PowrótPowrót do strony głównej forum

Co to jest STORNO UZNANIA ???

Witam. Miałem na eKoncie pieniądze. Nie była to duża suma lecz jednak były. Loguję się do systemu, spoglądam na saldo a tam 0,0 zł !!! W ostatnich transakcjach pisze: rodzaj operacji->storno uznania a w tytule operacji->korekta odsetek dodatnich. Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić o co tu chodzi ???
Z poważaniem
ET

Ogolnie: w jezyku ksiegowych "storno" oznacza operacje ksiegowa neutralizujaca/korygujaca skutki innej blednej operacji.

U Ciebie, najprawdopodobniej: tym stornem zmniejszono wczesniej naliczone odsetki. Oczywiscie nie dlatego, ze ktos przestal Cie lubic :) Zapewne chodzi o jakas naprawde mala sume a roznica powstala wskutek opoznionego rozliczenia jakiejs transakcji.
Tak dzieje sie np. gdy koncem miesiaca zrobisz karta jakas transakcje to ta transakcja poczatkowo powoduje tylko blokade a jej kwota dalej Ci procentuje. Czyli odsetki od zablokowanej kwoty zostana Ci na koniec miesiaca naliczone rowniez za okres blokady. Wreszcie poczatkiem miesiaca do banku dociera ostateczne rozliczenie operacji i blokada zmienia sie w operacje zmniejszajaca Ci saldo z dniem operacji czyli _poprzedzajacym_ naliczenie odsetek. Czyli odsetki byly za okres blokady naliczone nienaleznie. Nie majac swiadomosci takiego "zagrozenia" mozna w dobrej wierze owe odsetki wykorzystac i jesli saldo w chwili korekty odsetek bedzie mniejsze niz kwota korekty to mozna nawet spowodowac "niedozwolony debet".
Dla transakcji rozliczanych elektronicznie opoznienia (od blokady w chwili transakcji do ostatecznego rozliczenia) moga praktycznie wyniesc kilka dni - to juz wystarczy by opisany wyzej mechanizm zadzialal z "wydajnoscia" rzedu nawet 10gr/dobe. Moj rekord to ok. 85 dni od transakcji w Tesco do jej rozliczenia (przez WBK). Dla transakcji rozliczanych off-line e-karta nawet miesiac nie jest dziwny, zwlaszcza przy transakcjach miedzynarodowych.

W ten sposob wspomnialem o jeszcze drugim sposobie zrobienia debetu w mBanku: transakcje miedzynarodowe blokuja srodki wg kursu z dnia blokady a ostatecznie sa rozliczane wg kursu z dnia rozliczenia. Jesli kurs waluty rozliczeniowej Twojej karty wzrosnie w tym czasie to moze sie okazac, ze przekroczysz saldo bo na blokady wystarczalo a na pelne rozliczenie juz nie.

Wytłumacz mi w jaki sposób bank mógł Ci ściągnąć środki po 85 dniach skoro ma na to tylko miesiąc a po tym terminie nie wolno im dokonywać takich transakcji???

Tak mi przynajmniej powiedziano w banku gdy też rozliczenie zbyt długo nie przychodziło!!!