Sprawdź, na co zwrócić uwagę, zanim złożysz wniosek o kredyt
 

 
Pamiętaj, że w dalszej kolejności takie informacje będzie weryfikował również bank, w którym starasz się o kredyt.

Przed podjęciem decyzji kredytowej (przyznania lub odmowy kredytu) pracownicy banku analizują m. in.:

 • dane zawarte we wniosku,

 • dane z wewnętrznych i zewnętrznych baz danych (w tym raport BIK),

 • zdolność i wiarygodność kredytową.

 

Pamiętaj

Każdy wniosek poddajemy szczegółowej analizie i rozpatrujemy go. Decyzja o przyznaniu kredytu jest przemyślana i odpowiedzialna.

 

Co może wpłynąć na odmowę udzielenia kredytu przez bank?

Skorzystaj z kilku porad w tabeli i sprawdź możliwości,
dzięki którym możesz zwiększyć swoje szanse na kredyt.

 

Porada

Wyjaśnienie

Zweryfikuj możliwości swojego budżetu.

 

W pierwszej kolejności sprawdź, czy stać Cię na zaciągniecie kredytu w wysokości, której potrzebujesz. Mądrze dobierz jego parametry. Jeśli potrzebujesz dużego kredytu zastanów się nad okresem spłaty - im dłuższy, tym miesięczna rata będzie niższa.

Buduj pozytywną historię kredytową.

Możesz rozpocząć budowanie swojej historii kredytowej od kredytów na małe kwoty. Budowanie dobrej historii spłat pozwala na wyższe prawdopodobieństwo uzyskania kredytu.

Nie składaj kilku wniosków jednocześnie.

Rozpatrując wniosek kredytowy, analizujemy raport BIK, w którym widoczna jest również liczba złożonych wniosków o kredyt. Może to wpłynąć na decyzje odmowną, ponieważ zaciągnięcie kilku zobowiązań jednocześnie może skutkować Twoim przekredytowaniem.

 

Niedawno dostałeś odmowę?
Warto poczekać.

Jeśli niedawno dostałeś odmowę, zastanów się, jaki był powód tej decyzji. Bank nie odmawia udzielenia kredytu bez ważnej przyczyny. W przypadku wątpliwości skontaktuj się z instytucją, w której starałeś się o nowe środki. Pamiętaj, że bez poprawy sytuacji finansowej złożenie kolejnego wniosku zakończy się odmową.

 

Decyzja odmowna nie zawsze oznacza, że nie masz już szansy na kredyt.

 

Poniżej znajdziesz kilka możliwych powodów odmów (które wysyłamy mailem z decyzją kredytową) wraz ze wskazówkami, co można w tej sytuacji zrobić. Mamy nadzieję, że te informacje okażą się dla Ciebie przydatne. Warto sprawdzić, czy będą mogły być zastosowane w Twoim przypadku.

 

Możliwy powód odmowy

Co dalej?

Brak zdolności kredytowej lub brak zdolności na wnioskowaną kwotę.

 

W tym przypadku Twój dochód jest niewystarczający na pokrycie kolejnego zobowiązania kredytowego.

 

Co możesz zrobić?

 • zastanów się nad kredytem o dłuższym okresie spłaty;
 • jeśli posiadasz kartę kredytową, której nie używasz - zamknij ją;
 • spłać częściowo lub całkowicie kredyt lub pożyczkę, bądź rozważ konsolidację swoich zobowiązań, by poprawić zdolność kredytową;
 • znajdź dodatkowe źródło dochodu, by podwyższyć zdolność kredytową;
 • złóż wniosek kredytowy z inną osobą, która posiada wyższe dochody i nie posiada zbyt wielu zobowiązań (w mBanku nie musi to być osoba spokrewniona z Tobą);
 • rozważ złożenie wniosku na niższą kwotę (po informacji z banku o braku zdolności na wnioskowaną kwotę).

Negatywna ocena raportu BIK

W tym przypadku powodem odmowy są nieprawidłowości w obsłudze zobowiązań kredytowych, które wynikają z raportu Biura Informacji Kredytowej.

 

Co możesz zrobić?

 

 • Sprawdź, czy Twoja historia kredytowa jest poprawna. Stan swoich aktualnych zobowiązań możesz sprawdzić na stronie www.bik.pl/informacja-ustawowa. Zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych możesz raz na 6 miesięcy bezpłatnie pobrać raport, który zawiera informacje o Twojej historii kredytowej,

 • Pamiętaj, by budować pozytywną historię kredytową - ma ona istotny wpływ na udzielenie kredytu w banku.
Informacje zawarte w BIG InfoMonitor S.A.

