Płatności i wypłaty kartą - najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

 •  

  Dwa razy pobrało mi pieniądze, za jeden zakup kartą, co robić?

  • Jeśli przy którejś z transakcji widzisz ikonę karty z kłódką, skontaktuj się bezpośrednio ze sprzedawcą. Poproś go, by wycofał jedną płatność. Kiedy sprzedawca to zrobi - pieniądze wrócą do Twojej dyspozycji.

    

   Co, jeśli nie uda Ci się skontaktować ze sprzedawcą? Czekamy na potwierdzenie płatności. Sprzedawca ma na to 7 dni dla transakcji z fizycznym użyciem karty i 14 dni dla transakcji internetowych. Jeśli tego nie zrobi w tym czasie, ponownie będziesz mógł korzystać z tych pieniędzy.

    

   Jeśli dotyczy to np. opłaty za hotel czy wynajem auta, właściciel może szybciej anulować jedną kwotę. Najczęściej dotyczy to tzw. preautoryzacji, czyli pieniędzy zablokowanych na poczet przyszłej płatności za pobyt w hotelu czy wynajem auta.


   Jeśli przy każdej z dwóch płatności widzisz ikonę karty bez kłódki, oznacza to, że otrzymaliśmy rozliczenia obu płatności. Możemy Ci pomóc odzyskać pieniądze. Złóż reklamację, na podstawie, której skontaktujemy się ze sprzedawcą i poprosimy o zwrot kwoty. Sprawdź jak złożyć reklamację.

 •  

  Nie rozpoznaję transakcji, nie przypominam sobie płatności kartą

  • Jeśli w historii operacji widzisz płatność kartą, której sobie nie przypominasz:

   • w szczegółach operacji sprawdź kategorię, do której przypisaliśmy płatność. Najbardziej popularne kategorie to np. Żywność i chemia domowa; Odzież i obuwie; Zdrowie i uroda; Rozrywka; Tv, internet, telefon. Jeśli nie znalazłeś podpowiedzi i nadal nie rozpoznajesz płatności,
   • sprawdź, kto był sprzedawcą. W wyszukiwarce internetowej wpisz nazwę sprzedawcy. Pamiętaj, że czasami właściciel sklepu, który jest odbiorcą płatności, podaje inny opis niż nazwa sklepu. Na przykład płaciłeś za akcesoria telefoniczne w sklepie „Wymyślony sklep z akcesoriami”. W opisie pojawia się nazwa właściciela sklepu: Jan Kowalski lub PHU Jan Kowalski,
   • sprawdź, czy wcześniej nie płaciłeś już u tego sprzedawcy. Pomocna będzie wyszukiwarka i filtry w historii operacji. Upewnij się, że nie jest to płatność cykliczna (roczna/kwartalna/miesięczna). Zastanów się czy płacisz np. za abonament kablówki, subskrypcję, oprogramowanie antywirusowe, gry, serwisy VOD, serwisy z muzyką, karnet na siłownię itp.,
   • zwróć uwagę na datę operacji. Niektóre płatności pojawiają się w historii z opóźnieniem (od kilku do kilkunastu dni). Może się tak zdarzyć, jeśli płaciłeś w Internecie, a sprzedawca kompletował zamówienie przez kilka dni.

   Jeśli nie rozpoznajesz płatności, podejrzewasz, że zgubiłeś kartę, ktoś Ci ją ukradł lub skopiował, natychmiast ją zastrzeż. W ten sposób zapobiegniesz kolejnym płatnościom przez osoby nieuprawnione. Sprawdź jak zastrzec kartę.

   Aby zareklamować transakcje zrealizowane po utracie lub kradzieży karty, będziemy potrzebować raportu policji. Skontaktuj się z policją i uzyskaj raport.


   Gdy rozliczymy transakcję, czyli pojawi się przy niej ikona karty bez kłódki, złóż reklamację.
   Wybierz obszar: Karty i bankomaty.

   • Zaloguj się w serwisie i wybierz: Pomoc > Załatw Swoje sprawy > Zgłoś reklamację.
   • W aplikacji mobilnej wejdź w historię operacji. Wybierz transakcję i kliknij w czerwoną ikonę z prawej strony. Kliknij: Reklamuj transakcję. Możesz też skorzystać ze ścieżki: Profil > Kontakt > Reklamacje.
 •  

  Jak przebiega płatność kartą?

  • 1. Gdy płacisz kartą w sklepie, do banku dociera prośba o zablokowanie na Twoim koncie pieniędzy za ten zakup (blokada autoryzacyjna). Oznacza to, że blokujemy pieniądze na poczet tej płatności, do momentu, aż sklep prześle do nas rozliczenie. Czekamy na to rozliczenie płatności. W historii operacji przy tej płatności zobaczysz ikonę karty z kłódką.

   Do czasu, aż płatność się rozliczy nie pobierzesz jej potwierdzenia, nie złożysz też reklamacji.

