wątki: 3528 | wypowiedzi: 15

Aktywny w grupach:

mKlient

Ostatnia aktywność

"Nie dotyczy" jest w warunkach zwolnienia z opłat za pierwszy rok dla karty platynowej - zapewne dlatego, że ma priority pass i tego nikomu nie chcą za darmo dawać.

Pozostałe mają zwolnienie z opłat za pierwszy rok za wykonanie jednej transakcji w ciągu miesiąca od wydania karty - także ew. dla dodatkowych można robić sobie taką zabawę, że co 11 miesięcy będzie się taką kartę zastrzegać - ale tak, żeby już nie wydawali nowej (powód: rezygnacja), a po tygodniu poprosić o wydanie nowej karty dodatkowej dla tej samej osoby - o ile dadzą się tak nabrać ;>

Że obrót musi być osobny dla każdej karty to potwierdzone korespondencją z db - bo sam zapis w TOiP może być (albo mógł być - teraz wydaje mi się jasny, więc albo go przeredagowali albo mi się w głowie inaczej poukładało) mylący. Z resztą właśnie dlatego mam tą KK za darmo - pytałem o to w oddziale przy wniosku i dostałem odpowiedź, że liczy się wspólny obrót. Po mniej więcej pół roku, jak ten obrót był już wykręcony dwiema kartami, napisałem, żeby mi potwierdzili, że obie będą na następny rok bezpłatne - i odpowiedź, że to jeszcze za mało. W ramach reklamacji i skargi na wprowadzenie w błąd przy wniosku (choć oczywiście byłem przygotowany również na to, że każdą z kart osobno trzeba zrobić 12k i wiedziałem, że tyle przez rok na każdej z kart będzie) dostałem zwolnienie z opłat.

Cóż, różne banki mają na to różne pomysły. Citek i mBąk dają dodatkowe za darmo - i to chyba rozsądne, bo kredyt i tak przyznany, a im więcej kart tym więcej wpadnie IF (o ile IF pokrywa koszty udzielenia darmowego kredytu + produkcji karty co 3/5 lat). Ale są i takie - bodajże eurobank - gdzie główną można było mieć bez większego problemu za darmo (35 transakcji rocznie - szkoda, że to już historia), ale dodatkowe są bezwzględnie płatne...
Widać citek czyta to forum ;>

Przelewy cywilizowanie niestety mniej - tylko przez telefon - ale db ma też pewne plusy w stosunku do citka (choć te plusy są jedynie przeciwwagą dla innych minusów).
Przelewy można zlecać na dwa sposoby:
1) pojedynczo - tu sprawa oczywiście jasna, warto sobie zrobić szablon (oczywiście musi być to inny szablon niż mamy zdefiniowany w ST, i można taki szablon utworzyć tylko przez telefon, na szczęście konsultant ma podgląd na szablony zdefiniowane samodzielnie w easyNet i można poprosić, żeby przekopiował), można też zlecać na przyszłość (ja np. zlecam od razu trzy przelewy jak dostaję faktury prognozowe za prąd) - trzeba tylko pamiętać, że w historii i na wyciągu "datą transakcji" będzie data zlecenia przelewu, a "datą księgowania" - dzień wykonania przelewu. Oczywiście do GP liczy się data księgowania.
2) zlecenie stałe - na max. 2 lata, wykonywane co miesiąc określonego dnia miesiąca, na tą samą sumę.

Możliwość zlecania przelewów z datą przyszłą oraz zrobienia zleceń stałych to przewaga nad citkiem - on pozwalał jedynie na przelew z bieżącą datą. Myślę, że to w miarę równoważy konieczność dzwonienia, tym bardziej, że zwykle na infolinii db nie trzeba czekać (chyba że się dużo klientów przechodzących z citka zrobi ;)

Dodatkową zaletą jest to, że przelewy za rachunki domowe wliczają się do sumy obrotu potrzebnego do zwolnienia z opłaty za kartę. Do zwolnienia z opłaty za silver potrzeba 12k obrotu rocznie. Uwaga - każda karta dodatkowa musi mieć swój własny obrót na 12k, żeby nie było opłat (choć za dodatkowe chcą "tylko" 30zł/rok, za główną 79zł/rok) - ale z dodatkowych też można zlecać przelewy za rachunki domowe, może też takie zlecenie (dla karty dodatkowej) złożyć również posiadacz karty głównej.

A sama karta w porządku, działa dobrze, kursy zagraniczne nie tak bardzo złodziejskie (3-3,5%), dla silver limit do 20k (podobno do 4100 na oświadczenie o dochodach - ciekawy jestem, czy to działa, może ktoś sprawdzi?), jest też program rabatowy, można wyłączyć pikacza. Aha, karty wyłącznie MC. Jest też możliwość rozkładania na raty - być może tak atrakcyjna jak w mBąku (citek ma to fatalnie drogie).

