.

wątki: 9588 | wypowiedzi: 3

Aktywny w grupach:

mKlient

Ostatnia aktywność

michal_kow napisał(a):
> Z ciekawości ssaku, co to za "niemiecka karta za free" i jakie masz
> tam warunki opłat i prowizji (za przewalutowanie)?
> Nie, nie pytam o to, czy dam radę uzyskać- bardziej mnie ciekawią
> warunki cenowe w Niemczech w tej kwestii.

www.dkb.de
Uzyskanie darmowej karty kredytowej bez prowizji za przewalutowania i bankomaty, nie stanowi w Niemczech obecnie jakiegoś wielkiego problemu. Ten rynek jest bardzo nieruchawy, ale nawet tam zaczęła się konkurencja. Problem jest w dwóch rzeczach - po pierwsze SchuFa, czyli odpowiednik naszego BIK, bez tego nikt karty kredytowej nie da. Po drugie, miejsce zamieszkania, DKB jest chyba jedynym niemieckim bankiem, który dopuszcza (lub w czasie przeszłym, bo konto mam od kilku lat) założenie konta dla nie-rezydenta, choć decyzje sa podejmowane uznaniowo i indywidualnie. Oprócz nich Polacy z rejonów przygranicznych moga zakładać konta w niektórych Sparkassach, ale to jest opcja tylko dla rejonu pogranicza i chyba tylko na północy.
DKB oprócz karty V-pay, która jest zwykła karta debetowa, daje za darmo kartę Visa, która ma status karty kredytowej. W przypadku cudzoziemców przyznają najmniejszy możliwy limit, tj. 100€ i de facto działa to wtedy jak karta debetowa, choć pozwala zrobić minus.
Jak dla mnie, oprócz kwestii przewalutowan i kosztów korzystania z bankomatów, w strefie euro ta karta ma jeszcze jeden zasadniczy plus - brak wpychania na sile DCC, co niestety zdarza się bardzo czesto przy korzystaniu z kart mBanku i Aliora (także tych walutowych, ponieważ sa one rozpoznawane jako polskie, wtedy obciążenie w złotych moze okazać się zabójcze), a tak mając kartę z Niemiec mam spokoj. No i mogę się logować i korzystać z niemieckiego AppStore... :)

Jeszcze jedno, środki trzymane na koncie karty sa oprocentowane, lepiej niż w Polsce. Minusem jest konieczność formalności podatkowych, które sa nieco upierdliwe.