powrót

Czy wiesz, że Polacy zastrzegają aż 400 utraconych dokumentów tożsamości dziennie?

Jak wynika z 23. edycji Raportu InfoDOK, przygotowywanego przez Związek Banków Polskich, ostatni kwartał przyniósł znaczny wzrost bazy międzybankowego Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE, gdzie zastrzegane są zgubione i skradzione dowody osobiste oraz paszporty.
Zastrzeżono aż 36,8 tys. dokumentów. To oznacza, że co 3,5 minuty do bazy trafia nowy dokument, daje to 400 szt. dziennie. Baza Systemu DZ zawiera ich obecnie ponad 1,5 mln.

Warto więc wspomnieć, o czym należy pamiętać by ustrzec się przed negatywnymi konsekwencjami po kradzieży lub zgubieniu dokumentów.

1. Należy jak najszybciej zastrzec skradzione dokumenty w Centralnej Bazie Danych Systemu Dokumenty Zastrzeżone. Wystarczy powiadomić oddział swojego banku. Gdy nie mamy konta, warto poinformować oddział banku, który przyjmuje zastrzeżenia nie tylko od swoich klientów. Tak postępujemy zarówno w przypadku zgubienia, jak kradzieży dokumentów. Chodzi o to, by dokumenty nie zostały wykorzystane w niepożądany sposób.  
2. Jeśli dokumenty zostały skradzione, przestępstwo należy zgłosić w komisariacie lub komendzie policji. W innym przypadku, wg nowych przepisów, które weszły w życie dnia 1 marca 2015, mamy obowiązek niezwłocznie zgłosić fakt zagubienia odpowiedniemu organowi gminy lub, jeśli przebywamy za granicą, placówce konsularnej RP.
3. Kolejnym krokiem jest zawiadomienie o kradzieży, zagubieniu lub zniszczeniu dokumentów urzędów, które te dokumenty wydały. Zwykle jednocześnie składane są wnioski o wydanie nowych dokumentów (czasami wystarczy jeden wniosek - o wydanie wtórnika - na którym zaznaczamy przyczyny jego złożenia).

Gdzie zastrzec skradzione dokumenty i wyrobić nowe?
Dowód osobisty – urząd gminy,
Paszport - jeden z punktów paszportowych, a za granicą - punkt konsularny,
Prawo jazdy - wydział komunikacyjny właściwego urzędu,
Dowód rejestracyjny pojazdu - wydział komunikacji starostwa powiatowego lub urzędu miasta, który wydał dowód, Karta debetowa/ kredytowa - oddział swojego banku.