nie mialem do tej pory zadnych problemow do momentu kiedy zaczalem uywac tej karty do platnoci za przeloty w liniach Ryanair, problem jest nastepujacy wybierajac bilet na stronie przewoznika cena jest podana w walucie Euro natomiast po zalogowaniu do mBanku i sprawdzeniu kwoty transakcji widnieje informacja ze kwota w walucie oryginalnej jest w zlotowkach po czy ponownie jest ona przeliczana na kwote w Euro stad znaczna roznica w stosunku do kwoty bazowej czyli tej widocznej na stronie podczas zamawiania biletu, mBank nie pobiera oplat za transakcje bezgotowkowe natomiast operator na mLinii nie potrafil udzielic mi zadnej satysfakcjonujacej odpowiedzi poza tym ze powinno byc inaczej, zglosilem reklamacje do jednej z platnosci po czym po 4 miesiacach zwrocono mi cala kwote, myslac ze to blad systemu skorzystalem ponownie z tej karty i zakupilem kilka przelotow w liniach Ryanair ale problem sie powtarza, obecnie czekam na rozliczenie za platnosc Visa Electron wydana do Ekonta, platnosci dokonalem w zlotowkach i mam nadzieje ze nie przyjdzie mi placic w Euro ;). Jesli ktos uzywal tych kart do platnosci w wyzej wymienionych liniach to prosze o informacje czy mieliscie jakies z tym problemy :).

Pozdrawiam.

Odpowiedzi

Zmień widok

9

Był wątek o podobnej tematyce - sprzedaży biletu przez przedstawicielstwo jakichś linii w Polsce.
Generalnie rzecz ujmując sprawa jest dość zawiła i zanim zdecydujesz się na zakupy w Sieci powinieneś pozyskać wiedzę gdzie kupujesz. Cena usługi (biletu) podawana jest na ogół w walucie (USD lub czasami w EUR). Jeśli kupujesz w Polsce to cena powinna być podana w obowiązującej tu walucie (po przeliczeniu z waluty pierwotnej) i akceptując warunki zakupu godzisz się zapłacić daną kwotę w złotych polskich. Jeśli chcesz płacić kartą do rachunku walutowego to stracisz na tym bo musisz najpierw sprzedać walutę a dopiero potem zapłacić złotówkami. To, że wartość biletu była pierwotnie wyceniona w USD i Ty na rachunku masz USD w niczym sytuacji nie zmienia bo transakcji dokonujesz w Polsce (w polskiej części serwisu międzynarodowego).
Jeśli jednak transakcja odbywa się za granicą to wówczas przeważnie masz możliwość wyboru waluty w jakiej płacisz. Jeśli wybierasz walutę swojego rachunku i płacisz kartą do tego rachunku, zagraniczne centrum autoryzacyjne powinno obciążyć Cię kwotą w wybranej walucie.

w FR zmień walutę na PLN i zapłać VE do ekonta nie ma % od VC...

Niestety leszekk nie mogę się z tobą zgodzić. Na stronach tanich linii lotniczych jest tak, że płacisz w walucie kraju z którego wylatujesz (w przypadkach lotów powrotnych płacisz w walucie kraju z którego lecisz tam).
Przykładowo kupując na polskiej stronie wizzair (linie węgierskie) bilet z Bukaresztu do Londynu cenę masz podaną w walucie rumuńskiej. I płacąc kartą do konta w złotówkach, kwota w walucie rumuńskiej jest przewalutowana najczęściej na euro a następnie na złote.

Dlatego oczekiwałbym, że jeśli kwota przelotu jest w euro to mając kartę do konta w euro uniknę jakiegokolwiek przewalutowania. Zresztą tak karty działają, jak widać jednak z pewnymi wyjątkami.
Sam znam przypadki kart do konta walutowego w BZ Wbk, które tak działają

Możesz się nie zgadzać ;-)
Prawda jest zaś taka, że wszystko zależy od tego, kto obsługuje daną płatność i w jaki sposób. Jeśli serwis internetowy jest obsługiwany przez eCard, BZ WBK czy Polcard to płatność powinna być rozliczona w PLN. Przynajmniej w teorii.
Przeważnie jest to robione w ten sposób, że na podstawie Twojego adresu IP jesteś łączony z witryną w Twoim domyślnym języku i w stosownej walucie jesteś rozliczany. Dotychczas nie spotkałem się z serwisem podającym ceny w innej walucie dla lotu "tam" a innej dla powrotnego (chyba, że "tam" to właśnie kierunek powrotny), więc wystarczy podróż zaplanować tam i z powrotem.

leszekk napisał(a):

> Przeważnie jest to robione w ten sposób, że na podstawie
> Twojego adresu IP jesteś łączony z witryną w Twoim
> domyślnym języku i w stosownej walucie jesteś rozliczany.

