Forum: Maklerzy

Akcje pracownicze Energa S.A.

Witam

Czy ktoś interesował się kupnem akcji Energa? Będę wdzięczna za opinie, czy warto w to wchodzić, bo kompletnie zielona jestem:)

Odpowiedzi

Zmień widok

14

Na gpw mamy PGE, Tauron, Eneę, EC Będzin, Kogenerację. Chyba te akcje Energi nie są aż tak niezastąpione i można kupić na gpw ich substytuty po wciąż atrakcyjnych cenach :)

Dania,
To są jak sama napisałaś akcje pracownicze, czyli pracownicy otrzymali je prawdopodobnie bezpłatnie. Ja w ten sposób otrzymałem kiedyś akcje Alstom notowane na giełdzie francuskiej. Ale te akurat nie są zdaje się notowane. Więc sprzedać na giełdzie też ich się nie da, tylko tak jak próbujesz kupić, bezpośrednio od kogoś? Szczerze mówiąc to nie wiem, skąd chcesz je nabyć. Tu jest duże ryzyko, że później nie będzie można łatwo ich sprzedać. Ale może masz jakieś informacje, czy planują wejść na GPW lub NC? Jeżeli tak, to warto się zastanowić nad zakupem, bo po debiucie giełdowym ich cena powinna wzrosnąć, choć wcale nie musi. Ale to nie jest bardzo duży koncern energetyczny. W tym tygodniu ogłosili, że nie mają finansowania i rezygnują z budowy bloku o mocy 1.000 MWe w Elektrowni Ostrołęka. W Polsce największe są (od największego): PGE, Tauron oraz Enea. Pozostałe są mniejsze. Bardzo duży jest też EDF (około 10% udziału w rynku polskim w wytwarzaniu energii elektrycznej), ale to spółka francuska. Zwróciłbym też uwagę na Polish Energy Partners (PEP), który idzie na sprzedaż (być może kupi ich spółka z grupy Kulczyka), a zajmuje się OZE (głównie wiatraki i biomasa). Ale to jak na energetyczną spółkę, to niewielka firma jest.
Pozdrawiam

Prospekt informacyjny – Energa SA:

"Akcje pracownicze sa pełnoprawnymi papierami wartosciowymi, a ich nabycie upowania
nie tylko do praw o majatkowym charakterze własnosci, ale równie do corocznego odbioru
wypłacanej dywidendy oraz udziału w walnych zgromadzeniach danej spółki.
Transakcja zakupu akcji pracowniczych, w przypadku których minał okres niezbywalnosci,
jest realizowana w biurze maklerskim prowadzacym depozyt papierów wartosciowych
danej spółki. Umowa cywilno – prawna kupna – sprzeday akcji jest sygnowana przez
Zbywce oraz Nabywce akcji oraz swiadczona notarialnie przez maklera giełdowego
posiadajacego odpowiednie uprawnienia. Nabywca otrzymuje Imienne Zaswiadczenie
Depozytowe stajac sie włascicielem akcji imiennych. Tu przed debiutem giełdowym
nastepuje (na zlecenie własciciela) konwersja akcji imiennych na akcje na okaziciela oraz
zapisanie na dowolnym rachunku maklerskim w wybranym przez własciciela akcji domu
maklerskim."

wedle moich informacji:

"Zgodnie z przyjętą obecnie drogą prywatyzacji, Spółka Energa SA zostanie wprowadzona na parkiet GPW bezpośrednio do końca kwietnia 2013r (rzeczywisty czas debiutu giełdowego wg niezależnych analityków giełdowych mieści się w granicach od listopada roku 2012 do kwietnia roku 2013)."

Ale myślałam, że może ktoś bardziej w temacie niż ja:). Ja do tej pory co najwyżej w fundusze się bawiłam, ale to dużo mniej skomplikowane.

. Ale to
> nie jest bardzo duży koncern energetyczny. W tym tygodniu ogłosili,
> że nie mają finansowania i rezygnują z budowy bloku o mocy 1.000
> MWe w Elektrowni Ostrołęka. W Polsce największe są (od
> największego): PGE, Tauron oraz Enea. Pozostałe są mniejsze. Bardzo
> duży jest też EDF (około 10% udziału w rynku polskim w wytwarzaniu
> energii elektrycznej), ale to spółka francuska. Zwróciłbym też
> uwagę na Polish Energy Partners (PEP), który idzie na sprzedaż
> (być może kupi ich spółka z grupy Kulczyka), a zajmuje się OZE
> (głównie wiatraki i biomasa). Ale to jak na energetyczną spółkę,
> to niewielka firma jest.
> Pozdrawiam

i jeszcze odnośnie tekstu powyżej:

