Czym jest inwestowanie w fundusze?

Fundusze pozwalają Ci inwestować w zbiór różnych rozwiązań (akcji, obligacji, surowców itp) na różnych giełdach. Zamiast wybierać konkretne spółki, możesz wybrać fundusz i zainwestować w interesującą Cię kategorię.

 

Na przykład wybierając fundusz Nowych Technologii inwestujesz tak naprawdę nie w jedną, a kilka spółek z sektora informatyki.

 

W mBanku inwestowanie w fundusze odbywa się przez bezpłatną platformę inwestycyjną (SFI).

Jak mogę inwestować w fundusze w mBanku?

 

Mamy rozwiązania dla początkujących i zaawansowanych. Możesz wybrać:

 •  gotowe strategie (mFundusze) zarządzane przez naszych ekspertów

 •  samodzielnie zbudować swój portfel z ponad 200 funduszy dostępnych w naszej platformie.

 •  

  Obejrzyj krótki film i poznaj różnice między tymi dwoma sposobami inwestowania

   

Z czego składają się fundusze i gotowe strategie?

1

Dostępne są różne instrumenty finansowe 

2

Fundusze inwestują w grupę instrumentów finansowych

3

Gotowe strategie składają się z różnych funduszy

Inwestowanie w fundusze - który sposób wybrać?

 

 

 Znam się na tym

Wiem, jak zbudować swój portfel, czym jest dywersyfikacja i jaki horyzont czasowy powinna mieć inwestycja.

 

 Mogę poświęcić czas na inwestycję

Sam śledzę aktualną sytuację na rynku i wiem, jak na nią reagować.

 

 Wybieram spośród 250 funduszy

Sam decyduję, w które fundusze inwestuję i mam pełną kontrolę nad moją inwestycją.

Nigdy nie inwestowałem

Nie wiem, jakimi zasadami się kierować, aby wybrać odpowiednie fundusze.

 

 Nie chcę poświęcać czasu

Nie mogę na bieżąco zajmować się moją inwestycją. Wolę, aby na zmiany rynkowe reagowali za mnie eksperci.

 

 Szukam prostego sposobu

Wybieram jedną z trzech przygotowanych przez ekspertów strategii i nie muszę mieć wpływu, w co inwestują zarządzający.

Gotowe strategie (mFundusze)

Nie musisz być ekspertem, żeby zacząć inwestować. mFundusze przygotowaliśmy również dla tych, którzy nie chcą poświęcać czasu na zarządzanie swoją inwestycją.

 

mFundusze to 3 gotowe rozwiązania o różnym poziomie ryzyka i potencjalnego zysku. Ich skład jest dobierany i dostosowywany przez ekspertów mBanku, którzy dbają o najlepsze wyniki i reagują na zmiany na rynku.

 

Każda z naszych gotowych strategii składa się z nawet kilkudziesięciu różnych funduszy i instrumentów. Dzięki temu otrzymujesz zdywersyfikowaną inwestycję. Wybierając mFundusze inwestujesz we wszystkie regiony świata, najlepiej rozwijające się spółki, obligacje państw i surowce.

 

Wybierz mFundusz odpowiedni dla siebie w zależności od:

 • zysku jakiego oczekujesz
 • poziomu ryzyka, który akceptujesz
 • czasu przez jaki planujesz inwestować swoje środki

 

Cel inwestycyjny funduszu?: 2%

Poziom ryzyka: niski

Zalecany czas inwestycji: 2 lata

Opłata za zarządzanie?0,70%

Prowizja za nabycia i odkupienia: brak

Cel inwestycyjny funduszu?: 5%

Poziom ryzyka: średni

Zalecany czas inwestycji: 3-4 lata

Opłata za zarządzanie?: 1,30%

Prowizja za nabycia i odkupienia: brak

Cel inwestycyjny funduszu?: 8%

Poziom ryzyka: średni

Zalecany czas inwestycji: 5 lat

Opłata za zarządzanie?: 1,90%

Prowizja za nabycia i odkupienia: brak

Samodzielna budowa portfela

 

 • Jeśli masz wystarczające doświadczenie, możesz zbudować swoją inwestycję samodzielnie.

