Przed Tobą pierwszy kredyt i nie wiesz od czego zacząć?

W tym miejscu znajdziesz kilka ważnych wskazówek, które warto wziąć pod uwagę przed wzięciem kredytu.

 

Samodzielna ich analiza pozwoli Ci mądrze wybrać kredyt dopasowany do Twoich możliwości. Oszacuj, czy w budżecie znajdziesz miejsce na nowe wydatki w postaci np. comiesięcznej raty i ile może ona wynieść.

Weź pod uwagę całkowity koszt kredytu oraz całkowitą kwotę do zapłaty.

 

Zweryfikuj dodatkowe możliwości proponowane przez banki w trakcie spłaty kredytu, np. możliwość wydłużenia okresu kredytowania czy wcześniejszej spłaty zobowiązania.

Zwróć uwagę na dodatkowe ubezpieczenia proponowane przez banki. Przy dużej kwocie kredytu warto byś zastanowił się nad zagwarantowaniem sobie i bliskim dodatkowego poczucia bezpieczeństwa.

 

 

Podsumuj swoje miesięcznie wydatki i zobowiązania.

 

 

 

Sprawdź, czy Twoje dochody wystarczą na pokrycie wydatków z uwzględnieniem kosztów spłaty przyszłego kredytu wraz z odsetkami. Rozważ zaciągnięcie różnych wariantów kredytu np. przy dłuższym okresie kredytowania lub niższej kwocie rata może być niższa. Zawsze warto mieć "zapas" gotówki na nieprzewidziane wydatki. Jeśli masz wątpliwości czy Twoje dochody są wystarczające - być może warto poczekać na lepszy moment.

Pamiętaj!
Zawsze warto mieć "zapas" gotówki na nieprzewidziane wydatki. Jeśli masz wątpliwości czy Twoje dochody są wystarczające - być może warto poczekać na lepszy moment.

Weź pod uwagę koszty kredytów

 

Możesz do tego wykorzystać np. kalkulatory udostępniane na stronach internetowych banków. Weź pod uwagę m.in. całkowity koszt kredytu (na który składają się opłaty związane z umową kredytową oraz odsetki) oraz całkowitą kwotę do zapłaty.

Sprawdź preferencyjne warunki

 

Sprawdź, czy kredyt jest np. w promocji i na czym ona polega. Może się okazać, że atrakcyjne warunki kredytowania mogą być aktualne tylko przez krótki czas lub zostaniesz poproszony o spełnienie dodatkowych kryteriów (np. prowadzenie płatnego rachunku osobistego lub dodatkowe skorzystanie z innego produktu kredytowego).

 

    Zapoznaj się z zasadami oprocentowania

 

Kredyty mogą mieć oprocentowanie stałe lub zmienne. W przypadku oprocentowania zmiennego wysokość Twojej raty będzie malała lub rosła wraz ze zmianą oprocentowania. Jeśli zadecydujesz się na wzięcie kredytu odnawialnego lub kary kredytowej analogicznie zmieni się kwota odsetek spłacanych co miesiąc. Jest to istotna informacja przede wszystkim wtedy, gdy decydujesz się na kredyt o długim okresie spłaty (im dłuższy okres spłaty, tym częściej może dochodzić do zmiany wysokości raty).

   Przejrzyj pakiety ubezpieczeń w ofercie banku

 

Dodatkowe ubezpieczenie daje poczucie bezpieczeństwa Tobie i Twoim bliskim zwłaszcza przy dużym kredycie. Decydując się na ubezpieczenie, zwróć jednak uwagę na jego koszt oraz zakres, czyli co jest objęte ochroną ubezpieczeniową i kiedy z tej ochrony będziesz mógł skorzystać.

     Zweryfikuj dodatkowe zabezpieczenia

 

Zwróć również uwagę, czy w wybranej przez Ciebie instytucji wymagane jest dodatkowe zabezpieczenie lub poręczenie kredytu. Mogą wiązać się z nimi koszty.

 

    Sprawdź, czy występują dodatkowe opłaty

 

Muszą znaleźć się w cenniku, czyli taryfie opłat obowiązującej w danym banku.

    Przy wyborze karty kredytowej...

 

Zwróć uwagę na czas trwania okresu bezodsetkowego. Sprawdź czy jest i ile wynosi minimalna kwota do spłaty. Porównaj wysokość opłat np. za wydanie katy, odnowienie czy dodatkowe usługi do niej oferowane.

Przy wyborze kredytu odnawialnego...

 

Sprawdź, czy kredyt odnawia się automatycznie. Porównaj opłaty np. za udzielenie kredytu, podwyższenie/obniżenie limitu lub odnowienie kredytu.

Banki mogą udostępniać dodatkowe możliwości (płatnie bądź darmowo), dzięki którym będziesz mógł dopasować spłatę kredytu do własnych potrzeb. W zależności od rodzaju kredytu może to być:

 

  • Zmiana dnia spłaty raty
  • Wydłużenie okresu spłaty
  • Karencja wspącie kredytu, czyli tzw. wakacje kredytowe
  • Rozłożenie zadłużenia na karcie kredytowej na raty
  • Wcześniejsza częściowa lub całkowita spłata kredytu


Dlaczego warto zwrócić na to uwagę?

Jeśli np. zmieni się dzień wpływu wynagrodzenia na Twoje konto, warto skorzystać z możliwości zmiany dnia spłaty raty. Dzięki temu dopasujesz harmonogram spłaty swojego kredytu do nowo zaplanowanego budżetu. Kiedy wzrosną Twoje codzienne wydatki, wydłuż okres kredytowania - by płacić niższą ratę. Skorzystaj z zawieszenia w spłacie kredytu w przypadku trudniejszej sytuacji finansowej lub w okresie zwiększonych wydatków (wakacje, początek roku szkolnego). W tym czasie w zależności od banku np. będziesz spłacać jedynie odsetkową cześć raty (w mBanku karencja trwa od 1 do 3 miesięcy). Otrzymasz dodatkowy zastrzyk gotówki? Możesz go wykorzystać np. do częściowej lub wcześniejszej całkowitej spłaty swojego kredytu. Jeśli chcesz korzystać z karty kredytowej – pomocne może okazać się rozłożenie zadłużenia na raty (w mBanku możesz to zrobić za pomocą usługi Spłaty na raty).

 
Jeśli zdecydowałeś się na kredyt, pamiętaj:

 

Bank przed udzieleniem kredytu zawsze sprawdzi Twoją zdolność do spłaty. Potraktuj to jako informację zwrotną, czy stać Cię na kredyt.

 

Jeśli jej nie rozumiesz, dopytaj o wszystkie zagadnienia, nim złożysz podpis.

 
Zobacz także:

 

Nie wiesz jaki kredyt wybrać? Skorzystaj z wygodnej tabeli porównawczej.

Więcej na temat Nie wiesz jaki kredyt wybrać? Skorzystaj z wygodnej tabeli porównawczej.
 

Sprawdź jaką kwotę kredytu możesz otrzymać w mBanku

więcej na temat Sprawdź jaką kwotę kredytu możesz otrzymać w mBanku
 

Słownik pojęć kredytowych

więcej na temat Słownik pojęć kredytowych

Masz pytania? Skontaktuj się z nami
 

 

Niniejszy materiał nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego i ma on charakter wyłącznie informacyjny. Przyznanie kredytu uzależnione jest od pozytywnej oceny zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy przez mBank SA. Szczegółowe warunki i opłaty związane z kredytami są określone w dokumentach załączonych powyżej.

 

Rozmowa wideo


Rozmowa audio

Rozmowa czat