•  

  ABC giełdy

  • Wybór spółki Znajdź spółkę, której akcje są tanie

   • sprawdź, które spółki w ostatnim miesiącu zniżkowały. Porównaj obserwacje z okresem 3 miesięcy. Chodzi o to, aby znaleźć spółkę, która długoterminowo znajduje się w trendzie wzrostowym, ale ostatnio jej notowania podlegały większej korekcie
   • znajdź spółki o niskim wskaźniku P/E (cena do zysku - jeśli nie wiesz co to jest P/E zajrzyj do części wskaźniki fundamentalne). „Niski” wskaźnik to P/E o wartości 5-10 albo nieco wyższe, ale niskie na tle innych spółek tej samej branży

   Warto również zwrócić uwagę na spółki, które znajdują się w trendzie spadkowym od dłuższego czasu, ale widoczne są już symptomy jego odwrócenia, np. dłuższa konsolidacja. Warunkiem, jaki powinien determinować Twoje zainteresowanie taką spółką, jest jej zysk, ale o tym szerzej w punkcie 3.

    

   Sprawdź, dlaczego akcje są tanie

   Przeciętnemu inwestorowi niejednokrotnie trudno ustalić prawdziwą przyczynę spadków. Najczęściej może nią być:

   • słaby wynik finansowy spółki (strata)
   • wyprzedaż akcji przez Fundusz Emerytalny/ Inwestycyjny (warto sprawdzić strukturę udziałowców)
   • toczące się przeciw spółce postępowanie (sprawdź wiadomości i komunikaty)
   • przynależność do schyłkowej branży

   Jeśli żaden z powyższych powodów nie wystąpił, oznacza to, że przyczyną jest najprawdopodobniej cykl rynkowy, a to jest właśnie to, czego należy szukać.

    

   Sprawdź zyski spółki

   Ta część analizy jest już prawie gotowa, ale warto przyjrzeć się zyskom dokładniej:

   • czy spółka ma zysk netto za co najmniej 3 ostatnie lata i jaka jest tendencja (zysk rośnie czy spada?)
   • jeśli spółka miała straty to, czy wykazuje symptomy poprawy (strata maleje lub przechodzi w zysk)

   Szukaj spółek, które regularnie przynoszą zyski lub postępowanie naprawcze doprowadziło do zamiany straty w zysk. Czasami warto też (jeśli spółka ma straty netto), spojrzeć na zysk operacyjny (na działalności podstawowej) – ta wielkość powie Ci, czy podstawowa działalność spółki jest rentowna.

   Każda spółka ma obecnie swoją stronę www, na której publikowane są ważne informacje o jej działalności, planach rozwoju itp. Dzięki takim informacjom dostępnym w sieci można się wiele dowiedzieć o potencjale spółki.

    

   Wybierz moment zakupu – analiza techniczna

   Dotychczasowa Analiza Techniczna posłużyła tylko do tego, aby zidentyfikować, w jakim trendzie znajduje się spółka. Teraz AT pomoże Ci wybrać moment zakupu.

   Z punktu widzenia inwestora (zwłaszcza początkującego) ważne jest, aby nie stracić na samym początku inwestycji (efekt psychologiczny). Dlatego kupując akcje spółki, która obecnie podlega korekcie, moment wejścia można określić przy pomocy oscylatora RSI (oscylator taki znajduje się w naszym module wykresów). Jeśli oscylator ma obecnie wartość poniżej 30, można przystąpić do zakupów, ponieważ prawdopodobieństwo, że w danym momencie akcje będą dalej zniżkować jest najniższe. Jeśli wykres oscylatora znajduje się powyżej linii sygnału „30” lepiej jeszcze chwilę zaczekać.

    

   Ustal poziom wyjścia

   Jeśli akcje zostały już zakupione, koniecznie trzeba zrobić jeszcze jedno – ustalić poziom akceptowanej straty. Nie ma idealnego sposobu na sukces. Nawet jeśli wybrana została spółka dochodową od lat - obecnie w trakcie korekty notowań, z wyprzedanym oscylatorem RSI (wartość poniżej 30) - to nie ma 100% pewności, że cena jej akcji nie spadnie o kolejne 20%, ale zły scenariusz jest w tym przypadku najmniej prawdopodobny.

   Dlatego należy określić, jaką maksymalną stratę jesteś w stanie zaakcetować: 5%, 10%, 15%? Przy ustalaniu poziomu wyjścia warto wziąć pod uwagę najbliższy poziom wsparcia na wykresie spółki (analiza techniczna). Poziomu, który ustalisz, przestrzegaj bezwzlędnie (patrz dekalog inwestora).

   Przy proponowanym sposobie wyboru spółek lepiej jest stosować niewielkie akceptowalne straty – ok. 5-7%. Jeśli „nie trafisz” w spółkę, szybko wychodź z inwestycji i szukaj kolejnej.

   Jeśli realizujesz strategię „stałych zakupów” za określoną kwotę, np. raz w miesiącu, to taki sposób wyboru spółki będzie równie dobry z tą różnicą, że nie ustawisz poziomu wyjścia. Przy uśrednianiu ceny w długim okresie jest to niepotrzebne.

    

   Monitoruj swoją inwestycję

   Nie pozostawiaj swoich pieniędzy bez opieki. Monitoruj nie tylko cenę akcji, które posiadasz, ale też wiadomości o spółce, jej bieżące wyniki i wszystko to, co może mieć wpływ na kurs.