 • W naszej ofercie mamy ponad 250 funduszy inwestycyjnych z 15 różnych TFI. Obejmuje ona m.in. fundusze akcji, hybrydowe, obligacji bądź pieniężne.

   

  sprawdź ofertę funduszy

Możesz połączyć inwestowanie z oszczędzaniem dzięki promocji lokaty z funduszem

Jakie są warunki lokaty z funduszem?

 • 2% na lokacie w skali roku (dla mKonta Intensive)
 • 1,5% na lokacie w skali roku (dla kont pozostałych)
 • Czas trwania lokaty: 6 miesięcy
 • Minimalna wpłata 5 000 zł
 • Podział środków: 30% na lokacie, 70% w funduszach

 

Jak to działa? To proste. Wszystko wyjaśni Ci przykład poniżej.

30% (czyli 3 000 zł) trafia na lokatę

70% (czyli 7 000 zł) inwestujesz w fundusze

Możesz wybrać jedną z gotowych strategii lub samodzielnie zbudować portfel z 5 funduszy

7 000 zł, za które kupiłeś fundusze musi pozostać zainwestowane przez co najmniej 150 dni od dnia, w którym założysz lokatę.

Po zakończeniu lokaty, dostaniesz odsetki naliczone z promocji dla 3 000 zł. Zainwestowane 7 000 zł może dalej pracować.

Pamiętaj, im dłuższa inwestycja, tym większa szansa na zysk.

 
Może Cię zainteresować

 

2,1% na lokacie z funduszem

 • zainwestuj i zyskaj promocyjne oprocentowanie (w skali roku)
 • minimum 5 000 zł

Często zadawane pytania

 •  

  Jaka jest minimalna kwota, którą mogę zainwestować?

  • W większość funduszy (w tym mFunduszy) możesz zacząć inwestować już od 100 złotych. Całkowita kwota Twojej inwestycji zależy od Twoich indywidualnych możliwości i potrzeb. Jeżeli chcesz zainwestować większą kwotę, pamiętaj aby rozłożyć ją w czasie. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko swojego portfela.

 •  

  Czy mogę zainwestować w więcej niż jeden mFundusz?

  • Tak. Wybór jednej gotowej strategii nie oznacza, że nie możesz inwestować w jakiekolwiek inne fundusze. Jeżeli chcesz, możesz rozdzielić swoje środki nawet między wszystkie trzy gotowe strategie oraz samodzielnie dobrać kolejne fundusze. Wybór należy do Ciebie i powinien zależeć od celu Twojej inwestycji i akceptowanego ryzyka.

 •  

  Czy w którejś z opcji Wasz pracownik będzie mi pomagał w zainwestowaniu?

  • Możesz liczyć na nasze wsparcie edukacyjne, które pomoże Ci wejść w świat inwestowania. Nasze analizy pozwolą Ci zorientować się w sytuacji rynkowej i śledzić ją na bieżąco. Narzędzia dostępne w naszych serwisach ułatwią Ci wybór funduszu. Ostateczną decyzję o tym, w co i kiedy zainwestować podejmujesz jednak samodzielnie.

 •  

  Jakie koszty ponoszę inwestując w fundusze?

  • Wszystkie fundusze posiadają tzw. opłaty za zarządzanie. Są one uwzględnione zarówno w cenie, jak i w wynikach każdego funduszu. Oznacza to, że wyniki oraz zyski, które widzisz są pomniejszone o te opłaty.

    

   Szczegółowe informacje o wysokości opłat za zarządzanie znajdziesz w dokumencie „Kluczowe informacje dla inwestora” dostępnym dla każdego funduszu, który znajdziesz w naszej platformie inwestycyjnej.

 •  

  Jak bezpieczne jest inwestowanie w fundusze?

