powrótPowrót do strony głównej forum

Zapłata podatku za członka rodziny

Dlaczego mBank utrudnia zapłatę podatku za członka najbliższej rodziny?
Zgodnie z art. 62b Ordynacji podatkowej zapłata podatku może nastąpić także przez: małżonka podatnika, jego zstępnych (dzieci, wnuki), wstępnych (rodziców, dziadków), pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę.

W mBanku nie można w formatce przelewu do urzędu skarbowego zmienić imienia, nazwiska oraz adresu zobowiązanego, za którego mogę zapłacić podatek. Jest możliwość zmiany tylko numeru PESEL, jako identyfikatora. Jednakże na pobranym potwierdzeniu w pliku PDF, zobowiązanym jestem ja, a PESEL jest mojego ojca. Jakaś totalna parodia.

A dawno się to zmieniło? Kiedyś był cały dym o to, że nie można płacić podatku za kogokolwiek innego. Pewno mBank się nie dostosował jeszcze.

emu napisał(a):
> A dawno się to zmieniło? Kiedyś był cały dym o to, że nie można
> płacić podatku za kogokolwiek innego. Pewno mBank się nie
> dostosował jeszcze.

Od 1 stycznia 2016 r.
https://poradnikprzedsieb...

Mają refleks w mBąku :D

Luks napisał(a):

> Jednakże na pobranym potwierdzeniu w pliku PDF,
> zobowiązanym jestem ja, a PESEL jest mojego ojca.

Powinien być PESEL wpłacającego - hint Art. 60. § 5.
Ja się nie dziwię bankom. Ustawodawca najwyraźniej był pod wpływem. Stan normalny i stabilny.
Jak banki mają sprawdzić pokrewieństwo dwóch małp? Sorry. Na dodatek Darwin z nowego programu w zasadzie wylatuje. Kopernik chyba też się pomylił co do słońca narodu i planety. W ciekawych, a jednocześnie w trudnych czasach przyszło nam żyć z bankami. Na niewiele zdaje się ucieczka na Kajmany.

A to bank ma sprawdzać pokrewieństwo ? Ustawa mu każe, a inaczej ma przelewu nie puścić ? Czy jednak wpłacić może każdy, tylko nie każdemu wolno ? Kiedyś to "nie każdemu" oznaczało "dopełnienie podatnika do przestrzeni", teraz z tego zbioru wyjęto 1. grupę podatkową jeszcze (o ile się w generalizowaniu nie mylę).

oporek. napisał(a):
> Luks napisał(a):
>
> > Jednakże na pobranym potwierdzeniu w pliku PDF,
> > zobowiązanym jestem ja, a PESEL jest mojego ojca.
>
(...)
> Jak banki mają sprawdzić pokrewieństwo dwóch małp?

Po adresie i tym samym nazwisku?
Poza tym ten sam art. 62b pozwala mi zapłacić podatek również, np. za Ciebie. O ile nie przekracza on 1000 zł.
Generalnie chodzi mi nie o zmianę nadawcy przelewu, bo to jest jak najbardziej OK, ale o dane zobowiązanego. Skoro mBank umożliwia w swojej formatce zmianę numeru PESEL, to powinno być też tam pole na wpisanie imienia, nazwiska i adresu zobowiązanego.