Ew. uważać należy na to, żeby karty nie zniszczyć, bo duplikat płatny (na mojej, po 2,5 roku noszenia w wizytowniku, zniszczenia ciekawie nierównomierne - na awersie jedynie zeszło sreberko z tłoczonych liter, za to na rewersie zdarł się prawie cały hologram a podpis muszę poprawiać co pół roku, CVC2 też trochę już niewyraźne). WArto też z wyprzedzeniem pomyśleć nad dobrym dniem końca cyklu, tu też trzeba płacić za zmianę.
pepto napisał(a):
> drutkow1 napisał(a):

> > Nie wiem, czy 1 sierpnia znikną te zdefiniowane przez infolinię
> > przelewy - choć obstawiam, że nie znikną, jedynie przestaną być
> > traktowane jak transakcje bezgotówkowe - a ściślej, zaczną być
> > traktowane jak transakcje gotówkowe,

> To w końcu wiesz. czy nie wiesz lub co wiesz a co wymyślasz?

Nie wiem, czy z ST znikną te zdefiniowane przez konsultanta SZABLONY przelewów - które są obecnie w osobnej kategorii "opłata rachunków kartą kredytową" - czy też nie zostaną skasowane, tylko przeniesione np. do kategorii "odbiorcy krajowi".
Jedno i drugie rozwiązanie wzbudzi protesty:
- jak skasują, to klienci będą mieli pretensje, że im szablony poznikały,
- a jak przeniosą, to inni będą mieli pretensje, że im się prowizje naliczyły, a klikali "jak do tej pory" (co będzie nieprawdą).

O, ciekawostka w nowym systemie - teraz jak się wybierze jako rachunek źródłowy KK (a jeszcze nie wskaże się odbiorcy), to zawsze wyskakuje ten sam komunikat "przelewy z kategorii innej niż opłata rachunków mają prowizje". A w starym było tak, że dopiero po wyborze rachunku źródłowego ORAZ odbiorcy, wyskakiwały różne komunikaty - albo że przelew jest z prowizją, albo że bez prowizji i z GP. Widać tą zmianę szykowali już dawno.

Ale nie będzie już możliwości takiej, że przelew z KK będzie darmowy+GP, na dotychczasowych warunkach - czyli że będzie to przelew zdefiniowany przez konsultanta i przez konsultanta umieszczony w odpowiedniej kategorii i odpowiednio oznaczony.

Pojawi się za to nowa kategoria przelewu z KK traktowanego jak transakcja bezgotówkowa - przelew "pay by link", czyli np. taki, że wchodzisz sobie na swoje konto u sprzedawcy prądu, masz fakturę, a obok link "zapłać" - i jak na ten link klikniesz, to otwiera się zakładka ze stroną banku, logujesz się i zaraz po zalogowaniu masz ekran przelewu z wypełnionymi (i niemożliwymi do edycji) parametrami przelewu.
I o takich przelewach, wprowadzanych od 1 sierpnia, mówi ten dodawany punkt 49 w paragrafie 1, jako o "przelewie wypełnianym automatycznie".

> i na jakiej podstawie snujesz przypuszczenia, że będą jako tr gotówkowe?
Już pisałem - na podstawie tabelki, którą dostałem w mailu, i w której wykreślenie punktu 23 z paragrafu 7 jest uzasadnione: "bank podjął decyzję o zaprzestaniu oferowania klientom możliwości zapłaty rachunków w ramach przelewów bezgotówkowych, których wykonanie nie wiąże się z prowizją".
Także nic nie musiałem analizować, dostałem informację wprost.

I z tego samego powodu wykreślone zostają z TOiP punkty:
> Opłata za ustawienie dyspozycji przelewu bezgotówkowego w CitiPhone,
znika, bo już nie będzie można ustawiać takich dyspozycji w konsultanta - znika bowiem kategoria "opłata rachunków" - a przelewy bezgotówkowe będzie można od tej pory robić tylko "pay-by-link"

> Opłata za wykonanie przelewu bezgotówkowego w Automatycznym Bankierze,
> Opłata za wykonanie przelewu bezgotówkowego poprzez Citibank Online
Tak samo znikają, bo nie będzie już kategorii "opłata rachunków" - choć tu akurat citek zrobił błąd, kasując również pozycję "Opłata za wykonanie przelewu bezgotówkowego poprzez Citibank Online" - bo zapomnieli, że jednak takie przelewy - tyle, że od 1 sierpnia wyłącznie "pay-by-link" jednak zostają.

> Nie ma żadnych pustych miejsc ani informacji, iz przelewy zdefinowane
> przez konsultanta na cele mieszkaniowe będą płatne i bez GP lub że
> będą transakcjami gotówkowymi.
Nie ma, bo w ogóle znika taka możliwość - więc nie ma co pisać o ich bezpłatności czy płatności.

> Przedstawiciel Banku kategorycznie zaprzeczył aby przedmiotowe
> przelewy miały być od sierpnia z prowizją i bez GP. Oświadczył,
> iż zdefiniowane przez infolinię nadal bezpłatne bez prowizji i z GP
> Dla mnie sprawa jest zamknięta i jasna.
Aż mnie przekonałeś, sam zadzwonię i się zapytam.
Może mi też się uda potem wynegocjować, żeby chociaż te do tej pory zdefiniowane przelewy były traktowane jak transakcje bezgotówkowe?
Ciekawy jestem, jak to się skończy.
Dziwi mnie jednak Twoja wiara w kryształowość citka - wiadomo, że z mBąkiem trzeba szukać teorii spiskowych, ale nie widzę podstaw, by sądzić, że citiphone będzie miał konsultantów lepszej jakości niż mPartyLine. Założę się, że nie mieli jeszcze szkolenia. Może w piątki mają? To zaraz zadzwonię, a potem jeszcze raz w poniedziałek ;>
Oj, pepto, kombinujesz i oczerniasz, a założyć się nie chcesz - a ja chciałbym, bo bym wygrał ;>
Prawdą jest, że w citku pozostaną przelewy z KK traktowane jak transakcja bezgotówkowa (czyli z GP i bez prowizji), ale z tej kategorii wypadną (pozostawiając ją na zerowy czas pustą) przelewy za rachunki domowe zdefiniowane przez konsultanta, a pojawi się w tej kategorii nowy typ przelewu "pay by link". I to jest właśnie ten "przelew wypełniony automatycznie" - to będzie coś takiego jak mTransfer z KK.
Możliwe, że da się tak dalej płacić np. za prąd - zmiana polega oczywiście na tym, że citek z dotychczasowego opłacania rachunków nic bezpośrednio nie miał, zaś z tego "pay by link" zapewne będzie miał więcej niż to marne 0,3% za zwykłą zapłatę KK w necie (np. mBąk wciąż kosi za mTransfer 2%).
Ale powtórzę - zdefiniowane przez konsultanta przelewy za rachunki nie zostaną "przypisane do transakcji bezgotówkowych" - bo ciężko byłoby zrobić coś, co już jest zrobione, gdyż te przelewy właśnie DO 1 sierpnia są w kategorii transakcji bezgotówkowych - tylko właśnie zostaną przepisane do kategorii transakcji gotówkowych.
Jak chcesz to napisz na priv (o ile jeszcze na tym forum można), to podeślę Ci tą tabelkę, z rozsyłaniem której citek ma chyba jakieś kłopoty - bo nie sądzę, żebym jakimś specjalnym klientem był, bo skoro kayoo nie dostał, to nawet nie ma co kombinować, że może najpierw rozsyłają "czarnym", potem "platynom", potem "goldom", a tym pospolitakom z simplicity to dopiero na samym końcu ;P
Mam nadzieję, że nie powiesz, że tą tabelkę sam spreparowałem, żeby Wam zrobić głupi kawał...
Ciekawy jestem swoją drogą, na jak dużą skalę klienci citka korzystali z tej możliwości opłacania rachunków?
Przykro, że likwidują, ale ja bym z tego powodu z darmowej dożywotnio KK nie rezygnował - no chyba że miałbym takich ze 4 - bo to już nie chleb powszedni, a rarytas.
Simplicity to inna sprawa, ona jest darmowa, ale bez gwarancji - i pewnie jak jakieś opłaty wprowadzą, to i dla obecnych klientów.
Inna sprawa, że bank swoich gwarancji też może nie przestrzegać, ale póki przestrzega, to trzeba korzystać.

Zaś samo opłacanie rachunków - jest to pewna wygoda, zapewne również ew. oszczędność darmowych przelewów z kont oszczędnościowych - ale czystego zysku z tego tyle, co na szampana na sylwestra (a nawet od 3 lat nie wypiłem :( )

Jednak jak ktoś polubił to polecam KK db - jeśli masz rachunków domowych na 1000zł miesięcznie, to one same zapewnią darmowość karty silver - a jak mniej, to wystarczy wydać różnicę, do tego rozliczanie wydatków/opłat jest w okresie rocznym, więc można sprawę załatwić jakimś większym zakupem - a w ostateczności przelewem z rachunku karty, który zaraz się odda - kosztuje to niezależnie od sumy (max. 5k) tylko 5zł. Z limitem do 4100zł podobno dają na oświadczenie o dochodach (ja czekałem miesiąc, ale na limit 20k podczas wakacji).
Mają też swój program rabatowy, może nie tak duży jak citek, ale trochę firm jest.
Minus przy rachunkach domowych taki, że zlecanie jedynie przez infolinię - ale można zrobić zlecenia stałe na comiesięczne zapłaty i/lub zlecać przelewy nawet do 2 lat na przyszłość - jak już się przygotuje szablon to nie zajmuje to dużo czasu - ja mam czynsz ustawiony jako zlecenie stałe, a za prąd zlecam podczas jednej rozmowy 3 przelewy na pół roku.

A jak ktoś chciałby mieć darmową kartę citka i dostać telefon LG K3 (albo ew. LG K10, ale to już całkowicie za darmo nie będzie) to niech do mnie napisze na priv ;>
Warunki takie:
- nie można mieć głównej KK citka od 1 stycznia 2015,
- dostać kartę (przy umowie o pracę formalność),
- wydać 500zł i zalogować się do citionline.
Dla polecającego 150zł.