  • Niestety nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jak każdy rodzaj inwestowania, także inwestowanie w fundusze wiąże się z szansą na zysk, ale również z ryzykiem straty pieniędzy.

    

   Różne rodzaje funduszy charakteryzują się różnymi poziomami ryzyka. Na przykład fundusze w pełni akcyjne są bardziej ryzykowne niż fundusze zawierające obligacje.

    

   Aby zminimalizować ryzyko straty swojej inwestycji wskazane jest:

   • Długoterminowe podejście – inwestuje się raczej na lata niż miesiące. Na przestrzeni kilku miesięcy wyniki funduszy mogą mieć dużo wzrostów oraz dużo spadków. Na przestrzeni lat ta zmienność będzie dużo mniej widoczna, a Twoja szansa na zysk - większa. Przeczytaj więcej o tym jak długo powinna trwać inwestycja
   • Dywersyfikacja portfela – czyli zainwestowanie środków w kilka różnych funduszy. Dzięki temu w momentach kiedy notowania jednego funduszu spadają, notowania innych funduszy w portfelu mogą rosnąć i odrabiać te straty. Przeczytaj więcej o dywersyfikacji

   • Regularne dopłacanie środków do swojej inwestycji – Wpłacając pieniądze regularnie, pozwalasz im pracować efektywnie. Kiedy warunki będą odpowiednie (niska cena), kupisz więcej jednostek funduszy. Kiedy warunki będą gorsze (wysoka cena), kupisz ich mniej. Przeczytaj więcej o regularnych dopłatach

 •  

  Skąd mam wiedzieć, które fundusze wybrać?

  • Oprócz określenia kategorii, w które chciałbyś zainwestować, w wyborze funduszy może pomóc Ci zastanowienie się jaki poziom ryzyka jesteś w stanie zaakceptować oraz na jak długo planujesz zainwestować swoje pieniądze.

    

   Pomoże Ci w tym ankieta MiFID, dzięki której zadbasz o swoje bezpieczeństwo i poznasz swój profil inwestora. Wypełnienie ankiety zajmie Ci tylko kilka minut. Ankieta składa z 12 pytań zamkniętych i dotyczy:

   • wiedzy i doświadczenia w inwestowaniu,
   • poziomu tolerancji ryzyka,
   • sytuacji finansowej,
   • celu i horyzontu inwestycyjnego.

Nota prawna

To nie jest oferta. Usługa przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych jest świadczona przez mBank S.A. Szczegółowe warunki i opłaty związane z usługą przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, a także informacje o ryzykach inwestycyjnych są określone w Regulaminie świadczenia przez mBank usług przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych oraz w Taryfie prowizji i opłat bankowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A. znajdujących się na: https://www.mbank.pl/pdf/inwestycje/fundusze/regulamin-swiadczenia-przez-mbank-uslugi-przyjmowania-i-przekazywania-zlecen-nabycia-lub-odkupienia-jednostek-uczestnictwa-w-funduszach-inwestycyjnych.pdf oraz https://www.mbank.pl/pomoc/oplaty/oferta-indywidualna/aktualna-taryfa/ .Instrukcja aktywacji usługi przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych dostępna jest na   https://www.mbank.pl/indywidualny/inwestycje/fundusze/supermarket-funduszy-inwestycyjnych/. Usługa przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych może być świadczona tylko na rzecz posiadacza rachunku bankowego prowadzonego przez mBank S.A. Inwestowanie za pośrednictwem usługi przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych wiąże się z ryzykiem i nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością utraty przynajmniej części zainwestowanych środków. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajduje się w prospekcie informacyjnym. Bank nie ponosi odpowiedzialności za decyzje Klientów związane z inwestowaniem w fundusze inwestycyjne. Fundusze inwestycyjne nie są depozytem bankowym. Dotychczasowe wyniki funduszy oraz innych emitentów nie stanowią gwarancji przyszłych wyników. Wartość zakupionych jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych  może się zmieniać wraz ze zmianą sytuacji na rynkach finansowych. W konsekwencji, dochód z zainwestowanych środków może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu. Ponadto potencjalne korzyści z inwestowania w fundusze inwestycyjne mogą zostać zmniejszone o pobierane podatki i opłaty wynikające z przepisów prawa, taryf opłat i prowizji oraz regulaminów. mBank S.A. oświadcza, iż: 1) posiada zezwolenie Komisji Papierów Wartościowych i Giełd z dnia 30 czerwca 2005 roku, zmienione decyzją Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 20 marca 2012 roku, zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 20 marca 2012 roku oraz zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 17 listopada 2015 roku na prowadzenie działalności maklerskiej, 2) posiada zezwolenie Komisji Papierów Wartościowych i Giełd z dnia 23 listopada 1995 roku na świadczenie usług powierniczych, prowadzenie rachunków papierów wartościowych, rejestrowanie stanu posiadania papierów wartościowych i zmian tego posiadania, 3) organem nadzorującym mBank S.A. w zakresie działalności, o której mowa w pkt. 1-2, jest Komisja Nadzoru Finansowego, ul. Piękna 20, 00-549 Warszawa.

