powrót

Czerwcowe dotacje przyznane

Od 26 maja do 29 czerwca 2015 roku do mFundacji wpłynęło 12 wniosków o dofinansowanie projektów matematycznych.  Decyzją Zarządu dotacje otrzymuje 6 z nich:

1. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Gdyni na organizację I Pomorskiej Młodzieżowej Konferencji Matematycznej TriMat 2015

 

Wydarzenie organizowane jest przez III LO w Gdyni, III LO w Sopocie, III LO w Gdańsku, CEN w Gdańsku, dla uczniów liceów i nauczycieli matematyki woj. pomorskiego i odbędzie się w dn. 2-4 października 2015 r. w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. W czasie konferencji zaplanowano 20 wykładów dla młodzieży i nauczycieli prowadzonych przez wykładowców z uczelni i wybitnych nauczycieli matematyki oraz 30 referatów uczniowskich, prowadzonych przez uczniów wybitnie uzdolnionych z matematyki z trójmiejskich szkół, a także z 2 wiodących liceów w Polsce (V LO w Krakowie i XIII LO w Szczecinie), którzy podzielą się wiedzą i umiejętnościami. Zajęcia planowane są na trzech poziomach: popularnonaukowym, średniozaawansowanym oraz olimpijskim i realizowane w trzech salach równolegle, aby każdy z uczestników mógł znaleźć coś dla siebie. Konferencja ma innowacyjny charakter z uwagi na merytoryczny udział uczniów w prowadzeniu zajęć oraz aktywny udział uczniów w jej organizacji. W konferencji weźmie udział ok. 300 uczniów i nauczycieli liceów z województwa pomorskiego.

 

2. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Króla Jana III Sobieskiego w Legionowie na projekt „Matematyka po królewsku”  

 

Przedmiotem projektu jest ogólnodostępna strona internetowa z testami interaktywnymi skierowana do uczniów I klas gimnazjum i ich nauczycieli. Przygotowane testy mają pomóc nauczycielom w określeniu poziomu opanowania przez uczniów rozpoczynających naukę w gimnazjum umiejętności przewidzianych w podstawie programowej z matematyki po drugim etapie edukacyjnym.

Głównymi celami projektu są określenie, a następnie wyrównanie braków edukacyjnych z matematyki z zakresu szkoły podstawowej, co przełoży się na poprawę wyników nauczania oraz pozwoli uzyskać lepsze wyniki na egzaminie gimnazjalnym.

Testy diagnozujące będą przygotowane w oparciu o obowiązującą podstawę programową. Każdy uczeń po rozwiązaniu testu otrzyma wynik i informację zwrotną na temat poprawności rozwiązania testu. Taka interaktywna forma pozwoli znacznie skrócić czas rzetelnego sprawdzenia przez nauczycieli umiejętności wielu uczniów jednocześnie. Testy będą ogólnodostępne w Internecie i możliwe do wykorzystania przez inne szkoły.

 

3. Stowarzyszenie Przyjaciół Heleny kosiny w Sanoku na wakacyjne warsztaty matematyczne „Matematyka w ruchu.”

 

Projekt zakłada zorganizowanie serii wakacyjnych zajęć dla uczniów szkół podstawowych ukazujących matematykę jako dziedzinę ciekawą, pomagająca poznawać otaczający świat i wyjaśnić zjawiska w nim zachodzące. Beneficjenci będą mieli możliwość samodzielnego badania różnych zjawisk, które opisywane i wyjaśniane będą teoriami matematycznymi. Każdy dzień poświęcony będzie na inne zagadnienia, zaś zajęciom towarzyszyć będą ruch, działanie i zabawa.

 

4. Uniwersytet Szczeciński na realizację VI i VII edycji międzynarodowego konkursu fotograficznego „Matematyka w obiektywie”

Konkurs ma charakter powszechny i jest adresowany do uczniów, nauczycieli, studentów i artystów, jak również do innych osób o zainteresowaniach poznawczych i artystycznych. Jego celem jest wspomaganie edukacji matematycznej na wszystkich poziomach nauczania, kształtowanie kultury matematycznej ( języka matematycznego, wyobraźni, twórczości artystycznej i naukowej) oraz podniesienie aktywności matematycznej uczniów i nauczycieli. W 2014 roku brało w nim udział 4600 uczestników. Fundacja mBanku dofinansowuje realizację  tego przedsięwzięcia po raz drugi.

 

5. Politechnika Warszawska – Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych na organizację „Dnia popularyzacji matematyki”

Impreza odbędzie się podczas 6 Forum Matematyków Polskich organizowanego w dniach 7-12 września 2015 roku. Ma ona na celu zachęcenie młodzieży do zainteresowania się matematyką i pokazania, że jest to nie tylko ciekawa ale i użyteczna. Na uczestników „Dnia popularyzacji matematyki” będą czekać różnorodne atrakcje: warsztaty, wykłady, gry matematyczne, pokazy filmów oraz spotkania z popularyzatorami tej dziedziny wiedzy. Ponadto podczas imprezy przewidziane są prezentacje wydawnictw naukowych oraz wystawy dedykowane uczniom szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych. Impreza zakończy się debatą publiczną o edukacji matematycznej.

 

6. XXV Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Łodzi na realizację konkursu „Dwie królowe”

Nazwa konkursu nawiązuje do matematyki zwanej „królową nauk” oraz do najcenniejszej figury na szachownicy, jaką jest królowa (hetman). Adresatami konkursu są uczniowie III klas gimnazjum z województwa łódzkiego. Trzyosobowe drużyny będą rywalizować w matematyczno-szachowy zawodach łączących w sobie rozwiązywanie zadań matematycznych i łamigłówek logicznych z rozgrywkami szachowymi.

Tagi:

mBank, mfundacja