"2010-09-29 PGE SA podpisała umowę zakupu akcji Energa SA
PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. zawarła dzisiaj ze Skarbem Państwa umowę sprzedaży akcji
spółki Energa S.A., dotyczącą nabycia 4.183.285.468 akcji Spółki, stanowiących 84,19% jej kapitału
zakładowego."

dania napisał(a):
> Prospekt informacyjny – Energa SA:
>
> "Akcje pracownicze sa pełnoprawnymi papierami wartosciowymi, a
> ich nabycie upowania
> nie tylko do praw o majatkowym charakterze własnosci, ale równie do
> corocznego odbioru
> wypłacanej dywidendy oraz udziału w walnych zgromadzeniach danej
> spółki.
> Transakcja zakupu akcji pracowniczych, w przypadku których minał
> okres niezbywalnosci,
> jest realizowana w biurze maklerskim prowadzacym depozyt papierów
> wartosciowych
> danej spółki. Umowa cywilno – prawna kupna – sprzeday akcji
> jest sygnowana przez
> Zbywce oraz Nabywce akcji oraz swiadczona notarialnie przez maklera
> giełdowego
> posiadajacego odpowiednie uprawnienia. Nabywca otrzymuje Imienne
> Zaswiadczenie
> Depozytowe stajac sie włascicielem akcji imiennych. Tu przed
> debiutem giełdowym
> nastepuje (na zlecenie własciciela) konwersja akcji imiennych na
> akcje na okaziciela oraz
> zapisanie na dowolnym rachunku maklerskim w wybranym przez
> własciciela akcji domu
> maklerskim."
>
> wedle moich informacji:
>
> "Zgodnie z przyjętą obecnie drogą prywatyzacji, Spółka
> Energa SA zostanie wprowadzona na parkiet GPW bezpośrednio do końca
> kwietnia 2013r (rzeczywisty czas debiutu giełdowego wg niezależnych
> analityków giełdowych mieści się w granicach od listopada roku
> 2012 do kwietnia roku 2013)."
>
> Ale myślałam, że może ktoś bardziej w temacie niż ja:). Ja do
> tej pory co najwyżej w fundusze się bawiłam, ale to dużo mniej
> skomplikowane.

Dania,
A więc przymierzają się do debiutu na GPW. To moim zdaniem warto rozważyć zakup akcji Energi. Ale oczywiście nie namawiam, bo ostatnie debiuty spółek energetycznych (patrz JSW) nie były udane. Wybór należy do Ciebie. Ja nie jestem bardziej w temacie niż Ty, bo nie rozważałem zakupu akcji Energi. Nie jestem ekspertem giełdowym. Ale spółka jest mi dobrze znana, bo wyspecjalizowałem się w budowaniu elektrowni ;-) To dlatego tylko mam sentyment do spółek z sektora energetycznego.
Pozdrawiam

dania napisał(a):
>
> i jeszcze odnośnie tekstu powyżej:
>
> "2010-09-29 PGE SA podpisała umowę zakupu akcji Energa SA
> PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. zawarła dzisiaj ze Skarbem
> Państwa umowę sprzedaży akcji
> spółki Energa S.A., dotyczącą nabycia 4.183.285.468 akcji
> Spółki, stanowiących 84,19% jej kapitału
> zakładowego."

Dania,
To stare jest. PGE owszem przymierzało się do przejęcia Energi, ale do transakcji nie doszło. Tylko teraz już nie pamiętam, czy to Skarb Państwa się nie zgodził, jakaś inna instytucja państwowa, czy też PGE samo zrezygnowało. Jak poszukasz to na pewno gdzieś znajdziesz. Ale to właśnie jest jedna z głównych przyczyn dlaczego Energa nie zamknęła finansowania i zrezygnowała z budowy dużego bloku energetycznego w Ostrołęce.
Dużo na temat energetyki można znaleźć tutaj:
www.wnp.pl
Pozdrawiam

> Dania,
> To stare jest. PGE owszem przymierzało się do przejęcia Energi, ale
> do transakcji nie doszło. Tylko teraz już nie pamiętam, czy to
> Skarb Państwa się nie zgodził, jakaś inna instytucja państwowa,
> czy też PGE samo zrezygnowało. Jak poszukasz to na pewno gdzieś
> znajdziesz. Ale to właśnie jest jedna z głównych przyczyn dlaczego
> Energa nie zamknęła finansowania i zrezygnowała z budowy dużego
> bloku energetycznego w Ostrołęce.
> Dużo na temat energetyki można znaleźć tutaj:
> www.wnp.pl
> Pozdrawiam

Próbuję zorientować się w temacie, a na tym forum zawsze mogłam polegać. cytuję dalej z mojego źródła, ale sama chętnie dowiedziałabym się, czy mogę polegać na tych informacjach i liczyłam na to, że ktoś już orientuje się w temacie. nie muszę dodawać, że "żródło" namawia mnie na inwestycję?:)

