powrótPowrót do strony głównej forum

Przelew do Norwegii

Witam serdecznie.
Chcę dokonać przelewu do Norwegii na kwotę 1000 koron norweskich. Jak najlepiej tego dokonać? Mam do dyspozycji konta /nie walutowe/ w mBank, Deutschebank, PEKAO, PKO. Czy może kupić korony w kantorze i wtedy dokonać przelewu? Oczywiście proszę o propozycje również poza wspomnianymi bankami.

Najlepiej przelewem SEPA - nie przejmuj się, że niby tylko w euro - bo rzeczywiście przesyłane muszą być euro, ale konta źródłowe i docelowe mogą być w innych walutach - zapłacisz wprawdzie wtedy dodatkowo za kupno euro za złotówki w polskim banku i sprzedaż euro za korony w norweskim - ale i tak wyjdzie o o wiele taniej niż przelew SWIFT, szczególnie dla tak niewielkiej kwoty.
Koszt SEPA zwykle 5zł.

Najtaniej zaś będzie z kantoru aliora (tylko uwaga, z KANTORU, https://kantor.aliorbank.... - a nie po prostu z aliora) - odpada wtedy większość kosztów zakupu euro za złotówki, bo dają dobry kurs, a przelew SEPA zakupionych u nich euro też będzie bezpłatny.
Ale przelać musisz tyle euro, żeby starczyło na 1000 koron wg kursu banku odbiorcy w Norwegii plus pewnie ze 2% górki, żeby na pewno było minimum tysiąc.

Dziękuję za odpowiedź. Teraz mam punk zaczepienia. Skłaniam się ku wykorzystaniu SEPA. Jaka może być różnica w kosztach pomiędzy SEPA a KANTOREM przy kwocie którą podałem?

Jak to "pomiędzy SEPA a kantorem"?

Patrząc na kantor aliora (skrót: IKA), który chyba jako jeden z niewielu, czy nie jedyny w PL, oferuje konto w koronach norweskich, masz takie możliwości:
1) kupić euro w IKA - koszt 0,33-0,5%, wtedy przelew SEPA tej sumy masz za darmo - ale dochodzi jeszcze nieznany koszt zakupu koron za euro w banku odbiorcy,
2) kupić korony w IKA - koszt ok. 0,5% i zrobić darmowy dla tej sumy przelew SWIFT w opcji SHA - tylko problem taki, że nie są z góry znane koszty banków pośredniczących oraz banku odbiorcy - a te koszty zmniejszą sumę przelewu, więc jeśli wyślesz 1000 koron to małe prawdopodobieństwo, że dojdzie 1000 - raczej mniej,
3) kupić korony w IKA i zrobić przelew SWIFT w opcji OUR - koszt 100zł, czyli prawie 25% sumy - za to na pewno dojdzie 1000 koron.

Podstawowa zasada - póki co przelewami międzynarodowymi (poza SEPA do strefy euro lub na konta w euro w strefie SEPA) nie płaci się za waciki.
A kartą tego nie możesz zapłacić?
Dobra (i darmowa) będzie z IKA - ale uwaga, ta w dolarach !!!

Źle się wyraziłem, nie "pomiędzy" a "różnica między". Dziękuję za pomoc.

drutkow1 napisał(a):
> 3) kupić korony w IKA i zrobić przelew SWIFT w opcji OUR

zgodnie z dyrektywami UE jeśli przelew robiony jest z kraju w EOG do kraju w EOG w walucie krajów z EOG powinno robić się przelewy z opcją kosztową SHA - opłaty być nie powinno. Oczywiście 100% pewności nigdy nie ma.

A SWIFT się tak słucha unii?
Choć może raczej banki z EOG muszą słuchać - ale zawsze pozostaje pytanie, czy wybiorą najlepszego dla klienta korespondenta.
Bo SEPA od zawsze było w SHA+ochrona kapitału - w sumie dziwna kombinacja, nie mogli zrobić OUR? Ale to idzie przez TARGET2, a nie tradycyjnym SWIFTem, więc łatwiej.
Ciekawe, czy po brexicie UK zostanie w EOG?
Zaś gdzieś chyba ostatnio w zmianach w regulaminie/TOiP któregoś banku było coś o wycofaniu opcji OUR - być może właśnie do krajów UE czy EOG - i zastanawiałem się, skąd taki pomysł?