wątki: 1179 | wypowiedzi: 30

Aktywny w grupach:

mKlient

Ostatnia aktywność

Holborn78 napisał(a):

> > Artykuł zupełnie nie na temat.
>
> Artykuł na temat: myśl co robisz, bo jak nie pomyślisz, to możesz
> się okazać wspólnikiem w praniu brudnych pieniędzy i być
> ciąganym po prokuraturach i sądach.

Że odpowiem tutaj już na wszystko z uszczypliwością, ale pieszczotliwą i sympatyczną, na początek. Skoro jesteś z branży finansowej, to przestaję się dziwić kryzysom i brakowi zaufania do insytytucji ;)

A tak poważnie- tak, artykuł nie na nasz temat kompletnie.
W szukaniu słupów z rachunkami w celu prania (a nie konkretniejszych oszustw typu typowe wyłudzenia / kradzieże) chodziło właśnie o to- raczyłeś przegapić- że pieniądze wysyła się głównie za granicę i często przy pomocy szybkich przelewów.
Chyba nie sądzisz, że przepuszczenie kasy przez Pana Mietka z Pcimia, żeby wyprać kasę gangstera z Warszawy, komukolwiek cokolwiek da.

Natomiast jeśli do !Xabile, bonza z południowego Mozambiku przyjdzie przelew od międzynarodowego kontrahenta Mieczyslava Kovalskiego z Europy to już nieco inna kwestia.

A propos słupów, to pomijam już takie oczywistości jak ta, że przyjęcie na rachunek bankowy i niezgłoszenie tego faktu bankowi a dalej również urzędowi skarbowemu przelewu niewiadomego pochodzenia to zachowanie de facto niezgodne z prawem. Precedensów wbród, na czele z historiami o bankowych pomyłkach i milionach pojawiących się na rachunkach. Zgadnij, czy beneficjenci ponieśli konsekwencje. Tak! Bingo! Ponieśli!

Jak to wszystko się ma do- że powtórzę dyskretnie KURKA WODNA TRANSAKCJI NOTARIALNEJ GDZIE SPRZEDAJESZ. WŁASNE. MIESZKANIE. I DOSTAJESZ. ZA. NIE. ŚRODKI. OD. LEGALNEGO. NABYWCY.- doprawdy, nie wiem.
Nawet w tak chorym i absurdalnym systemie jakim jest III RP nie było chyba ani jednej sprawy- wykaż, że było inaczej- żeby sprzedawca nieruchomości, po notarialnie potwiedzonej transakcji, miał problemy z współudziałem w praniu pieniędzy z powodu tego, że przyjął gotówkę.

A jakiekolwiek prawo w postaci ustawy czy regulaminu nakazywało zbywcy nieruchomości dochodzenie pochodzenia i legalności środków nabywcy. Please. Zacytuj ustawę/rozporządzenie, w której to stoi jak byk. Bo własnym oczom nadal nie wierzę.

Ja jestem w stanie zrozumieć dużo; "inwencję" Panów Zenków z Pruszkowa i ich wyobrażenia o tym, co można zrobić, żeby "zalegalizować" kasę- również.

Ale to się ma absolutnie nijak to:
- Realnego i skutecznego "pranka". Bo przepuszczenie kasy przez 2 banki to jeszcze bardzo bardzo daleka droga do skuteczności.

- ***Sprzedaży ***własnej*** nieruchomości*** i przyjmowania za to legalnie zapłaty.

Ankara2 ma pełną rację- skarbówka, jeśli już sprawdza, może sprawdzić obie strony.
Ale zasadniczo krótkie wytłumaczenie, nawet telefoniczne (spotkałem się z tym- pewnie dalej sprawdzano umowę notarialną a propos kontroli drugiej strony), że "środki pochodzą ze sprzedaży nieruchomości u tego i tego notariusza" kończy temat kontroli skarbowej.
Holborn78 napisał(a):

> >
> > Czasem warto się zastanowić nad sensem pisania takich głupot.
>
> Proponuję trochę poczytać na ten temat zanim zarzucisz innym, że
> piszą głupoty. To nie świadczy dobrze o Tobie.
> Jest dużo materiałów w sieci, nie trzeba zaraz mieć dostępu do
> szkoleń, które robią instytucje finansowe.
>
> Np. zacznij od tego:
>
http://www.rp.pl/artykul/...

Aha. Czyli przyjmowanie przelewów na swoje rachunki za nie-wiadomo-co i przesyłanie ich dalej jest dla Ciebie równoznaczne z notarialną transakcją kupna/sprzedaży własnej nieruchomości i płatnością w gotówce?
Która to płatność wciąż- na rzecz osób fizycznych- jest jak najbardziej legalna.

Ależ nie, to nie "głupota" tylko "mądrość niestandardowa".

> Zresztą nawet nie mając pojęcia o praniu pieniędzy wystarczy
> pomyśleć logicznie, żeby dojść do wniosku, że omawiana
> transakcja dla osoby sprzedającej mieszkanie nie jest bezpieczna.

Aha. Za to przyjęcie przelewu jest cacy. I w ogóle od nabywców nieruchomości należy zażądać PITu 5 lat wstecz, przeprowadzić prywatną kontrolę skarbową i wynająć biuro rachunkowe oraz prywatnego detektywa, żeby sprawdzić, czy przypadkiem nie zdradzają małżonków. Przy okazji też, czy nie palą śmieciami w piecu, bo to teraz trendy. Oczywiście tylko wtedy, jak sprzedajemy dom jednorodzinny, bo do mieszkań ostatni punkt się nie odnosi.

> Wtedy złodziej ma mieszkanie warte 500 tys. PLN,

Z nabycia którego w razie kontroli skarbowej wytłumaczy się tak, że znalazł się w księdze wieczystej ot po prostu- przypadkowo, jak zielone ludziki na Krymie, bo przecież księgę wieczystą można nabyć w każdym sklepie.

> PLN. Źródło pieniędzy jest już wtedy legalne – pieniądze ma ze
> sprzedaży nieruchomości. Pieniądze zostały wyprane.

Ach jakie to proste. A teraz zejdźmy na ziemię, do rzeczywistości. To już nawet urzędasy w US są mądrzejsze niż to, co piszesz. Widać lat niewiele a wiedza o prawie skarbowym jeszcze mniejsza.