powrótPowrót do strony głównej forum

Przeniesienie akcji do innego BM i zamknięcie rachunku inwestycyjnego

Witajcie, w związku z notorycznymi problemami dot. dostępności notowań i dramatyczną użytecznością nowych Notowań, podjąłem decyzję o zmianie rachunku. Na chacie mBanku nikt nie jest w stanie powiedzieć jakie koszty się z tym wiążą. Macie wiedzę?


W Biurze Maklerskim DB opłata wynosi 100 pln za przeniesienie papierów jednej spółki. Dziwię się, że pracownicy tego nie wiedzą, bo u mnie ta opłata jest wymieniona w taryfie. Dlatego radzę sprawdzić w taryfie mB, bo tam to powinno być.

Pozdr
k


Hmm, ale 100zł za export czy za import?
Może wyjść na to, że lepiej będzie sprzedać przez jeden DM i zaraz kupić przez drugi - trzeba porównać z prowizjami.
Może za hurt ten nowy prowizję zmniejszy?


drutkow1 napisał(a):
> Hmm, ale 100zł za export czy za import?
> Może wyjść na to, że lepiej będzie sprzedać przez jeden DM i
> zaraz kupić przez drugi - trzeba porównać z prowizjami.
> Może za hurt ten nowy prowizję zmniejszy?

Mylisz się w swoich kalkulacjach. W uproszczonym modelu żeby nie stracić, po sprzedaży należałoby kupić akcje z zyskiem conajmniej 20%, bo nie uwzględniłeś, że za sprzedaż z zyskiem trzeba zapłacić raz do roku podatek. W praktyce taki spadek (w krótkim okresie między sprzedażą a ponownym zakupem) zdarza się rzadko. A kryterium (nie)opłacalności jest inne. W mojej ocenie są dwa czynniki, tzn. ilość pieniędzy ulokowanych w danym walorze i oczekiwaną dywidendę. Przy założeniu, że cena sprzedaży i zakupu jest taka sama, tracimy na sprzedaży akcji wspomniane 20%, tj podatek Beki + prowizja biura maklerskiego. Gdy natomiast tracimy i sprzedajemy te akcje ze stratą, jedynym kosztem jest prowizja. Jeżeli klient ma mało akcji, ale chce dokupić dużo więcej, to można rozważać sugerowane przez ciebie rozwiązanie. Jeżeli jednak, mamy sporo kasy zainwestowane w daną spółkę i jest nadzieja na dobrą dywidendę, to nie ma sensu bo te 100pln za przeniesienie waloru do innego DM to niewiele w stosunku do wykazanej powyżej straty.

Pozdr
k
P.S. A jak nietrudno się domyślić, opłatę za przeniesienie walorów do innego DM kasują ci, od których uciekamy. I oczywiście w moim opisie przedstawiam konkretną sytuację w Domu Maklerskim DB przy dodatkowym założeniu, że teraz cena tych akcji jest wyższa niż jakiś czas temu.


Hmmm, nieco przesadziłeś, bo po pierwsze nie 20% (czy też 19%) od całej wartości akcji, tylko od zysku. Oczywiście w skrajnym przypadku - zakupu papierów po cenie bliskiej 0 - jest to tożsame ;>
Po drugie ten podatek od zysku prędzej czy później trzeba będzie zapłacić - oczywiście lepiej, jeśli później, i jest też ryzyko, że wartość znów spadnie, i właśnie wtedy trzeba będzie sprzedać - oraz jest szansa, że ten podatek skasują - ale na chwilę obecną, a tym bardziej przyjmując, jak Ty, że wartość akcji jednak wzrosła i nie spadnie, ten podatek i tak trzeba sobie od zysku odjąć.
Z dywidendą masz pełną rację.
I dlatego właśnie napisałem, że "może wyjść na to" - dla każdego papieru trzeba sobie po szybciutko policzyć i porównać z tą stówką.
Jak masz różne spółki na niewielkie sumy, to wchodzi fragmentacja wewnętrzna i te stówki się posumują (tak miałem, jak sprzedawałem udziały w nieszczęsnych NFI, które dostawało się za świadectwa udziałowe - za połowę z nich dostałem 0, bo wszystko zjadła prowizja - oprócz % miała też składową stałą - i wyszło mi na to, że te 4 świadectwa udziałowe wyrzuciłem do kosza, bo to, co zostało ze sprzedaży, to był mniej więcej koszt utrzymania rachunku maklerskiego przez te kilka lat :( ) - jak masz jedną i dużo w niej kasy, to zapewne same prowizje będą większe niż to 100zł.


Nie wiadomo czy się zawsze zapłaci.
Są pomysły aby promować długoterminowe inwestowanie w akcje przez modyfikacje podatku belki.
Kiedyś może to mieć znaczenie jak długo trzymasz akcje.

Parę lat temu było tak
https://www.mbank.pl/foru...

1.8.3 Za przeniesienie papierów war-tościowych na rachunek papie-rów wartościowych prowadzony
przez podmiot inny niż DI BRE
0,95% wartości przenoszo-nych papierów warto-ściowych)2 lub opłata
negocjowana, w każdym
przypadku nie mniej niż
50 zł za każdy papier
wartościowy oznaczony
odrębnym kodem


drutkow1 napisał(a):
...
Przyznaję, że nie doprecyzowałem, wszyscy wiemy że belkowiznę płaci sie od zysku na sprzedaży akcji, czyli różnicy między ceną zakupu i sprzedaży. A 20% podałem jako zaokrąglenie, więc nie czepiaj się drugorzędnych detali. Jestem w tym temacie, bo w perspektywie roku będę musiał podjąc taką decyzję.

Pozdr
k


jacek21 napisał(a):
> Nie wiadomo czy się zawsze zapłaci.
> Są pomysły aby promować długoterminowe inwestowanie w akcje przez
> modyfikacje podatku belki.
> Kiedyś może to mieć znaczenie jak długo trzymasz akcje.
>
> Parę lat temu było tak
> https://www.mbank.pl/foru...
>
> 1.8.3 Za przeniesienie papierów war-tościowych na rachunek
> papie-rów wartościowych prowadzony
> przez podmiot inny niż DI BRE
> 0,95% wartości przenoszo-nych papierów warto-ściowych)2 lub
> opłata
> negocjowana, w każdym
> przypadku nie mniej niż
> 50 zł za każdy papier
> wartościowy oznaczony
> odrębnym kodem

W tym wątku omawiamy konkrety, czyli opłaty wynikające z taryfy bankowej i prawa podatkowego. Forumowicz pyta czy i ile zapłaci tu i teraz, więc nie puszczajmy wodzów fantazji. O czym sie mówi, a nie wiadomo czy się ziści, to niestety czcze spekulacje. Zniesienie podatku Belki zawsze się pojawia w obietnicach każdej partii w kampanii wyborczej, a po wyborach temat znika, bo jak to niegdyś przedstawił klasyk Kurski "ciemny lud to kupi".

Pozdr
k