Taka decyzja będzie podjęta na podstawie informacji zawartych w bazie danych Biura Informacji Gospodarczej Info-Monitor S.A. o nazwie „Biuro Informacji Gospodarczej S.A.”.

 

Co możesz zrobić?

 

 • Sprawdź poprawność informacji bezpośrednio w Biurze Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. poprzez stronę www.info-monitor.pl,
 • Złóż wniosek o kredyt ponownie, gdy sytuacja ulegnie zmianie.
Twój dokument tożsamości znajduje sie w bazie dokumentów zastrzeżonych

Twój dokument tożsamości wskazany we wniosku kredytowym znajduje się w bazie dokumentów zastrzeżonych o nazwie: System Międzybankowej Informacji Gospodarczej Dokumenty Zastrzeżone – MIG DZ.

Co możesz zrobić?


Odwołaj zastrzeżenie lub podaj w banku nowy nr dowodu osobistego z aktualnymi danymi oraz ponownie złóż wniosek o kredyt.

Podtrzymanie decyzji odmownej wydanej do poprzedniego wniosku

Niestety podtrzymaliśmy decyzję odmowną wydaną w odpowiedzi na twoje poprzednie zapytanie o kredyt w mBanku.

Co możesz zrobić?

Możesz starać się o kredyt, ale dopiero po zmianie sytuacji, która była przyczyną poprzedniej odmowy. W innym przypadku kolejne złożenie wniosku o kredyt zakończy się następną odmową.

Postępowanie lub zajęcie egzekucyjne

Co możesz zrobić?


Możesz starać się o kredyt po wyjaśnieniu i uregulowaniu swojej sytuacji finansowej.

 

Przy podjęciu każdego zobowiązania finansowego pojawia się naturalna obawa przed trudnościami w spłacie kredytu. Jeśli np. masz już kredyt w mBanku lub obawiasz się wziąć kredyt z obawy przed zaległościami - ta sekcja może okazać się dla Ciebie przydatna. Znajdziesz w niej kilka istotnych informacji, o których warto pamiętać, kiedy wystąpią małe bądź większe problemy finansowe.

 

1) Zapomniałeś o spłacie bieżącej raty?

Taka sytuacja może zdarzyć się każdemu. Dlatego w przypadku ewentualnych opóźnień w obsłudze kredytu zawsze otrzymasz od nas przypomnienie.

 

Pamiętaj

Bardzo ważne jest, by Twoje dane osobowe były zawsze aktualne. Jeśli np. zmieniłeś numer telefonu, adres e-mail lub adres korespondencyjny, upewnij się, czy zgłosiłeś tę zmianę również do banku. Dzięki aktualnym danym będziemy mogli sprawnie i szybko się z Tobą skontaktować.

 

Jak zaktualizować dane w mBanku?

 

2) Nie pamiętasz czy zapłaciłeś np. ratę kredytu?

W takiej sytuacji możesz porozmawiać z naszym pracownikiem z własnej inicjatywy - pracownik sprawdzi wówczas aktualną sytuację na Twoim rachunku. Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 9-20 pod numerem telefonu: (42) 218 64 00

 

3) Masz lub przewidujesz, że możesz mieć trudności ze spłatą?

Jeśli spłata kredytu na dotychczasowych warunkach jest lub może okazać się dla Ciebie w przyszłości trudna - pamiętaj o możliwości złożenia wniosku o restrukturyzację.

 

Czym jest restrukturyzacja?

Restrukturyzacja to zmiana pierwotnych warunków umowy, wynikająca z problemów ze spłatą zobowiązania, zgodnie z obowiązującym harmonogramem.


W zależności od rodzaju kredytu udostępniamy różne formy restrukturyzacji. Należą do nich m.in.:

 • karencja w spłacie kapitału - przez ustaloną ilość miesięcy spłacane będą tylko odsetki od kredytu; zawieszony kapitał zostanie dopisany proporcjonalnie do rat pozostałych do spłaty po zakończeniu okresu odroczenia
 • wydłużenie okresu kredytowania – kwota kapitału pozostałego do spłaty zostanie rozłożona na nowy, dłuższy okres kredytowania

Jak złożyć wniosek o restrukturyzację?4) Jeśli spóźniłeś się ze spłatą zobowiązania...

