Chcesz wiedzieć, co działo się na rynkach finansowych?

Przeczytaj komentarz ekspertów mBanku do obecnej sytuacji na rynkach i bądź na czasie z najlepszymi funduszami w ofercie mBanku.

  • 1.  

    Rynek Akcji

    • Za nami wyjątkowo ciekawy okres na rynkach finansowych. Wszystko za sprawą wyborów politycznych w USA, które bez wątpienia przyciągnęły uwagę inwestorów na całym świecie. Joe Biden i Kamala Harris wygrali wybory w USA, zdobywając rekordową liczbę ponad 75 mln głosów. To o ponad 4 mln więcej głosów niż Trump i wynik gwarantujący co najmniej 290 głosów elektorskich (w momencie pisania komentarza nie są znane wyniki ze wszystkich stanów). Choć zwycięstwo Bidena nie było zaskoczeniem (większość sondaży wskazywała na taki scenariusz), nie oznacza to, że emocji było mało. Pikanterii dodawał na pewno bezprecedensowy udział głosów oddanych listownie, co wpływało na duże zmiany prowadzenia. Jeszcze w pierwszych godzinach liczenia głosów w niektórych stanach wyraźnie prowadził Trump, by po stopniowym dodawaniu głosów korespondencyjnych ostatecznie szala przechyliła się na korzyść jego konkurenta. Rekordowa była też frekwencja – New York Times prognozuje, że głos mogło oddać nawet ponad 160 mln obywateli (67% uprawnionych). To pokazuje, jak istotne byłe te wybory i jak silne okazały się emocje elektoratu.

       

      Biden zdołał utrzymać wszystkie stany, które w 2016 wygrała Clinton. Do tego odbił kilka kluczowych dla Republikanów stanów: Pensylwania, Michigan, Wisconsin, czy Arizona. Niektóre porażki są spektakularne: w republikańskiej Georgii od 28 lat nie wygrał Demokrata (ostatnim był Bill Clinton). Prezydent Trump wciąż nie pogodził się z porażką (a wręcz ogłosił się zwycięzcą) i dalej forsuje tezę o fałszowaniu wyborów. Na razie nie ma żadnych dowodów na przypadki poważnych przestępstw. Jego sztab wniósł wnioski do sądu: o wstrzymanie liczenia głosów (odrzucone), stwierdzenie nieważności (większość odrzucona). W większości przypadków próbuje się dowieść, że karty do głosowania docierały za późno. Zapowiadany jest też wniosek do Sądu Najwyższego, ale na ten moment żaden z pozwów nie wygląda na tyle poważnie, żeby ten sąd się tym zajął. W naszej ocenie, zdecydowane zwycięstwo Bidena zmniejsza ryzyko problemów z usunięciem Trumpa z Białego Domu, ale przeciąganie liny może jeszcze trochę trwać. Zwłaszcza, że na zaprzysiężenie poczekamy do 20 stycznia 2021 r., a do tego czasu Donald Trump pozostanie na stanowisku Prezydenta.

       

      Oprócz wyboru Prezydenta, Amerykanie głosowali też w wyborach uzupełniających do Izby Reprezentantów i Senatu. W niższej izbie układ sił pozostanie bez zmian, choć przewaga demokratów się zmniejszyła. Jednak, aby Biden (i demokraci) mogli w pełni realizować swoją agendę, potrzebują kontroli nad Senatem. Po wyborach początkowo wydawało się że Senat pozostanie republikański, ale obecnie sytuacja przestała być oczywista przez jeden stan – Georgię. W Georgii dojdzie w styczniu do drugiej tury w przypadku obu miejsc w Senacie jakie przypadają temu stanowi. Powód – żaden z kandydatów nie uzyskał więcej niż 50% głosów. Do tego czasu sytuacja pozostanie nierozstrzygnięta. Obecne rozdanie polityczne sprawia, że Biden będzie mógł realizować polityczne zapowiedzi, ale nie we wszystkich obszarach będzie to proste. Prawdopodobnie opóźni i/lub zmniejszy się potencjalny pakiet fiskalny, ale z drugiej strony trudniej będzie podnieść podatki. Najszybsza zmiana może być widoczna w kwestii napięć handlowych (Chiny, UE).