Domena, a raczej jej najważniejsza część to b-ras1.srl.dublin.eircom.net
a mimo to w PLN, ale oczywiście należy jeszcze rozważyć 'przeważnie'.

Witam ponownie!
Przez lot powrotny rozumiem lot w obie strony w odróżnieniu od lotu w jedną stronę.

Zapraszam na dowolną stronę tanich linii i zobaczysz, że jeśli kupujesz lot warszawa-londyn-warszawa to za caly lot zapłacisz w złotówkach. A jak kupujesz lot londyn-warszawa-londyn to cenę masz w funtach. I tyle, wszystko proste.

Ponadto wątpię, żeby jakieś tanie linie (zważywszy na to, że nie ma już żadnych polskich) były obsługiwane przea Polcard lub BZ WBK.

paman napisał(a):

> Witam ponownie!
> Przez lot powrotny rozumiem lot w obie strony w odróżnieniu
> od lotu w jedną stronę.
>
> Zapraszam na dowolną stronę tanich linii i zobaczysz, że
> jeśli kupujesz lot warszawa-londyn-warszawa to za caly lot
> zapłacisz w złotówkach. A jak kupujesz lot
> londyn-warszawa-londyn to cenę masz w funtach. I tyle,
> wszystko proste.
>
> Ponadto wątpię, żeby jakieś tanie linie (zważywszy na to,
> że nie ma już żadnych polskich) były obsługiwane przea
> Polcard lub BZ WBK.

tutaj "paman" ma racje, tak to dziala jesli chodzi o linie ryanair, o walucie rachunku decyduje wybor kraju z ktorego sie wylatuje, wiec jesli zakupilem bilety z Irlandii do Polski i cena byla podana w walucie Euro to rachunek za ten lot powinien byc rozliczany w Euro jesli chodzi o Emax walutowy, zreszta sama transakcja jest sygnowana nazwa "ryanair ireland" wiec rozliczalo ja biuro w Irlandii nie w Polsce, dokonalem jeszcze zakupu biletu z Polski do Irlandii i placilem za ten lot w zlotowkach poniewaz chce uniknac przewaluowania srodkow ale to sie okaze za kilka dni kiedy transakcja ta zostanie rozliczona, tak czy inaczej ta kwestia jest dosc ciekawa wiec zlozylem ogolna reklamacje co do tych rozliczen i jestem ciekaw jak do tego ustosunkuje sie mBank.

Kilka razy kupowałem już bilety na stronie Ryanaira na trasie Polska - Wielka Brytania - Polska płacąc VE do eKONTA. Na stronie Ryanaira kwota do zapłaty wyświetlała mi się w złotych (bo podróż "tam" zaczyna się w Polsce), a w serwisie transakcyjnym wygląda to tak:
- Kwota oryginalna w PLN
- Kwota w walucie rozliczeniowej w EUR
- Kwota obciążenia w PLN
Kwoty oryginalna i obciążenia zawsze były sobie równe i zawsze były dokładnie takie same, jak kwota do zapłaty wyświetlana na stronie Ryanaira.

Pozdrawiam,
paweu_ek

paweu_ek napisał(a):

> Kilka razy kupowałem już bilety na stronie Ryanaira na trasie
> Polska - Wielka Brytania - Polska płacąc VE do eKONTA. Na
> stronie Ryanaira kwota do zapłaty wyświetlała mi się w
> złotych (bo podróż "tam" zaczyna się w Polsce), a
> w serwisie transakcyjnym wygląda to tak:
> - Kwota oryginalna w PLN
> - Kwota w walucie rozliczeniowej w EUR
> - Kwota obciążenia w PLN
> Kwoty oryginalna i obciążenia zawsze były sobie równe i
> zawsze były dokładnie takie same, jak kwota do zapłaty
> wyświetlana na stronie Ryanaira.
>
> Pozdrawiam,
> paweu_ek

tutaj w zupelnosci sie zgadzam z przedowca, poniewaz w dniu dzisiejszym sprawdzilem rozliczenie z transakcji w ktorej uzyelm karty VE do eKona placac za ten bilet w zlotwkach i kwota ku memu zaskoczeniu rzeczywiscie nie ulegla zmianie w porownianiu z ta jaka widzialem na stronie przewoznika Ryanair podczas zamawiania biletu, temat natomiast ciagle pozostaje otwarty co do platnosci z eMax walutowy poniewaz jesli w zlotwkach nie ma zadnych roznic w platnosciach to skad one wynikaja jesli uzywam karty Visa do rachunku eMax walutowy i place rachunek wlasnie w tej walucie tj. w Euro.

Pozdrwiam,
michalekp