powrót

UTP od 15 kwietnia 2013 r. na giełdzie i w eMAKLERZE

UTP od 15 kwietnia 2013 r. na giełdzie i w eMAKLERZEKilka dni temu giełda potwierdziła ostatecznie, że 15 kwietnia 2013 r. będzie pierwszym dniem udostępnienia nowego systemu transakcyjnego UTP (Universal Trading Platform). Jednocześnie, dbając o bezpieczeństwo, postanowiła, że 16 kwietnia 2013 r. sesja giełdowa nie odbędzie się, dając w ten sposób domom maklerskim jeszcze chwilę na usunięcie ewentualnych błędów zidentyfikowanych już w pierwszym dniu notowań.

eMakler jest oczywiście przygotowany do współpracy z UTP, zarówno pod względem przyjmowania i przekazywania do DI BRE zleceń, jak również pod względem notowań. O ile jednak notowania standardowe będą działały bez konieczności dodatkowych czynności, to mStatica wymaga aktualizacji. Zobacz szczegółową instrukcję aktualizacji wraz z niezbędnymi plikami.

Komunikat o aktualizacji zawierający link do szczegółów wyświetla się też po uruchomieniu obecnej wersji mStatiki.
Pewnie wszystkich interesuje, co nowego w związku z wprowadzeniem UTP. No cóż rewolucji z punktu widzenia klientów nie będzie, przynajmniej na razie. Jednak system Warset potrzebował następcy ze względów między innymi wydajnościowych. W każdym razie inwestorzy zobaczą nowy rodzaj zleceń – zlecenie PEG. Jest to zlecenie podążające za kursem akcji. Zawiera ono limit ceny, który przyjmuje wartość równą limitowi ceny najlepszego zlecenia po tej samej stronie w arkuszu zleceń. Zlecenie PEG może zawierać dodatkowy (stały) limit ceny: maksymalny - dla zleceń kupna, minimalny - dla zleceń sprzedaży, po przekroczeniu, którego podstawowy (zmienny) limit ceny w zleceniu PEG przestaje być automatycznie aktualizowany.

Będą też trzy nowe opcje ważności zlecenia:
- WNF (Ważne Na Fixing) - ważne do zakończenia odpowiednio najbliższej fazy otwarcia, fazy zamknięcia albo okresu równoważenia w dniu złożenia zlecenia na giełdę,
- WNZ (Ważne Na Zamknięcie) -  jest ważne do zakończenia fazy zamknięcia, w dniu w którym zostało złożone na giełdę.
- WDC (Ważne Do Czasu) - jest ważne nie dłużej niż do godziny określonej w tym zleceniu, w dniu jego złożenia na giełdę, jednak nie dłużej niż do końca sesji giełdowej w dniu, w którym zostało złożone na giełdę. Czas ważności zlecenia jest podawany z dokładnością do jednej sekundy.

Zmieni się także sposób realizacji zleceń PKC . Przede wszystkim nie będą musiały być realizowane w całości. Nie zrealizowana część zlecenia PKC pozostanie w arkuszu jako zlecenie PKC. Ponadto PKC będą miały taki sam priorytet realizacji co zlecenia PCR.

A skoro już jesteśmy przy PCR, to w nowej formie zastąpią one zlecenia PCRO, które całkiem znikną i PCR w obecnej formie. Główna zmiana będzie polegała na tym, że będą one przyjmowane również w fazie przez otwarcie i przez zamknięciem oraz, że będą miały taki sam priorytet realizacji, co PKC.

Będą też w związku z nowymi rodzajami zleceń i opcjami ważności dodatkowe niedozwolone połączenia  parametrów zlecenia blokowane bez względu na fazę sesji. Zmianie ulegnie też minimalna liczba papierów wymaganych do stosowania warunku WUJ z obecnych 100 do 10.

To w skrócie wszystkie zmiany możliwe do zauważenia przez inwestorów. Szczegółów proszę szukać na stronie poświęconej rodzajom zleceń oraz w Szczegółowych Zasadach Obrotu Giełdowego.

Nie masz jeszcze eMAKLERA - złóż wniosek...

Zachęcamy też do zapoznania się z materiałami na temat UTP przygotowanymi przez DI BRE…