       

      Oprócz samego rozstrzygnięcia politycznego, bardzo ciekawe było też samo zachowanie rynków. Zwróćmy uwagę, że podczas wyborów zrealizował się teoretycznie „najgorszy scenariusz” - politycznej burzy. Bardzo bliski wynik, duże zmiany prowadzenia wraz z liczeniem głosów, ryzyko podzielonej władzy i „szaleństwo" Trumpa na Twitterze. To dokładnie ten scenariusz, jaki wielu analityków uznawało za najmniej korzystny dla rynków. Pewnie, gdybyśmy o tym wiedzieli przed wyborami, rozsądnie byłoby ograniczyć ryzyko portfela. Mimo tego, zamiast korekty mieliśmy najlepszy tydzień powyborczy od 1932 r., czyli czasów zwycięstwa Franklina Roosevelta nad Herbertem Hooverem. Koszt bycia poza rynkiem w tym okresie wyniósł więc aż +7,4% (wynik indeksu amerykańskiego w tygodniu wyborczym).

       

      Jaki z tego wniosek? Przede wszystkim, ostatnie tygodnie to kolejny przykład, że czekanie „aż się wyjaśni” po prostu nie działa. Poza tym, nawet gdybyśmy wiedzieli, co się wydarzy w sferze politycznej, trudno byłoby przewidzieć zachowanie rynków. To dobitnie pokazuje, że próba spekulacji wokół tego typu wydarzeń politycznych jest zazwyczaj skazana na porażkę.

       

      Wydaje nam się, że rozstrzygnięcia polityczne w USA mają szansę pozytywnie wpłynąć na rynki finansowe w nadchodzących kwartałach. Zwłaszcza w kontekście ostatnich informacji o postępach w pracach nad szczepionką na Covid-19. Według komunikatów Pfizera, testowana szczepionka ma dużą skuteczność, więc będzie prawdopodobnie nadawać się do szerokiego zastosowania. Jeśli to się potwierdzi, możemy mieć do czynienia z najważniejszym przełomem w walce z koronawirusem.

  • 2.  

    Rynek Obligacji

    • Podobnie jak rynek akcji, tak i światowy dług szedł w ostatnich tygodniach w ślad doniesień o charakterze politycznym. Duży apetyt na ryzyko doprowadził do sporego wzrostu wartości obligacji korporacyjnych o podwyższonym ryzyku (high yield), ale też tych o ratingu inwestycyjnym. Lekką korektę zanotowały z kolei najbezpieczniejsze obligacje np. amerykańskie papiery skarbowe. To normalne zjawisko w tego typu warunkach rynkowych.

       

      W dłuższej perspektywie kluczowe dla rynku obligacji wydaje się kilka elementów. Przede wszystkim inwestorzy będą starali się ocenić, jak obecna sytuacja pandemiczna przełoży się na konieczność ograniczenia aktywności gospodarczej i w konsekwencji na działania banków centralnych. Na ten moment wydaje się, że kolejna fala zachorowań ma dość silny przebieg, więc jesteśmy bardzo daleko od zakończenia ultra ekspansywnej polityki monetarnej. To z kolei powinno pozwolić utrzymać niskie stopy procentowe i rentowności papierów dłużnych.

       

      Dodatkowo, bardzo istotne będzie rozstrzygnięcie prac nad kolejnym pakietem fiskalnym w USA. Obecnie rozstrzygnięcie polityczne nie daje gwarancji, że Bidenowi uda się wprowadzić zapowiadany wielobilionowy stymulus. Zwłaszcza w kontekście już wyrażanego oporu ze strony Republikanów. Może to mieć analogiczne konsekwencje do opisywanej powyżej sytuacji gospodarczej – bez silnego pakietu fiskalnego opóźni się powrót do normalności, a rentowności mogą pozostać tam, gdzie teraz na długo.