"Polskiej Grupie Energetycznej. PGE, jako inwestor branowy, została zobowiazana do
wprowadzenia Spółki Energa SA na Giełde Papierów Wartosciowych.
Procedura przeniesienia własnosci Spółki Energa SA została wstrzymana w zwiazku z
brakiem zgody UOKIKu na fuzje w/w spółek.
Pod koniec roku 2011 Pan Mikołaj Budzanowski przejał teke ministerialna po Ministrze
Aleksandrze Gradzie. Po stronie Ministerstwa Skarbu Panstwa, jako własciciela Spółki
Energa SA, pozostaje prowadzenie procedury sprzeday. Mikołaj Budzanowski w styczniu
roku 2012 zadeklarował, e w przypadku braku zgody UOKIKu na fuzje do konca
pierwszego kwartału 2012, Energa wejdzie na parkiet GPW bezposrednio – ministerstwo
odstapi od koncepcji sprzeday Energi PGE.
Ju w lutym roku 2012 pojawiły sie komunikaty dotyczace odstapienia od koncepcji
prywatyzacji Energi przez inwestora branowego i przystapieniu do działan majacych na
celu bezposrednie wprowadzenie Energi na Giełde. Na wniosek PGE oraz Ministerstwa
Skarbu Panstwa termin rozprawy apelacyjnej w SOKIKu został przyspieszony z pierwotnie
zakładanego pod koniec roku 2012 na 14.maja 2012.
Decyzja UOKIKu została podtrzymana, co gruntuje przyjeta przez Ministerstwo na
poczatku roku procedure bezposredniego wprowadzenia spółki Energa SA na parkiet
GPW.

Mnie też namawiają, więc może zdradzisz po ile chcą Ci je wcisnąć i czy Twoje źródło wie, jak później te akcje można zdeponować na rachunku maklerskim BRE i ile to będzie kosztowało? Jak moje źródło reklamuje to tak, że cena teraz to, dokładnie nie pamiętam, ale powiedzmy 1,50 PLN, a na GPW wystartują po 2,50 PLN to od razu budzi to podejrzenia rodem z Amber Gold...

DonTonico napisał(a):
> Mnie też namawiają, więc może zdradzisz po ile chcą Ci je
> wcisnąć i czy Twoje źródło wie, jak później te akcje można
> zdeponować na rachunku maklerskim BRE i ile to będzie kosztowało?
> Jak moje źródło reklamuje to tak, że cena teraz to, dokładnie nie
> pamiętam, ale powiedzmy 1,50 PLN, a na GPW wystartują po 2,50 PLN to
> od razu budzi to podejrzenia rodem z Amber Gold...

Don Tonico,
Niekoniecznie. Dania pisała, że są to akcje pracownicze. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że chce je sprzedać ktoś, kto otrzymał akcje bezpłatnie lub w promocyjnej cenie (np. za pół ceny), bo był pracownikiem spółki i chce je teraz sprzedać. Choć z drugiej strony jeśli już wiadomo jaka będzie cena debiutu (a wiadomo w ogóle?) to raczej nie sprzedawałby tak tanio. A w ogóle to gdzie można kupić akcje Energi. Co to są za tajemnicze źródła o których piszecie?
Pozdrawiam

domlan napisał(a):
> DonTonico napisał(a):
> > Mnie też namawiają, więc może zdradzisz po ile chcą Ci je
> > wcisnąć i czy Twoje źródło wie, jak później te akcje
> można
> > zdeponować na rachunku maklerskim BRE i ile to będzie
> kosztowało?
> > Jak moje źródło reklamuje to tak, że cena teraz to,
> dokładnie nie
> > pamiętam, ale powiedzmy 1,50 PLN, a na GPW wystartują po 2,50
> PLN to
> > od razu budzi to podejrzenia rodem z Amber Gold...

No właśnie, jak słyszę "interes, na którym nie można stracić", to mi się lampka zapala:). Ja mogę kupić akcje za ok 1,60, a debiut podobno ok. 2,20, więc trochę mniej huraoptymistycznie. Moje źródło, to po prostu znajomy (ale niezbyt dobry).
Swoją drogą na wielu forach w necie już od 2010 jest mnóstwo ofert skupu akcji po np 1 - 1,10pln. Jeśli ktoś kupił sporo po takiej cenie, a teraz sprzedaje po 1,60 (a podejrzewam, że tak właśnie jest), to on na pewno zarobi:)
co do zdeponowania, to jeszcze się nie dopytałam, a jeśli chodzi o koszty, to jeszcze warto się dowiedzieć, czy w przypadku, kiedy jest to umowa cywilno-prawna, nie będzie trzeba jeszcze podatku zapłacić.

Komentuj z innymi