Promocja „Lokata z funduszem 2020 ed. 2” obowiązuje od 02.11.2020 r. do terminu zakończenia ostatniej Lokaty założonej w ramach Promocji, maksymalnie do 02.08.2021 r.  Do Promocji można przystąpić od 02.11.2020 roku do 02.02.2021 roku, lub do wyczerpania kwoty Pakietów, określonej w treści Regulaminu Promocji. Promocja skierowana jest do klientów indywidualnych banku – osób fizycznych, które w okresie trwania Promocji spełniają łącznie następujące warunki: posiadają jeden z Rachunków oszczędnościowo – rozliczeniowych powiązany z usługą przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia Jednostek Uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych w Banku; posiadają aktywną usługę przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia Jednostek Uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych; złożyli w Placówce zaakceptowane i podpisane Oświadczenie lub zaakceptowali jego treść ustnie w czasie rozmowy nagrywanej przez Biuro Obsługi Klienta lub zaakceptowali treść Oświadczenia poprzez zaznaczenie odpowiedniego pola we wniosku w Serwisie transakcyjnym, oraz spełniających pozostałe warunki określone w  Regulaminie Promocji. 

Aby wziąć udział w Promocji należy do 02.02.2021 złożyć dyspozycję nabycia Jednostek Uczestnictwa funduszu lub funduszy wymienionych w załączniku numer 1 do Regulaminu Promocji oraz otworzyć Lokatę za pośrednictwem wniosku do Promocji dostępnego w Systemie transakcyjnym, Biurze Obsługi Klienta Banku lub placówce. Wysokość Lokaty musi spełniać warunki określone w treści Regulaminu Promocji i pozostawać w określonej w Regulaminie Promocji proporcji w stosunku do kwoty inwestycji. Łączna minimalna kwota przystąpienia do Promocji (nabycia Jednostek Uczestnictwa funduszu lub funduszy i założenia Lokaty) wynosi 5 000 zł.  Szczegółowe warunki Lokaty oraz szczegółowe zasady nabywania funduszy w ramach Promocji określa Regulamin Promocji.

 

Wysokość promocyjnego oprocentowania Lokaty jest uzależniona od posiadanego Rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego i wynosi odpowiednio 2 % dla Uczestników Promocji z mKontem Intensive i 1,5 % dla pozostałych Uczestników Promocji.

 

Aby Uczestnik Promocji uzyskał oprocentowanie Lokaty w wysokości odpowiednio 1,5% lub  2,0 % w skali roku musi spełnić następujące warunki łącznie: a) złoży i opłaci zlecenia nabycia Jednostek Uczestnictwa funduszy inwestycyjnych,  b) w okresie 150 dni liczonych od dnia założenia Lokaty nie złoży zlecenia odkupienia lub konwersji Jednostek Uczestnictwa funduszy nabytych w ramach Promocji.