    

   2. Najpóźniej w ciągu:

   • 7 dni (zakupy z fizycznym użyciem karty lub wypłata z bankomatu) lub
   • 14 dni (zakupy w Internecie)

   powinniśmy dostać potwierdzenie płatności/wypłaty.
   Na jego podstawie zdejmiemy blokadę i prześlemy pieniądze na konto sklepu/właściciela bankomatu. Transakcja się rozliczy. W historii operacji zmieni się ikona. Przy rozliczonym zakupie pojawi się karta bez kłódki, a przy rozliczonej wypłacie z bankomatu - ikona portfela.

   Możesz wtedy pobrać potwierdzenie transakcji, bądź złożyć reklamację (jeśli to nie jest Twoja płatność lub nie wypłaciłeś gotówki).

    

   3. Jeśli w wyznaczonym czasie nie otrzymamy rozliczenia transakcji - blokada wygasa. Ponownie będziesz mógł korzystać z tych pieniędzy. Tej transakcji nie będzie w historii operacji.

    

   4. Może się zdarzyć, że wcześniej sprzedawca prześle anulowanie autoryzacji. Wówczas zdejmiemy blokadę.

   Więcej informacji znajdziesz w regulaminie kart.

 •  

  Co to znaczy, że transakcja kartą nie jest jeszcze rozliczona? Kiedy się rozliczy?

  • Gdy płacisz kartą w sklepie lub wypłacasz gotówkę, do banku dociera prośba o zablokowanie pieniędzy na Twoim koncie. Blokada autoryzacyjna trwa do momentu, aż sklep lub właściciel bankomatu prześle do nas rozliczenie. Czekamy na potwierdzenie płatności lub wypłaty. W historii operacji zobaczysz ikonę karty z kłódką. Oznacza ona transakcję nierozliczoną.

   Dla transakcji nierozliczonej nie możesz pobrać potwierdzenia płatności, ani złożyć reklamacji. Będzie to możliwe, kiedy otrzymamy jej rozliczenie.

    

   Na rozliczenie transakcji czekamy maksymalnie:

   • do 7 dni - przy płatności w sklepie (z fizycznym użyciem karty) lub wypłacie z bankomatu,
   • do 14 dni - przy płatnościach internetowych, telefonicznych, korespondencyjnych.

    

   Gdy otrzymamy ze sklepu lub od właściciela bankomatu potwierdzenie płatności lub wypłaty,  rozliczymy transakcję. W historii operacji zmieni się przy niej ikona. Przy rozliczonym zakupie - na kartę bez kłódki, a przy rozliczonej wypłacie z bankomatu na  ikonę portfela.

 •  

  Nie mogę pobrać potwierdzenia płatności kartą, dlaczego?

  • Jeśli w historii operacji przy transakcji, dla której chcesz pobrać potwierdzenie, widzisz ikonę karty z kłódką,  jest to transakcja nierozliczona. Blokujemy kwotę do czasu, gdy otrzymamy od sprzedawcy potwierdzenie płatności. Dla takich transakcji, nie możesz pobrać potwierdzenia.

   Na rozliczenie płatności przez sklep czekamy:

   • do 7 dni - zakupy w sklepach lub
   • do 14 dni - zakupy w Internecie.

   Gdy otrzymamy rozliczenie, transakcja w historii operacji będzie widoczna jako ikona karty bez kłódki. Wtedy będziesz mógł pobrać potwierdzenie.

    

   Więcej o mechanizmie płatności kartą przeczytasz tutaj.

 •  

  Bankomat nie wydał mi pieniędzy lub nie zabrałem pieniędzy z bankomatu

  • Jeśli w historii operacji zauważyłeś transakcję, a wypłata pieniędzy z bankomatu nie przebiegła poprawnie, sprawdź widniejącą obok niej ikonę.

    

   Jeśli widzisz wypłatę z ikoną karty z kłódką,  oznacza to, że czekamy na potwierdzenie transakcji od właściciela bankomatu. Blokujemy pieniądze na poczet rozliczenia wypłaty. Jeśli nie otrzymamy potwierdzenia wypłaty od właściciela bankomatu, po 7 dniach zdejmiemy blokadę. Zablokowana kwota będzie ponownie dostępna na Twoim koncie.

    

   Jeśli właściciel bankomatu przekaże nam potwierdzenie wypłaty, w historii operacji zmieni się przy niej ikona - na ikonę portfela. Wówczas możesz złożyć reklamację. Wystąpimy do właściciela bankomatu z prośbą o wyjaśnienie tej sytuacji.

    

   Jak złożysz reklamację wypłaty z bankomatu?

   Możesz to zrobić w serwisie transakcyjnym lub aplikacji mobilnej.

   • Zaloguj się w serwisie i wybierz: Pomoc > Załatw Swoje sprawy > Zgłoś reklamację.
   • Wejdź w historię operacji w aplikacji mobilnej. Wybierz transakcję i kliknij w czerwoną ikonę z prawej strony. Kliknij Reklamuj transakcję. Możesz też skorzystać z tej ścieżki Profil > Kontakt > Reklamacje.

