•  

  Jak złożyć zlecenie w nowym eMaklerze?

  • Kroki notowań na GPW (zaokrąglenia limitu ceny)

   Aby złożyć zlecenie kupna lub sprzedaży instrumentów finansowych (np. akcje, obligacje, certyfikaty, kontrakty terminowe) należy przede wszystkim posiadać aktywną usługę eMakler. Jeśli jeszcze jej nie masz, sprawdź, jak łatwo aktywujesz ją zdalnie lub w placówce.

   Jeśli masz aktywną usługę eMakler, zlecenie na giełdę możesz złożyć w serwisie transakcyjnym. Po zalogowaniu wybierz ścieżkę Moje Finanse > Inwestycje > Giełda.

   W nowym eMaklerze jest wiele możliwości zainicjowania składania zlecenia.

   Przede wszystkim zawsze na dole ekranu będzie dostępna formatka zlecenia, którą możesz otworzyć klikając zielony przycisk „Zlecenie kupna” lub czerwony „Zlecenie sprzedaży”.

   Ścieżka

   Po kliknięciu wybranego przycisku, formatka rozwinie pozwalając wypełnić wymagane pola.

   W każdej chwili w czasie wypełniania formatki, możesz ją zwinąć lub rozwinąć przyciskiem nad formatką (uzupełnione wcześniej wartości zostaną zapamiętane) lub zamknąć przyciskiem „Zamknij” (wszystkie wcześniej wpisane w formatce wartości zostaną usunięte)

   Ścieżka

   Jeśli chcesz złożyć zlecenie kupna wybierz:

   • nazwę waloru – wpisz w polu „Walor” 2, 3, 4 pierwsze litery wybranej do kupna spółki. System sam podpowie nazwy, które pasują do wpisanej sekwencji liter. Wybierz z listy interesujący Cię papier (kliknij myszką lub najedź strzałką z klawiatury i Tab lub Enter), nawet jeśli wyświetlił się tylko jeden. Pamiętaj system rozpoznaje tylko instrumenty wybrane z listy. Jeśli system nie rozpozna instrumentu, wyświetli komunikat „Pole ‘Walor’ nie może być puste”
   • liczbę walorów – w polu Liczba wpisz liczbę papierów, jaką chcesz kupić
   • limit – Limit ceny oznacza najwyższą cenę po jakiej jesteś gotowy zrealizować transakcję. Możesz także wybrać PKC lub, po kliknięciu „Zaawansowane” PCR lub PEG. Możesz wybrać tylko jedną opcję z czterech powyższych lub PEG z limitem.

   Sprawdź rodzaje zleceń

   Ścieżka

   Jeśli chcesz złożyć zlecenie sprzedaży wybierz:

   • nazwę waloru – w polu „Walor” kliknij lupkę (wyświetli się lista walorów, które możesz sprzedać) i podświetl z listy posiadanych ten walor, który chcesz sprzedać lub wpisz 2, 3, 4 litery nazwa waloru, który masz na rachunku
   • liczbę walorów – system w polu „Liczba” prezentuje liczbę, którą możesz sprzedać. Wpisz ile walorów chcesz sprzedać w tym zleceniu
   • limit – Limit ceny oznacza najniższą cenę po jakiej jesteś gotowy zrealizować transakcję. Możesz także wybrać PKC lub, po kliknięciu „Zaawansowane” PCR lub PEG . Możesz wybrać tylko jedną opcję z czterech powyższych lub PEG z limitem.

   Sprawdź rodzaje zleceń

   Ścieżka

   Te 3 parametry wystarczą, żeby złożyć skutecznie zlecenie na bieżącą sesję i większość inwestorów korzysta tylko z nich. Wystarczy teraz wybrać „Złóż zlecenie kupna” lub „Złóż zlecenie sprzedaży”. W następnym kroku zostanie zaprezentowane podsumowanie zlecenia. Po kliknięciu przycisku „Zatwierdź” zlecenie zostanie przekazane do realizacji. Jeśli chcesz jeszcze coś zmienić w zleceniu, wybierz „Zmień”.

   Ścieżka

   Jeśli jednak jesteś bardziej zaawansowanym graczem, zarówno na formatce kupna, jak i sprzedaży możesz określić dodatkowe opcje zlecenia takie jak: limit aktywacji https://www.mbank.pl/pomoc/info/inwestycje/limit-aktywacj.html , liczbę ujawnianą (WUJ), liczbę minimalną (MWW). W tym celu rozwiń formatkę przez zaznaczenie pola „Zaawansowane”. Opcję ważności zlecenia można zmienić jeszcze przed rozwinięciem parametrów zaawansowanych, w polu „Ważność”.

   Na formatce kupna, jeśli na rachunku powiązanym z eMaklerem nie ma wystarczających środków na pokrycie zlecenia, przed podsumowaniem zlecenia automatycznie wyświetla się formatka zasilenia rachunku powiązanego środkami z Twojego innego rachunku w mBanku. Do Ciebie należy wybór, który rachunek będzie źródłem zasilenia. Jeśli rachunkiem powiązanym z eMaklerem jest Rachunek Transakcyjny (czyli jeśli masz umowę na instrumenty pochodne), możesz go zasilić wyłącznie z jego rachunku nadrzędnego, którego numer prezentujemy na formatce zasilenia Rachunku Transakcyjnego.

   Możesz dowolnie zmienić kwotę zasilenia, która się domyślnie wyświetla.

   Ścieżka

   Ścieżka

   Po zatwierdzeniu zostanie wyświetlona strona z podsumowaniem zlecenia opisana wcześniej. Wystarczy zatwierdzić, żeby wysłać zlecenie do realizacji.

   Możesz także wywołać formatkę zlecenia z poziomu:
   - ekranu „Portfel”

   Ścieżka

   - szczegółów waloru w „Portfelu”

   Ścieżka

   - listy zleceń, gdzie możesz powtórzyć jednym kliknięciem wcześniejsze zlecenie

   Ścieżka

   - notowań w tabeli

   Ścieżka

   - notowań kaflowych

   Ścieżka

   Zlecenie możesz także złożyć za pomocą formatki wywoływanej przyciskiem „Złóż zlecenie” widocznym zawsze w prawym górnym rogu ekranu.

   Ścieżka

   UWAGA

   Jednocześnie można korzystać tylko z jednej formatki zlecenia.

   Dodatkowo, po wejściu w zakładkę „Oferta publiczna” nie można korzystać z formatek zleceń giełdowych – są one nieaktywne.

    

   Życzymy udanych inwestycji.