 

Kwota Pakietów dostępnych w ramach Promocji jest ograniczona i wynosi łącznie 1 mld PLN  dla wszystkich Uczestników Promocji. W przypadku, gdy kwota Pakietów dostępnych w ramach Promocji osiągnie poziom niższy niż 50 mln PLN, Uczestnik Promocji zostanie o tym fakcie poinformowany na stronie internetowej: https://www.mbank.pl/indywidualny/inwestycje/fundusze/lokata-z-funduszem.

 

Saldo Uczestnika Promocji na SFI w dniu złożenia wniosku promocyjnego nie może być mniejsze niż na dzień  30.10.2020.

 

Zasady Promocji określa Regulamin „Lokaty z funduszem 2020 ed. 2”.

 

To nie jest oferta. Usługa przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych jest świadczona przez mBank S.A. Szczegółowe warunki i opłaty związane z usługą przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, a także informacje o ryzykach inwestycyjnych są określone w Regulaminie świadczenia przez mBank usług przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych oraz w Taryfie prowizji i opłat bankowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A. znajdujących się na: https://www.mbank.pl/pdf/inwestycje/fundusze/regulamin-swiadczenia-przez-mbank-uslugi-przyjmowania-i-przekazywania-zlecen-nabycia-lub-odkupienia-jednostek-uczestnictwa-w-funduszach-inwestycyjnych.pdf oraz https://www.mbank.pl/pomoc/oplaty/oferta-indywidualna/aktualna-taryfa/. Instrukcja aktywacji usługi przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych dostępna jest na https://www.mbank.pl/indywidualny/inwestycje/fundusze/supermarket-funduszy-inwestycyjnych/.

 

Usługa przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych może być świadczona tylko na rzecz posiadacza rachunku bankowego prowadzonego przez mBank S.A. Inwestowanie za pośrednictwem usługi przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych wiąże się z ryzykiem i nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością utraty przynajmniej części zainwestowanych środków. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajduje się w prospekcie informacyjnym. Bank nie ponosi odpowiedzialności za decyzje Klientów związane z inwestowaniem w fundusze inwestycyjne. Fundusze inwestycyjne nie są depozytem bankowym. Dotychczasowe wyniki funduszy oraz innych emitentów nie stanowią gwarancji przyszłych wyników. Wartość zakupionych jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych  może się zmieniać wraz ze zmianą sytuacji na rynkach finansowych. W konsekwencji, dochód z zainwestowanych środków może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu. Ponadto potencjalne korzyści z inwestowania w fundusze inwestycyjne mogą zostać zmniejszone o pobierane podatki i opłaty wynikające z przepisów prawa, taryf opłat i prowizji oraz regulaminów. mBank S.A. oświadcza, iż: 1) posiada zezwolenie Komisji Papierów Wartościowych i Giełd z dnia 30 czerwca 2005 roku, zmienione decyzją Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 20 marca 2012 roku, zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 20 marca 2012 roku oraz zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 17 listopada 2015 roku na prowadzenie działalności maklerskiej, 2) posiada zezwolenie Komisji Papierów Wartościowych i Giełd z dnia 23 listopada 1995 roku na świadczenie usług powierniczych, prowadzenie rachunków papierów wartościowych, rejestrowanie stanu posiadania papierów wartościowych i zmian tego posiadania, 3) organem nadzorującym mBank S.A. w zakresie działalności, o której mowa w pkt. 1-2, jest Komisja Nadzoru Finansowego, ul. Piękna 20, 00-549 Warszawa.

 

Aby skorzystać z usługi przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, należy posiadać rachunek bankowy prowadzony przez mBank S.A. Promocja lokata z funduszem jest sprzedażą krzyżową łączoną. Wszystkie warunki tej sprzedaży są opisane w Regulaminie Promocji. Sprzedaż jednostek funduszy i lokaty w ramach sprzedaży krzyżowej nie wpływa za ryzyko i opłaty związane z tymi usługami traktowanymi odrębnie