Co to jest oferta publiczna (IPO)?

Zanim akcje trafią na giełdę, zazwyczaj oferuje je emitent (spółka) lub sprzedają je akcjonariusze. Jeśli taka oferta trafia do szerokiego grona nabywców, to nazywa się ją ofertą publiczną.

Bieżące oferty publiczne

 • Answear.com S.A. – wiodąca platforma cyfrowej sprzedaży markowej odzieży, obuwia i akcesoriów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oferująca ponad 90 tys. produktów. Dowiedz się więcej.
 • Dadelo S.A. - spółka działa na rozwijającym się rynku rowerowym w Polsce. Prowadzi platformę handlu e-commerce CentrumRowerowe.pl. W 2020 roku obsłużyła już ponad 200 tys. zamówień. Dowiedz się więcej.
 • PCF Group S.A. – People Can Fly zostało założone w 2002 roku i zalicza się do grona pionierów rynku gier wideo typu shooter w Europie oraz jest jednym z trzech najbardziej doświadczonych polskich producentów gier z segmentu wysokobudżetowych produkcji. Dowiedz się więcej.

Jak wziąć udział w IPO (ofercie publicznej)?

przez internet lub na mLinii

na pulpicie w serwisie transakcyjnym mBanku

tam możesz zapisać się na akcje

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Aby sprawdzić czy inwestowanie w akcje jest dla Ciebie wypełnij ankietę MiFID aktywując eMaklera. 

Najczęściej zadawane pytania

 • 1.  

  Co to jest oferta publiczna?

  • Zanim akcje trafią na giełdę zazwyczaj oferuje je emitent (spółka) lub sprzedają je akcjonariusze. Jeśli taka oferta trafia do szerokiego grona nabywców, to nazywa się ją ofertą publiczną. Żeby zaoferować akcje publicznie potrzebny jest prospekt emisyjny. Akceptuje go Komisja Nadzoru Finansowego. Opisane są w nim najważniejsze parametry emisji np. cena , minimalny i maksymalny zapis. Prospekt zawiera też informacje o spółce, której dotyczy oraz ryzykach inwestycyjnych. Warto się z nim zapoznać.

 • 2.  

  Ile pieniędzy muszę zainwestować?

  • To zależy od wielkości minimalnego zapisu. Informacje te znajdziesz w prospekcie emisyjnym oraz na stronach biur maklerskich przyjmujących zapisy.

 • 3.  

  Kiedy będę mógł sprzedać akcje?

  • Zazwyczaj w ciągu kilkunastu dni od zakończenia oferty publicznej, akcje debiutują na giełdzie. Oznacza to, że będzie je można sprzedać na rynku. Termin ten zależy od decyzji giełdy.

   Dokładną informację znajdziesz na naszej stronie i w serwisach informacyjnych.

 • 4.  

  Czy otrzymam tyle akcji na ile się zapiszę?

  • Może się zdarzyć, że inwestorzy zapiszą się w trakcie oferty publicznej na więcej akcji niż jest oferowanych. Wystąpi wtedy tzw. nadsubskrypcja akcji. W zależności od warunków oferty opisanych w prospekcie, możesz otrzymać mniej akcji niż planowałeś. Dokładna informacja będzie dostępna w serwisach informacyjnych oraz na Twoim rachunku w eMaklerze.

 • 5.  

  Jak zazwyczaj przebiega oferta publiczna?

  • 1. Zapisy na akcje

   2. Ustalenie ostatecznej ceny, po której nabywa się akcje i ich przydział

   3. Zwrot środków w przypadku tzw. nadsubskrypcji

   4. Debiut na giełdzie

Pamiętaj, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem i nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Powinieneś liczyć się z możliwością utraty przynajmniej części zainwestowanych środków.

Musisz wiedzieć, że mBank S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje Klientów związane z inwestowaniem w instrumenty finansowe. Instrumenty finansowe nie są depozytem bankowym. Wartość zakupionych instrumentów finansowych może się zmieniać wraz ze zmianą sytuacji na rynkach finansowych. W konsekwencji, dochód z zainwestowanych środków może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu, a w przypadku instrumentów pochodnych strata może przekroczyć wysokość zainwestowanego kapitału.. W przypadku instrumentów finansowych notowanych w innej walucie niż polski złoty, wartość Twoich inwestycji może ulec zmianie wskutek zmian kursu walutowego. Potencjalne korzyści z Twoich inwestycji pomniejszą się o pobierane podatki i opłaty wynikające z przepisów prawa, taryf opłat i prowizji oraz regulaminów. Gdy podejmujesz jakąkolwiek decyzję inwestycyjną, powinieneś kierować się własną oceną sytuacji faktycznej i prawnej. Pamiętaj, aby szczegółowo zapoznać się z opisem czynników ryzyka, specyfikacją danego instrumentu, regulaminami, opłatami i informacjami zawartymi w innych dokumentach związanych ze świadczeniem usług maklerskich przez mBank S.A. znajdujących się na stronie internetowej: www.mBank.pl/indywidualny/inwestycje/gielda/emakler/ oraz rozważyć, czy dany instrument jest dla Ciebie odpowiedni zgodnie z własną wiedzą, doświadczeniem w inwestowaniu oraz sytuacją finansową.

Usługa eMakler w Biurze maklerskim mBanku stanowi sprzedaż wiązaną w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie trybu i warunków postępowania firm inwestycyjnych, banków, o których mowa w art. 70 ust. 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, oraz banków powierniczych oraz może być otwarta tylko przez posiadacza rachunku bankowego prowadzonego przez mBank S.A. Informacje na temat kosztów związanych z usługami bankowymi i inwestycyjnymi dostępne są w taryfach opłat i prowizji.

Materiał pochodzi od spółki mBank S.A. z siedzibą w Warszawie (00-950), przy ul. Prostej 18, która prowadzi działalność maklerską w ramach wyodrębnionej jednostki organizacyjnej – Biura maklerskiego mBanku, nadzorowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego.

To nie jest oferta.