04
.
01
.
2018
Autor:mBank

Nowy rok przywitał przedsiębiorców zmianami. Każdy płatnik ZUS-u od 1 stycznia 2018 r. będzie opłacał składki wykonując tylko jeden przelew na swój indywidualny rachunek. To ZUS sam podzieli wpłatę na poszczególne składki na wszystkie fundusze i ubezpieczenia (ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Emerytur Pomostowych). Dzięki temu zamiast trzech lub czterech przelewów miesięcznie będziesz wykonywać tylko jeden. Każdy przedsiębiorca dostał już list z ZUS-u z nadanym numerem rachunku (ostatnie 10 cyfr tego nr to Twój NIP).

Dlatego uprościliśmy formularz przelewu do ZUS.

Przed 2018 r. formularz przelewu wyglądał tak:

Po 1 stycznia 2018 r. każdy przelew do ZUS wygląda tak:

Pamiętaj, że jeżeli Twój przelew do ZUS płaci Twoje biuro rachunkowe, to w potwierdzeniu wykonania przelewu nadawcą jest biuro rachunkowe a w polu odbiorcy wskazany jest Twój nowy numer rachunku do ZUS (ten, który dostałeś od ZUS i w którym 10 ostatnich cyfr to NIP Twojej firmy). Nieważne, kto zlecił przelew – ważny jest numer rachunku. ZUS rozpozna przelew po numerze rachunku.

Więcej informacji o zmianie znajdziesz tutaj.

Obejrzyj zapis ze szkolenia online dotyczącego JPK_VAT i jednego przelewu do ZUS (zmian dla firm od 1 stycznia 2018 r.):

Materiał niniejszy ma charakter informacyjny i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej.