powrót

Twoja dobra historia kredytowa ma znaczenie

Biorąc kredyt czy kartę kredytową tworzymy własną historię kredytową.
 

Co to oznacza?
Historia kredytowa to Twój „finansowy autoportret" - obraz tego, jak solidnie regulujesz swoje zobowiązania.
Składają się na niego informacje przekazywane do BIK (Biura Informacji Kredytowej) przez mBank, na temat Twoich kredytów, pożyczek, korzystania z kart kredytowych/debetowych oraz kredytu odnawialnego w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym.

Czym jest BIK?
Biuro Informacji Kredytowej zostało utworzone na podstawie przepisów Prawa Bankowego (na mocy art. 105
ust 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku. Prawo Bankowe (Dz. U. Nr 140 poz.939 z późn. zmianami). 
W Biurze Informacji Kredytowej  znajdują się informacje o osobach, które kiedykolwiek zaciągnęły zobowiązania kredytowe. Informacje te są udostępniane współpracującym z BIK bankom. Dzięki informacjom z BIK, banki mają wiedzę o terminowości spłat zobowiązań i rzetelności klientów.

Kiedy Twoje dane trafią do BIK?
Twoje dane są przesyłane przez mBank do Biura Informacji Kredytowej za każdym razem, gdy składasz wniosek
o kredyt, pożyczkę lub występujesz jako poręczyciel. Po udzieleniu kredytu przekazujemy do BIK informacje pozytywne (o terminowych spłatach), jak i negatywne (o opóźnieniach lub zaległościach). mBank jako jedyny
bank w Polsce aktualizuje informacje o nowootwartych i zamkniętych (spłaconych) kredytach w trybie codziennym.

Pamiętaj
Jeśli pójdziesz do innego banku i w nim również złożysz wniosek, bank dowie się, że nie tylko u niego poszukujesz kredytu. To ważna informacja przy ocenie ryzyka kredytowego. Jeśli odstęp pomiędzy złożeniem dwóch wniosków kredytowych w różnych bankach był niewielki, drugi bank na Twojej liście potencjalnych kredytodawców może założyć, że otrzymałeś kredyt w pierwszym banku. Może to obniżyć Twoją zdolność kredytową.
 

6 zasad budowania dobrej historii kredytowej

Zbieraj punkty za kredyty…
Od jednej do pięciu gwiazdek albo od 192 do 631 punktów - tyle może przyznać Ci BIK. Im masz więcej punktów lub gwiazdek, tym lepiej. Od tej oceny może zależeć, czy mBank udzieli Ci kolejnego kredytu i na jakich warunkach. Przy przyznawaniu punktacji największą wagę ma jakość kredytów m.in. terminowość ich spłacania. Istotna jest także aktywność kredytowa, czyli liczba spłaconych do tej pory czy posiadanych aktualnie kredytów. Im dłuższa historia poprawnie spłacanych kredytów, tym lepiej. Pamiętaj jednak, że dużo zaciągniętych zobowiązań w krótkim czasie może zadziałać w drugą stronę, a więc obniżyć ocenę.

Ważne - wyrażaj zgodę na przetwarzanie danych osobowych
Spłaciłeś kredyt i chcesz o nim zapomnieć. Czy słusznie? Wręcz przeciwnie. Jeśli chcesz czerpać z korzyści, jakie daje dobra historia kredytowa, musisz zadbać o to, aby banki i miały do niej dostęp. Konieczne jest wyrażenie zgody na to, aby informacje o spłaconych już kredytach pozostawały w BIK.