       

      Na pewno wielu inwestorów (w tym my) ma trudność w ocenie rozwoju sytuacji w kwestii pandemii, czy wyniku wyborów do Senatu w USA. Dlatego rozsądne wydaje nam się utrzymanie naszego nastawianie do rynku obligacji. Obecna sytuacja nadal wydaje nam się faworyzować te segmenty rynku, w których rentowności pozostają na relatywnie wysokich poziomach jak np. zagraniczny dług korporacyjny, czy obligacje rynków wschodzących. Naszym zdaniem, rynek najbezpieczniejszych obligacji skarbowych jeszcze długo pozostanie miejscem o niskich oczekiwanych stopach zwrotu. Dlatego inwestorzy powinni zrewidować swoje oczekiwania co do osiąganych wyników lub – jeśli pozwala na to ich tolerancja ryzyka i horyzont – rozważyć zwiększenie ekspozycji na bardziej ryzykowne segmenty rynku dłużnego lub wręcz inne klasy aktywów.

Powyższy komentarz został przygotowany przez Departament Doradztwa Inwestycyjnego mBank S.A. w dniu 9.11.2020 r.

 
Bądź na czasie z wynikami kategorii funduszy

Wynik grup funduszy

 

1M 12M 24M 36M 48M 60M YTD
AKCYJNE -4,15% -1,02% 5,25% -5,37% 10,26% 14,26% -4,93%
MIESZANE -1,98% 1,00% 3,40% -2,81% 5,14% 6,35% -0,22%
DŁUŻNE 0,60% 2,64% 7,13% 7,65% 9,93% 12,92% 2,51%


Dane na dzień 30.10.2020 r.

 

 

Nota prawna - przeczytaj uważnie

 

Inwestowanie za pośrednictwem usługi przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych wiąże się z ryzykiem i nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością utraty przynajmniej części zainwestowanych środków. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajduje się w prospekcie informacyjnym. Bank nie ponosi odpowiedzialności za decyzje Klientów związane z inwestowaniem w fundusze inwestycyjne. Usługa przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych jest świadczona przez mBank S.A. Szczegółowe warunki i opłaty związane z usługą przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, a także informacje o ryzykach inwestycyjnych są określone w Regulaminie świadczenia przez mBank usług przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych oraz w Taryfie prowizji i opłat bankowych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A. znajdujących się na: https://www.mbank.pl/pdf/inwestycje/fundusze/regulamin-swiadczenia-przez-mbank-uslugi-przyjmowania-i-przekazywania-zlecen-nabycia-lub-odkupienia-jednostek-uczestnictwa-w-funduszach-inwestycyjnych.pdf oraz https://www.mbank.pl/pomoc/oplaty/oferta-indywidualna/aktualna-taryfa/. Instrukcja aktywacji usługi przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych dostępna jest na https://www.mbank.pl/indywidualny/inwestycje/fundusze/supermarket-funduszy-inwestycyjnych/.Usługa przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych może być świadczona tylko na rzecz posiadacza rachunku bankowego prowadzonego przez mBank S.A. Niniejszy materiał nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego i ma on charakter wyłącznie informacyjny. Fundusze inwestycyjne nie są depozytem bankowym. Dotychczasowe wyniki funduszy oraz innych emitentów nie stanowią gwarancji przyszłych wyników. Wartość zakupionych jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych może się zmieniać wraz ze zmianą sytuacji na rynkach finansowych. W konsekwencji, dochód z zainwestowanych środków może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu. Ponadto potencjalne korzyści z inwestowania w fundusze inwestycyjne mogą zostać zmniejszone o pobierane podatki i opłaty wynikające z przepisów prawa, taryf opłat i prowizji oraz regulaminów. mBank S.A. oświadcza, iż:1) posiada zezwolenie Komisji Papierów Wartościowych i Giełd z dnia 30 czerwca 2005 roku, zmienione decyzją Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 20 marca 2012 roku, zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 20 marca 2012 roku oraz zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 17 listopada 2015 roku na prowadzenie działalności maklerskiej, 2) posiada zezwolenie Komisji Papierów Wartościowych i Giełd z dnia 23 listopada 1995 roku na świadczenie usług powierniczych, prowadzenie rachunków papierów wartościowych, rejestrowanie stanu posiadania papierów wartościowych i zmian tego posiadania,3) organem nadzorującym mBank S.A. w zakresie działalności, o której mowa w pkt. 1-2, jest Komisja Nadzoru Finansowego, ul. Piękna 20, 00-549 Warszawa. To nie jest oferta.