Zastanów się, czy data płatności raty np. w przypadku kredytu gotówkowego jest dostosowana do terminu wpływu Twojego wynagrodzenia na konto – może warto ją zmienić, tak by uniknąć opóźnień w spłacie. Nie czekaj z uregulowaniem raty czy np. odsetek – dzięki temu zminimalizujesz okres naliczania odsetek karnych od należności przeterminowanych.

 

Pamiętaj

Nie czekaj zbyt długo z uregulowaniem raty czy np. odsetek – dzięki temu zminimalizujesz okres naliczania odsetek karnych od należności przeterminowanych.

Nadmierne zadłużenie polega na zaciągnięciu zbyt wielu kredytów i zobowiązań, których miesięczna obsługa przekracza Twoje dochody.


Jak do tego dochodzi?

 Podejmujesz zbyt duże zobowiązanie

Zaciągasz zbyt duży kredyt lub kilka, których obsługa przekracza Twoje możliwości.

 Przestajesz regulować terminowo swoje kredyty

Najpierw przestajesz terminowo regulować np. raty swoich kredytów lub pożyczek, a następnie w ogóle przestajesz je spłacać

 Twoje zadłużenie rośnie z miesiąca na miesiąc

Dzieje się to z powodu kumulacji zaległych rat.

 Zaciągasz kolejne kredyty

 

Jeśli pożyczasz jeszcze więcej pieniędzy, możesz wpaść w tzw. spiralę zadłużenia.Co zrobić w przypadku nadmiernego zadłużenia?

Rozważ zmianę warunków kredytu

 

Zaciągając kredyt, nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkich problemów, jakie mogą wystąpić w przyszłości. Może się zdarzyć, że dotkną Cię przejściowe problemy ze spłatą zobowiązania finansowego (choroba, wypadek, utrata pracy itp.). W takiej sytuacji zawsze jak najszybciej skontaktuj się z bankiem, by wspólnie wypracować rozwiązanie.

 

Uporządkuj swoje finanse i ogranicz wydatki

 


Jeśli posiadasz kilka kredytów – spisz kwoty i terminy spłat każdego z nich. Podsumuj również odsetki za nieterminową spłatę. Sprawdź, które z tych zobowiązań powinieneś spłacić w pierwszej kolejności i postaraj się je jak najszybciej uregulować. Przeanalizuj również swój budżet i poszukaj oszczędności w swoich wydatkach. Nie pożyczaj więcej pieniędzy.

 

Skonsoliduj swoje kredyty

 


Kredyt konsolidacyjny polega na połączeniu wszystkich kredytów (odnawialne, gotówkowe, ratalne, samochodowe, limit w ramach kart kredytowych) posiadanych w różnych bankach w jeden. To pierwszy krok w nauce efektywnego zarządzania własnymi finansami.

 

Ważne

Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które zaciągnęły wiele kredytów i spłacają je w różnych wysokościach i terminach. Kredyt konsolidacyjny pozwala uporządkować dotychczasowe zobowiązania i stworzyć nowe warunki kredytowe.Korzystając z kredytu konsolidacyjnego zyskasz:

 

Nowy dzień spłaty raty

Możesz dopasować nową datę spłaty raty do własnych potrzeb np. do momentu, w którym otrzymujesz wynagrodzenie.

Wygodną formę spłaty. Jedna rata = jeden przelew.

Nie musisz pamiętać o kilku terminach spłat Twoich kredytów i rezerwować dodatkowych środków na spłatę rat w różnym czasie. Dzięki temu zarządzanie finansami będzie łatwiejsze i unikniesz opóźnień w spłacie.

Niższą ratę – i odciążenie Twojego budżetu.

Jeśli zdecydujesz się na jeden kredyt o dłuższym okresie spłaty, Twoja miesięczna rata będzie niższa (i łatwiejsza do spłaty) niż skumulowana wartość rat kilku kredytów zaciągniętych na krótsze okresy.

 

 

Zobacz także

 

Sprawdź aktualną propozycję kredytu konsolidacyjnego

Zamień kilka rat w różnych bankach na jedną i wygodną w mBanku

Sprawdź oferty Sprawdź aktualną propozycję kredytu konsolidacyjnego

Masz pytania? Skontaktuj się z nami
 

 

Koszt połączenia z mLinią równy jest kosztowi połączenia lokalnego, w przypadku telefonów komórkowych jest zgodny z taryfą operatora.

 

Rozmowa wideo


Rozmowa audio

Rozmowa czat