powrót

Wpłatomaty - 10 przykazań użytkownika

Zgodnie z obietnicą daną w ostatnim artykule, przedstawiam kilka ważnych zagadnień dotyczących wpłacania gotówki za pomocą maszyn depozytowych, popularnie zwanych wpłatomatami. Obserwując wiele przypadków zacięć, odnosząc się do stawianych przez Was pytań, wysuwanych postulatów, uznałem, że potrzebna jest nieco bardziej precyzyjna, stricte merytoryczna wypowiedź, poruszająca punkty zarówno podstawowe, jak i te nieco bardziej skomplikowane, dotyczące sposobu dokonywania wpłat w maszynach depozytowych mBanku.
Pamiętać bowiem należy, że poruszana w poprzednim artykule kwestia ilości zacięć, wynika między innymi także z pewnych niedociągnięć w kwestii prawidłowej formy przeprowadzania transakcji.

Z góry zaznaczam, że nie ma sposobu gwarantującego stuprocentową skuteczność, tak samo, jak nie można przecież opisać idealnego sposobu pracy na komputerze, tak aby ten, nigdy się nie zawiesił. Mamy w końcu do czynienia jedynie z maszyną.
Pomimo tego, watro zadbać o większe bezpieczeństwo minimalizując tym samym prawdopodobieństwo zablokowania gotówki.

 

Zdjęcie przedstawia kilka ciekawych przedmiotów które zostały wyjęte z wpłatomatu.

Przykazania użytkownika Wpłatomatu

1.    Przelicz dokładnie przygotowaną gotówkę zanim rozpoczniesz wpłatę.
W trakcie dokonywania wpłaty możesz po prostu nie zdążyć. Z doświadczenia wiem, że bardzo często zdarza się, iż transakcja zostaje anulowana z powodu przekroczenia limitu czasu.
2.    Upewnij się, że banknoty nie są zniszczone, spięte gumką, spinaczem etc, lub czy nie znajdują się w nich inne „papierki” takie jak bilety, paragony, wydruki z bankomatów itp.
3.    Zawsze wkładaj banknoty do maszyny używając szczeliny wejściowej – najlepiej przed rozpoczęciem transakcji upewnij się (w razie wątpliwości), gdzie umieszcza się gotówkę.
4.    Włóż banknoty do maszyny w odpowiedni sposób (w zależności od typu maszyny banknoty należy wkładać „wzdłuż” lub ”w poprzek”).
5.    Nigdy nie wkładaj w jednym pliku więcej banknotów, niż jest to wskazane na ekranie maszyny.
6.    Nigdy nie wpłacaj w jednej transzy wszystkich środków jakimi dysponujesz – w razie awarii maszyny i czasowego zablokowania środków, nie zabraknie Ci pieniędzy na „przeżycie” do czasu rozwiązania reklamacji.
7.    Nie przytrzymuj pieniędzy, które maszyna stara się od Ciebie „odebrać”.
8.    W razie informacji o zwrocie gotówki, sprawdź dokładnie, czy banknoty zostały zwrócone i koniecznie odbierz je w sposób sprawny i szybki. Przy większej liczbie wpłacanych banknotów maszyna może je oddawać w dwóch transzach.
9.    Zawsze zabieraj potwierdzenie dokonania wpłaty, jak również wydruki z transakcji nieudanych, ułatwiają złożenie ewentualnej reklamacji.
10.  Pamiętaj o odebraniu karty po zakończeniu operacji.
Wydanie karty jest ostatnim elementem operacji. Następuje ono po odebraniu nierozpoznanych banknotów i/lub wydruku. W placówkach mBanku nie ma możliwości odzyskania pozostawionej we wpłatomacie karty.

Najważniejsze:
Postępuj zgodnie z komunikatami pojawiającymi się na ekranie i kieruj się zdrowym rozsądkiem.

Poniżej, znajdziecie także kilka uwag dodatkowych, będących odpowiedzią na stawiane przez Was pytania na forum oraz blogu:

1. Jeśli kwota włożona do wpłatomatu jest większa od zadeklarowanej, możliwa jest jedna poprawka deklaracji, później następuje anulowanie transakcji i zwrot włożonych banknotów. Jeśli kwota włożona do wpłatomatu jest mniejsza od deklarowanej, możliwe jest jedno dołożenie banknotów i jedna poprawa deklaracji.
2. Wpłata za pomocą maszyny depozytowej jest bezpieczna, nie ma konieczności wprowadzania numeru PIN, dlatego nie ma przypadków instalowania nakładek skimmujacych na wpłatomatach.
3. Możliwa jest wpłata przy uszkodzonej drukarce potwierdzeń lub braku papieru w drukarce, w takim przypadku wpłacający wyraża zgodę na wpłatę bez wydruku.


Mam nadzieję, że powyższe „przykazania” pomogą Wam w przeprowadzaniu transakcji, rozwiewając jednocześnie wiele wątpliwości związanych z funkcjonowaniem maszyn depozytowych. Zachowanie nieco większej ostrożności i uwagi, przełoży się zapewne na zmniejszenie ilości transakcji zakończonych niepowodzeniem, czyli takich, których przecież wszyscy chcielibyśmy uniknąć.