Uwaga na skimming! O przechwytywaniu danych kart płatniczych przez przestępców

 •  

  O przechwytywaniu danych kart płatniczych przez przestępców

  • Czy wiesz, że przestępcy są w stanie przejąć dane zapisane na kartach płatniczych i za ich pomocą dokonać zakupów lub wypłaty gotówki bez wiedzy posiadacza karty? Przechwycenie danych karty fachowo określa się jako skimming. Polega on na skopiowaniu danych (takich jak numer karty i jej data ważności) zapisanych na pasku magnetycznym karty płatniczej.

 •  

  Jak działają przestępcy?

   • do przechwycenia danych przestępcy mogą wykorzystać urządzenie o nazwie skimmer, które montowane jest na bankomatach różnych operatorów wraz z mikro-kamerą lub nakładką na klawiaturę. W ten sposób złodzieje przechwytują informacje z karty wraz z wprowadzonym przez użytkownika numerem PIN
   • do mniej powszechnych należy skimming w punkcie handlowo-usługowym, w ramach którego z racji trudności z zainstalowaniem odpowiedniej kamery, kopiowane są wszystkie dane karty zapisane na pasku magnetycznym, ale nie kod PIN (jak wiadomo nie jest on na naszym „plastiku” zapisany; samodzielnie również nie wolno go tam zapisywać!)
   • warto podkreślić, że w przypadku kart chipowych (w technologii EMV) wydawanych obecnie przez mBank, nie ma możliwości skopiowania danych zawartych na mikroprocesorze – zjawisko skimmingu dotyczy więc jedynie paska magnetycznego. Musi się on znajdować na naszych kartach ze względu na terminale i bankomaty, które ciągle nie są przystosowane do obsługi mikroprocesora na karcie (głównie za granicą)
 •  

  Jak uchronić się przed skimmingiem?

  • Aby uchronić się przed skopiowaniem danych karty w bankomacie, należy pamiętać o elementarnych zasadach bezpieczeństwa.

   • przed skorzystaniem z bankomatu zwróć uwagę czy na urządzeniu nie znajdują się obco wyglądające listwy, nakładki lub pojemniki na ulotki reklamowe. Dodatkowo, przyjrzyj się szczelinie służącej do wkładania kart – tam przestępcy mogą założyć nakładkę „czytającą” karty. Klawiatura urządzenia powinna być płaska, bez wyraźnie odstających elementów
   • wprowadzając PIN, zasłoń klawiaturę drugą ręką, co utrudni ewentualną rejestrację tego momentu (mikrokamera zainstalowana przez przestępcę może być skierowana na klawiaturę)
   • w przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości, przerwij transakcję i spokojnie odejdź od bankomatu (zainstalowane skimmery znajdują się najczęściej pod obserwacją osób, które je zainstalowały). W drugiej kolejności zawiadom właściciela bankomatu, np. telefonicznie (numer telefonu do operatora maszyny znajduje się na każdym urządzeniu)
   • dokonując transakcji w punkcie handlowo-usługowym pod żadnym pozorem nie należy tracić karty z oczu (nawet jeśli jest to znana i lubiana restauracja…). Pracownik punktu powinien podejść z terminalem płatniczym i umożliwić wykonanie transakcji przy posiadaczu karty. Zabezpiecza to przed ewentualnym spisaniem danych z naszego „plastiku”. Oczywiście także w tym przypadku obowiązują podobne, uniwersalne zasady bezpieczeństwa – jak wspomniane już zasłanianie klawiatury podczas wprowadzania kodu PIN

   Sam mBank w celu jak najlepszej ochrony interesów swoich Klientów dokłada maksymalnych starań co do tego, aby zapobiec oraz zminimalizować skutki wystąpienia skimmingu.

   mBank dokłada starań, aby zapobiec i zminimalizować skutki skimmingu. Służy do tego monitoring autoryzacji prowadzony w trybie ciągłym (24 godziny na dobę, 365 dni w roku) oraz ścisła wymiana informacji z Policją, bankami i innymi instytucjami.