Jedna mKsięgowość lepsza niż kolejny program do JPK_VAT

22
.
02
.
2018
Jedna mKsięgowość lepsza niż kolejny program do JPK_VAT

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego warto przy wysyłaniu JPK_VAT korzystać z programu księgowego online
  • czym jest bezpłatna mKsięgowość
  • po co tak właściwie to JPK_VAT zostało wprowadzone?

Największym wyzwaniem dla małych firm, również jednoosobowych działalności gospodarczych, w 2018 roku będzie wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK_VAT). Koniecznością jego wysyłania objęci zostaną wszyscy płatnicy podatku VAT. To nowy, dodatkowy obowiązek. Dzięki mKsięgowości nie będzie potrzeby kolejny program do JPK VAT.

Ewidencję wystawianych faktur oraz tych otrzymywanych od kontrahentów, od 1 stycznia należy będzie wysyłać do urzędu skarbowego niezależnie od deklaracji VAT-7 lub VAT-7K. Pisaliśmyna blogu o tym dla kogo jest JPK_VAT i jakie informacje zawiera.

 

mKsięgowość a program do JPK_VAT

 

Receptą na poradzenie sobie z wypełnianiem formularza JPK_VAT jest konto firmowe w mBanku i mKsięgowość, czyli możliwość prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, rozrachunków firmy, tworzenia elektronicznej biblioteki dokumentów oraz wysyłania JPK_VAT. mKsięgowość to narzędzie intuicyjne i zautomatyzowane, że może sobie z tym poradzić każdy, nawet bez szczegółowej znajomości przepisów księgowych i podatkowych. Do wysyłania plików JPK_VAT potrzebujesz potwierdzenia swojej tożsamości poprzez podpis elektroniczny lub profil zaufany, który założysz przez mBank całkowicie online i bezpłatnie. Dzięki temu nikt nie będzie mógł się pod Ciebie podszyć, co w przypadku rozliczeń podatkowych jest bardzo istotne.

Czy więc jest potrzebny kolejny specjalny program do JPK_VAT? Możesz rozważyć skorzystanie z mKsięgowości w mBanku – w podstawowej opcji usługa jest bezpłatna (obejmuje ona prowadzenie ewidencji JPK VAT), proponowana jako pakiet do konta firmowego (Przeczytaj więcej na temat mKsięgowości - możesz wybrać wariant bezpłatny lub płatny premium). Dodatkowo, w ramach tej nowoczesnej i intuicyjnej usługi możesz prowadzić elektroniczne archiwum dokumentów (skany faktur kosztowych), wystawiać faktury sprzedażowe, a to wszystko z 24-godzinnym dostępem, z dowolnego miejsca przez internet. Korzystasz z jednego loginu i jednego hasła do banku, automatycznie rozliczasz zapłacone faktury i śledzisz na bieżąco wysokości podatku do zapłaty. Pamiętaj też, że korzystasz wówczas z usług certyfikowanego biura rachunkowego, które obowiązująwszystkie aktualne zmiany prawne.

 

Po co zostało wprowadzone JPK_VAT?

 

JPK_VAT, czyli pliki od wszystkich przedsiębiorców, ułatwia organom skarbowym kontrolę płatności podatku i zwalczanie oszustw. Urzędnicy mogą bez przychodzenia do siedziby firmy robić tzw. kontrole krzyżowe – sprawdzać, czy suma podatków z faktur wystawionych i otrzymanych zgadza się, czy żaden podmiot nie występuje np. o zwrot podatku VAT niesłusznie. To element uszczelnienia systemu podatkowego.

Obowiązku ewidencji w postaci pliku JPK_VAT nie powinni odczuć ci podatnicy, którzy korzystająz usług biura rachunkowego. System do księgowania automatycznie wygeneruje plik. Jednak przedsiębiorcy, którzy samodzielnie się rozliczają, w dodatku bez używania dedykowanych programów komputerowych, mogą mieć spory problem. Mogą bezpłatnie pobrać plik w formacie xml ze strony ministerstwa, ale wypełnienie go po raz pierwszy może zająć sporo czasu. Resort finansów przygotował szczegółowe instrukcje, niemniej „rozgryzieniu” systemu trzeba poświęcić wysiłek. Na pewno nie należy czekać na ostatnią chwilę, czyli do 25 lutego 2018 r. To ostateczny termin do złożenia JPK_VAT z danymi za styczeń.

Uwaga!

Jeżeli składasz kwartalne deklaracje VAT-7K, to JPK_VAT musisz składać co miesiąc do 25 dnia następnego miesiąca. Za styczeń do 25 lutego, za luty do 25 marca etc.Przy wysyłaniu JPK_VAT nie ma możliwości – tak jak deklaracji VAT – wysyłania raz na kwartał.

Obejrzyj zapis ze szkolenia online dotyczącego JPK_VAT i jednego przelewu do ZUS (zmian dla firm od 1 stycznia 2018 r.)

 



Kliknij i sprawdź
.

Przeczytaj:

Jeden przelew do ZUS - kolejna zmiana dotycząca przedsiębiorców od 1 stycznia 2018 r.

Materiał niniejszy ma charakter informacyjny i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej.