wątki: 70 | wypowiedzi: 3

Aktywny w grupach:

mKlient

Ostatnia aktywność

No więc ustalmy drutkow1.
Nabici to wszyscy kredytobiorcy, którym banki udzieliły kredytów nazywanych przez nie walutowymi, a w rzeczywistości złotówkowych (udzielone i wypłacone w PLN a dopiero później przeliczone np.na CHF, i spłacane w PLN lub walucie waloryzacji po wejściu w życie wątpliwej ustawy antyspreadowej), na podstawie nienegocjowalnych umów, w których (nie przymuszane przez nikogo) umieściły zapisy niezgodne z prawem krajowym i europejskim. Jednym z takich zapisów było ustalanie oprocentowania decyzją zarządu. Pracownicy (w tym też zarządy) tych banków to (w odróżnieniu od większości kredytobiorców) profesjonaliści i doskonale wiedzieli co robią. Zapewne też przed uruchomieniem tej akcji znali precedensy z przeszłości i wiedzieli, czym się one skończyły.
Co do wyższości kredytów "wiborowych" nad "liborowymi" w ostatnich 10 latach: Z kwoty udzielonego (de facto w PLN) kredytu, kwot (spłacanych w PLN) rat i okresu spłaty da się wstecz przeliczyć, jakie rzeczywiste oprocentowanie w każdym misiącu miał ten "waloryzowany" kredyt. Nie sugeruję liczenia do przodu, bo to zbędne wróżenie z fusów, skoro banki miały prawo dowolnego ustalania oprocentowania na podstawie jakichś "wskaźników rynku finansowego" (bez wskazania zależności oprocentowania od tych wskaźników) decyzją zarządu i podobno (ci profesjonaliści) nie byli w stanie przewidzieć zmian kursów waluty waloryzacji.
Obliczenie to może zrobić każdy kredytobiorca "frankowy" (celowo w cudzysłowie, bo przynajmniej początkowo żadnych franków nie było, a i później nie więcej niż 2% kredytobiorców te franki faktycznie od banków otrzymało) używając excela i własnego rozumu.
Entuzjaści kredytu waloryzowanego nie mają potrzeby tego liczyć skoro wierzą, że wszystko z tymi umowami było ok. i "widziały gały co brały".
Ani NBP ani KNF nie wspominając o Związku (obcych) Banków w Polsce nie mają żadnego interesu w tym, by takie opracowanie rządowi przedstawić. Bo byłoby miażdżące dla ich podopiecznych.
janust