Rozpoczęliśmy proces szyfrowania dokumentów.

Już nie tylko wyciągi, ale też inne dokumenty, które będziemy wysyłać do Ciebie mailem, możemy zabezpieczać hasłem. Zależy nam, byś wiedział dlaczego to takie ważne i jak poprawnie korzystać z Dokumentów szyfrowanych.


Dlaczego szyfrujemy dokumenty?

Robimy to, by jeszcze bardziej zadbać o Twoje bezpieczeństwo w sieci. W ten sposób spełniamy również wymogi prawa, dotyczące ochrony danych osobowych (RODO).

 

Które dokumenty będziemy szyfrować?
Przykładami załączników, które będziemy wysyłać Ci w zaszyfrowanej formie są: wyciągi, harmonogramy spłaty kredytów, potwierdzenia zawartych z nami umów.

 

Wyciągi

Harmonogramy spłat kredytów

Potwierdzenia zawartych z nami umów

 

Jak otworzę zaszyfrowany dokument?

 

Zanim uruchomimy dla Ciebie usługę Dokumentów szyfrowanych, możemy wysyłać Ci załączniki, które zabezpieczymy hasłem sms. Hasło otrzymasz na numer telefonu, który nam podałeś. W przyszłości planujemy wprowadzenie dodatkowych sposobów odszyfrowania załączników. O ich wprowadzeniu powiadomimy Cię w odrębnej wiadomości w serwisie transakcyjnym i aplikacji mobilnej.
Hasłem, za pomocą którego otworzysz szyfrowane załączniki po uzyskaniu dostępu do usługi może być:

 • Twój numer PESEL
  Jeśli masz numer PESEL, to właśnie za jego pomocą będziesz otwierać część Twoich załączników. Rekomendujemy Ci jednak zmianę na ustalone przez siebie hasło. Masz wtedy pewność, że nikt go nie zna i nikt go nie sprawdzi. By to zrobić zaloguj się do serwisu transakcyjnego i zmień hasło.
 • hasło, ustawione przez mBank
  Jeśli nie masz numeru PESEL, to my utworzymy dla Ciebie pierwsze hasło, które pozwoli Ci otworzyć dokumenty. Możesz jednak w każdej chwili zmienić samodzielnie w serwisie transakcyjnym.
 • hasło, którego używałeś do otwierania wyciągów szyfrowanych
  Jeśli korzystałeś z usługi wyciągów szyfrowanych, Twoje hasło się nie zmieni.
 • hasło jednorazowe sms, które prześlemy na Twój numer telefonu
  Niektóre załączniki w formie szyfrowanej (pakiet aktywacyjny, potwierdzenia zawarcia umów, niektóre wnioski – np. hipoteczny) nadal otworzysz przy pomocy hasła jednorazowego sms, które wyślemy na Twój numer telefonu.

Jak otworzyć zaszyfrowany dokument?

 • Pojedynczy plik pdf:

Otworzysz go przy użyciu dowolnej przeglądarki plików pdf (np. Adobe). Przy otwarciu pliku program poprosi Cię o wpisanie hasła. Zaraz po tym jak to zrobisz, zawartość dokumentu będzie od razu widoczna.

 • Plik pdf z załącznikami:

1. Do prawidłowego otwarcia takiego pliku będzie Ci potrzebna jedna z dwóch aplikacji Adobe Acrobat Reader lub Foxit Reader. Upewnij się że jedna z nich jest zainstalowana na Twoim urządzeniu.

2. Otwórz dokument w jednej z dwóch podanych aplikacji.

3. Wpisz hasło w wyznaczonym miejscu

4. Po wpisaniu hasła:

 • na komputerze: wybierz ikonę spinacza po lewej stronie. W panelu „Załączniki” wybierz dokument, który chcesz otworzyć. • każdy z dokumentów możesz, w łatwy sposób zapisać na dysku swojego komputera. W tym celu kliknij prawym przyciskiem myszy na wybrany załącznik, a następnie wybierz zapisz załącznik. • na smartfonie (android, IOS): kliknij w ikonę trzech kropek w prawym górnym rogu, wybierz „Załączniki”, wybierz dokument który chcesz otworzyć. 

Możesz w każdej chwili zrezygnować z szyfrowania dokumentów, które od nas otrzymujesz. Jeśli to zrobisz, nadal możemy wysyłać Ci niektóre załączniki w formie szyfrowanej (pakiet aktywacyjny, dyspozycja RODO, niektóre wnioski – np. hipoteczny). Otworzysz je przy pomocy hasła jednorazowego sms, które wyślemy na Twój numer telefonu.

Zależy nam na Twoim bezpieczeństwie, dlatego zachęcamy Cię do korzystania z opcji szyfrowania dokumentów. Jest szczególnie przydatna osobom oraz podmiotom, którym zależy na zachowaniu wyjątkowej ostrożności przy dostępie do ich danych osobowych i finansowych.

 

Najczęściej zadawane pytania

1. Od kiedy będziemy wysyłać do Ciebie załączniki w szyfrowanej formie?

 

Będziemy robić to stopniowo. Pierwsze dokumenty w zaszyfrowanej formie wyślemy do klientów już 30 lipca br. Wtedy też sprawdzisz dokładną datę, od kiedy do Ciebie będziemy wysyłać w ten sposób załączniki.  Jeśli nie masz numeru PESEL, od tego dnia sprawdzisz również swoje hasło. Wszystko to zrobisz w serwisie transakcyjnym.

 

2. Jak sprawdzić i zmienić hasło?

 

Możesz to zrobić na dwa sposoby:

 • zaloguj się do serwisu transakcyjnego, wybierz Pomoc, Ustawienia, Wszystkie, a następnie Bezpieczeństwo, Dokumenty szyfrowane, lub
 • zaloguj się do serwisu transakcyjnego, wybierz koło zębate, Ustawienia, Bezpieczeństwo, Dokumenty szyfrowane.

 
Jeśli zmieniasz hasło, pamiętaj by składało się z co najmniej 10 znaków
Aktualne i archiwalne hasło sprawdzisz w tym samym miejscu serwisu transakcyjnego.

Hasło możesz zmienić w dowolnym momencie oraz dowolną ilość razy, pamiętaj jednak o podaniu poprzedniego hasła.

 

3. Jak mam otworzyć zaszyfrowany załącznik, jeśli do otwierania plików pdf mam ustawioną domyślną aplikację inną niż Adobe Acrobat Reader?

1. Kliknij na załączony dokument.

2. Po kliknięciu w załączniki zostaniesz poproszony o podanie hasła.

3. Aby otworzyć dokument w aplikacji Adobe Acrobat Reader należy kliknąć ikonę trzech kropek w prawym górnym rogu ekranu.

4. Wybierz z listy „otwórz w…”

5. Z listy aplikacji wybierz, (wcześniej zainstalowany ze sklepu Play) Adobe Acrobat. Dokument powinien otworzyć się we właściwej aplikacji.

6. Wpisz hasło w odpowiednie pole i zatwierdź „ok”

7. Kliknij ikonę trzech kropek w prawym górnym rogu ekranu.

8. Kliknij załączniki

9. Wybierz interesujący cię załącznik który chcesz otworzyć. Otwarcie wybranego załącznika nie wymaga podania hasła.