powrótPowrót do strony głównej forum

Wzrost inflacji a obniżenie oprocentowania lokat od dzisiaj

mBank ogłosił dzisiaj obniżenie oprocentowania większości oferowanych lokat mimo wzrostu inflacji w ostatnich miesiącach. Pytanie do mBanku: na podstawie, której z okoliczności opisanych w §13 Regulaminu lokat została dokonana ta zmiana?

bsz napisał(a):
> mBank ogłosił dzisiaj obniżenie oprocentowania większości
> oferowanych lokat mimo wzrostu inflacji w ostatnich miesiącach.
> Pytanie do mBanku: na podstawie, której z okoliczności opisanych w
> §13 Regulaminu lokat została dokonana ta zmiana?

Pytanie mysle nie tylko do mbanku, ale zdecydowanej wiekoszosci bankow w Polsce - dlaczego mimo od przeszlo 2 lat niezmienionych stop procentowych oprocentowania lokat i kont oszczednosciowych poszly wyraznie w dol? Dlaczego koszty wprowadzenia podatku bankowego rekompensuje sie obnizeniem oprocentowan w/w produktow a nie np. rentownoscia innych produktow czy chocby zmniejszeniem zysku bankow?
Czy chodzi o wyprowadzenie z systemu bankowego tych oszczednosci, ktore jeszcze klientom pozostaly?
Pytanie tez do NBP: dlaczego nie chroni wartosci oszczednosci Polakow, a pozwala aby zjadala je inflacja?

Czesc
To ja mam news - jak ktoś zakładał dziś rano lokaty to niech sprawdzi ich oprocentowanie
Rano około 7:00 przez aplikacje mobilna założyłem lokaty i potwierdzeniu mailowym mam oprocentowanie 1,25% a w teraz 17:00 system pokazuje oprocentowanie 0,80% w skali roku.

Dlaczego mBank sam zmienił oprocentowanie lokat? Co na to pozwala?

Niech mBank przeczyta "Regulamin otwierania i prowadzenia rachunków terminowych lokat oszczędnościowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A." w nim §4 oraz §12

Pozdrawiam
Michał

Chmiel napisał(a):
> Czesc
> To ja mam news - jak ktoś zakładał dziś rano lokaty to niech
> sprawdzi ich oprocentowanie
> Rano około 7:00 przez aplikacje mobilna założyłem lokaty i
> potwierdzeniu mailowym mam oprocentowanie 1,25% a w teraz 17:00 system
> pokazuje oprocentowanie 0,80% w skali roku.
>
> Dlaczego mBank sam zmienił oprocentowanie lokat? Co na to pozwala?
>
> Niech mBank przeczyta "Regulamin otwierania i prowadzenia rachunków
> terminowych lokat oszczędnościowych dla osób fizycznych w ramach
> bankowości detalicznej mBanku S.A." w nim §4 oraz §12
>
> Pozdrawiam
> Michał
>
Cześć Michale!

A żeby to pierwszy raz się zdarzyło. A pamiętasz takie spotkanie mRady, gdy już był taki przypadek i jak zwróciłem na to uwagę, że jest to nieprofesjonalne, to Iza wręcz głos podniosła, że przecież każdemu może się zdarzyć. Tylko, że jak się zdarzy pomyłka Klientowi, to mBank Go obciąża kosztami, bo przecież Klient się pomylił. Jak widzisz w mBanku nic się nie zmienia. Był, jest i będzie brak profesjonalizmu, a Klient jest na ostatnim miejscu. Bank się do błędów nie przyznaje, nie przeprasza, a wręcz ma pretensje do Klientów, że się bezczelnie czepiają.

Pozdrawiam serdecznie
Dominik

Na bankach świat się nie kończy.
W tej chwili dobrą inwestycją są obligacje skarbowe.
Już był taki okres kilka lat temu, że obligacje dawały zarabiać o wiele lepiej niż lokaty bankowe.
Niektóre emisje obligacji skarbowych płacą aktualnie 5,2% rocznie.

jacek21 napisał(a):
> Na bankach świat się nie kończy.
> W tej chwili dobrą inwestycją są obligacje skarbowe.
> Już był taki okres kilka lat temu, że obligacje dawały zarabiać o
> wiele lepiej niż lokaty bankowe.
> Niektóre emisje obligacji skarbowych płacą aktualnie 5,2% rocznie.

Taa.. "wylacznie dla beneficjentow programu "Rodzina 500 plus". Dla nie-beneficjentow duzo nizej.

Dla wszystkich są korzystne.
Mnie w tym momencie płacą 5,2%.
A średnio wszystkie zakupione obligacje płacą powyżej 3%.
Znajdź mi takie lokaty.

4-letnie 2,4% i pozniej 1,25% + inflacja
10-letnie 2,7% i pozniej 1,5% + inflacja to jednak nie 5,2%, nie mowiac juz o 2 i 3-latkach na 2,1 i 2,2% rocznie.

No, a jaka jest inflacja i ile dostaniesz w następnym okresie odsetkowym.
Aktualnie 2% + 1,25% = 3,25% w następnym okresie odsetkowym.

O obligacjach trzeba wiedzieć coś więcej i rozumieć co się kupuje.

Ja mam np obligacje 10 letnie co dają +3% do inflacji, czyli mam 5,2%

ROzumiem co sie kupuje, ale dzis zadna obligacja nie daje 2% pow. inflacji a na koniec roku tez nie wiadomo jaka inflacja bedzie, wiec z tych 3,25 moze zostac tez 2,25% albo i mniej.

To, że nie możesz ich kupić to nie znaczy, że ich nie ma.
Takie obligacje co dają +3% do inflacji będą tak płacić do roku 2022.

Co do inflacji, nie masz pojęcia również jakie będzie oprocentowanie lokat w przyszłości.

Obligacje do dobry sposób na oszczędzanie.