   W reklamacji wybierz obszar: Karty i bankomaty.

 •  

  Bankomat wydał mi mniej pieniędzy, niż pobraliście z konta

  • Sprawdź historię operacji:

   • jeśli wypłata jest nierozliczona (ikona karty z kłódką w historii operacji) - oznacza to, że czekamy na potwierdzenie kwoty transakcji od właściciela bankomatu. Blokujemy pieniądze na poczet tej wypłaty. Właściciel bankomatu ma do 7 dni, aby przesłać potwierdzenie i wskazać kwotę wypłaty do rozliczenia,
   • jeśli wypłata jest rozliczona (ikona portfela w historii operacji ) - oznacza to, że rozliczyliśmy już transakcję na kwotę, jaką otrzymaliśmy w potwierdzeniu od właściciela bankomatu. Jeśli kwota nie zgadza się z tą, którą wypłaciłeś, złóż reklamację. Poprosimy właściciela bankomatu o wyjaśnienie tej sytuacji.

    

   Jak możesz złożyć reklamację wypłaty z bankomatu?

   Możesz to zrobić w serwisie transakcyjnym lub aplikacji mobilnej.

   • Zaloguj się w serwisie i wybierz: Pomoc > Załatw Swoje sprawy > Zgłoś reklamację.
   • Wejdź w historię operacji w aplikacji mobilnej. Wybierz transakcję i kliknij w czerwoną ikonę z prawej strony. Kliknij Reklamuj transakcję. Możesz też skorzystać z tej ścieżki Profil > Kontakt > Reklamacje.

   W reklamacji wybierz obszar: Karty i bankomaty.

 •  

  Zrezygnowałem z zakupów internetowych, za które zapłaciłem. Chcę otrzymać zwrot pieniędzy

   • Jeśli przy płatności kartą widzisz ikonę karty z kłódką, oznacza to, że pieniądze jeszcze nie zeszły z Twojego konta. Blokujemy je na poczet tej płatności. Skontaktuj się ze sprzedawcą i poproś o odblokowanie pieniędzy. Sprzedawca może anulować transakcję. Kiedy dostaniemy potwierdzenie, że sprzedawca anulował płatność, zdejmiemy blokadę i znów będziesz mógł korzystać z tych pieniędzy.
    Pieniądze blokujemy do 14 dni. Jeśli sprzedawca nie prześle anulowania lub rozliczenia zakupu w tym czasie, blokada wygaśnie po 14 dniach.
   • Jeśli przy płatności kartą widzisz ikonę karty bez kłódki, oznacza to, że już rozliczyliśmy transakcję i wysłaliśmy pieniądze do sklepu. Skontaktuj się ze sprzedawcą i poproś o ich zwrot. Jeśli Twoja interwencja będzie nieskuteczna, możemy zareklamować tę płatność dla Ciebie.

   Złóż reklamację w serwisie transakcyjnym lub aplikacji mobilnej.

   • Zaloguj się w serwisie i wybierz: Pomoc > Załatw Swoje sprawy > Zgłoś reklamację.
   • Wejdź w historię operacji w aplikacji mobilnej. Wybierz transakcję i kliknij w czerwoną ikonę z prawej strony. Kliknij Reklamuj transakcję. Możesz też skorzystać z tej ścieżki Profil > Kontakt > Reklamacje.

   W reklamacji wybierz obszar: Karty i bankomaty.

   Na podstawie reklamacji skontaktujemy się ze sprzedawcą i poprosimy o zwrot Twoich pieniędzy.

 •  

  Próbowałem zapłacić kartą i mi się nie udało. Nie ma śladu po mojej płatności

  • Jeśli nie widzisz płatności internetowej w historii operacji, prawdopodobnie sklep nie przesłał do nas pytania autoryzacyjnego.

   Mogłeś napotkać na chwilowe trudności po stronie sprzedawcy (np. problemy z internetem lub terminalem). Może to również wynikać z konfiguracji Twojego urządzenia bądź przeglądarki internetowej, wykorzystanej do płatności kartą.

   Najlepiej skontaktuj się ze sprzedawcą i ustal, czy u niego płatność przebiegła prawidłowo.

    

   Jeśli była to płatność kartą z dodatkowym zabezpieczeniem 3-D Secure, przed kolejną próbą, wyczyść pamięć podręczną z plikami typu cookies. Sprawdź ustawienia prywatności i akceptację plików cookies. Zalecane ustawienia tej opcji w przeglądarkach internetowych to:

   • zawsze pozwalaj (Firefox),
   • zawsze zezwalaj (Safari),
   • zezwalaj witrynom na zapisywanie danych w plikach cookie i ich odczytywanie (Chrome).

   Zwróć uwagę na dodane do przeglądarki wtyczki (typu AdBlock), które mogą powodować trudności z transakcjami ze standardem 3-D Secure.

    

   Możesz również skorzystać z innej formy płatności, którą udostępnia sklep internetowy, np. BLIK czy przelew (mTransfer).