powrótPowrót do strony głównej forum

Przewalutowanie PLN>GBP

Witam, jeśli zrobię zakupy on line w GBP na kwotę 823,99 GBP - ile realnie zapłacę w Złotówkach - nie będę płacił kartą tylko przelewem...


Max 581 napisał(a):
> Witam, jeśli zrobię zakupy on line w GBP na kwotę 823,99 GBP - ile
> realnie zapłacę w Złotówkach - nie będę płacił kartą tylko
> przelewem...

Przelewem z konta w PLN? Całkowicie bez sensu, ale skoro jesteś bogaty...
Najpierw przelicza ci PLN na GBP po kursie dnia w danym momencie. To w sumie jeszcze nienajgorzej. Pózniej niestety dojdzie ci prowizja za przelew nie-SEPA, ale dopiero w jakiś czas po przelewie swoje prowizje pobiorą banki pośredniczące, a tych kwot nikt ci nie poda, dopóki przelew nie zostanie wykonany i kwoty nie bedą zaksięgowane. W zależności od tego jaka droga przelew pójdzie tych prowizji moze byc od 1 do nawet i 3. Oczywiście wszystko zależy jeszcze jak ustawisz przelew, bo moga one w całości zejść z twojego konta, możesz kwota się podzielić z odbiorca, lub przerzucić te prowizje na niego. Ale rozumiem, ze ma to byc zapłata, wiec całość będziesz musiał pokryć ty. Wyjdzie drogo, a moze nawet bardzo drogo.


A jaka jest alternatywa? Przecież nie ma przelewu SEPA dla GBP.


Jest - tyle że SEPA wymaga dwóch rzeczy:
1) żeby przelewać euro (ale konta źródłowe i docelowe nie muszą być w euro),
2) kraje źródłowy oraz docelowy należą do obszaru SEPA.

Tak że - póki co, choć wcale brexit nie musi oznaczać końca możliwości, do SEPA należą też państwa spoza UE - do UK da się zrobić SEPA i na pewno będzie kosztować to o wiele mniej niż SWIFT.
Choć pewne trudności będą.

Najpierw PLN->EUR:
- można zrobić z konta złotówkowego, ale wtedy zabulisz bankowi paskarską cenę wg kursu walut banku
- lepiej więc zakupić euro i przelewać z konta euro
- darmowe konto w euro i dobry kurs - polecam kantor aliora (ale KANTOR, a nie "zwykły" alior).

Wysłanie SEPA:
- zwykle 5zł, w kantorze aliora przy wysyłaniu środków zakupionych u nich - za darmo.

I teraz EUR->GBP:
- najpierw należy sprawdzić, czy bank odbiorcy nie ma prowizji za odbiór przelewu SEPA - jeśli ma, to należy doliczyć do wysyłanej sumy,
- sprawdzić kurs banku odbiorcy i wysłać kwotę euro, która na pewno wystarczy na zakup wymaganej kwoty funtów - doliczyć należy z 1% na wahnięcia kursu.

Ew. można umówić się z odbiorcą na przelew w EUR, kwotę oczywiście przelicza odbiorca i ew. dodaje prowizję swojego banku za odbiór przelewu SEPA.

SWIFT zdecydowanie nie służy do płacenia za waciki, choć już ponad 800 funtów to nie jest tak źle, koszty samego przelewu (nie licząc zakupu funtów) nie powinny przekroczyć 200zł, czyli jakieś 5%. Ale SEPA na pewno wyjdzie taniej.


sebastian4743 napisał(a):
> A jaka jest alternatywa? Przecież nie ma przelewu SEPA dla GBP.

Oczywiście, że jest alternatywa: Internetowy Kantor Aliora. Wymieniasz PLN na GBP i te środki możesz wysłać darmowym przelewem.

Pozdr
k


O, nie ma tak łatwo - za darmo (dla zakupionych dewiz) w IKA są w SWIFT tylko opcje SHA i BEN - tak że nie ma żadnej pewności, jaka suma trafi na rachunek odbiorcy.


drutkow1 napisał(a):
> O, nie ma tak łatwo - za darmo (dla zakupionych dewiz) w IKA są w
> SWIFT tylko opcje SHA i BEN - tak że nie ma żadnej pewności, jaka
> suma trafi na rachunek odbiorcy.

Przyznam, że stan mojej wiedzy nie jest najświeższy, ale opisaną powyżej metodą płaciłem w UK niecałe 2 lata temu i było to bez opłat. Jeżeli jest taka opcja, to bezpieczniej jest płacić kartą debetową GBP.

Pozdr
k


Tzn. nie twierdzę, że w opcji SHA będą dodatkowe koszty - w tym wypadku odjęte od kwoty przelewu - ale nie ma żadnej gwarancji (jak w opcji OUR - płatnej w IKA) i suma może przyjść zmniejszona, w opcji SHA bowiem dla zakupionych u nich dewiz alior zeruje tylko swoje koszty.


istnieje prosta alternatywa - o ile możesz zdalnie zapłacić kartą. Można mieć darmową kartę w GBP dzięki ofercie Aliora. Więcej informacji tutaj: http://swiatowid.blox.pl/...