Forum: mKlienci

Darowizna jak to jest?

Witam, chciałem zapytać czy darowiznę od własnego Ojca 30000zł trzeba gdzieś zgłaszać?

Odpowiedzi

Zmień widok

12

Tak. Zgłoszenie darowizny od członka rodziny w pierwszym stopniu pokrewieństwa (przy kwocie wyższej niż 9.637 zł) jest warunkiem zwolnienia z podatku. Masz na to pół roku. Dodatkowo, aby darowizna była zwolniona od podatku musi iść przelewem, nie może być przekazana gotówką

O ile się nie mylę, to w takiej sytuacji powinien zostać stworzony akt notarialny, wtedy nie płacimy podatku. Jeśli US dowie się o przekazaniu takiej darowizny może zażądać 50% darowizny jako karę za jej ukrywanie, ale zaznaczam: prawnikiem nie jestem :)

Nie potrzeba aktu notarialnego na gotówkę, wystarczy umowa darowizny. Wiem na pewno, ponieważ w ubiegłym roku zgłaszałam.

Dokładnie, potwierdzam. Proszę nie straszyć ludzi notariuszami :)

Agusia napisał(a):

> Nie potrzeba aktu notarialnego na gotówkę, wystarczy umowa
> darowizny. Wiem na pewno, ponieważ w ubiegłym roku
> zgłaszałam.

Jeżeli przelewem, to nie trzeba nawet umowy, wystarczy odpowiedni tytuł przelewu.

Umowa w formie aktu notarialnego umożliwia za to przekazanie kasy w gotówce.

W urzędzie skarbowym wołali ode mnie oprócz druku sd-z2 kopię umowy darowizny oraz potwierdzenie przelewu. Chyba bezpieczniej jest taką umowę spisać.

Agusia napisał(a):

> W urzędzie skarbowym wołali ode mnie oprócz druku sd-z2
> kopię umowy darowizny oraz potwierdzenie przelewu. Chyba
> bezpieczniej jest taką umowę spisać.

W polskich urzędach kwitów nigdy zbyt wiele ;)

a co jezeli pozycze od rodziców znaczna sume (powyżej 50 000) i powiedzmy po 3 latach ja zwwrócę, czy taki fakt równiez trzeba zgłosić do US?

Umowa pożyczki, 2% płaci pożyczający na druku PCC-3. Rodzice powinni odprowadzić podatek od odsetek.

dlatego lepiej niech ci dadzą darowiznę a ty za te parę lat też im dasz.

Komentuj z innymi