powrót

PIT-8C elektronicznie w 10 sekund jeszcze w styczniu

Uwaga! Ten artykuł zainteresuje każdego klienta eMaklera, który spodziewa się, że dostanie PIT-8C za rok 2013 r. Będziemy wysyłać te formularze mailem, ale wyłącznie na wniosek klienta. Złożenie wniosku trwa ok. 10 sekund.

Na początek najważniejsze – co zrobić, żeby dostać PIT-8C już w styczniu i w dodatku na maila w formacie PDF?
To bardzo łatwe. Od 20 do 29 stycznia 2014 w serwisie transakcyjnym dla klientów eMaklera, dla których został przygotowany PIT-8C będą wystawione komunikaty z linkiem do internetowego wniosku o przesłanie PIT-8C na maila. Wystarczy złożyć taki wniosek i w ciągu kilku minut PIT-8C zostanie wysłany na adres mailowy zarejestrowany w bazie mBanku, który dla porządku zostanie również zaprezentowany na wniosku. Koniec.

Właściwie mógłbym na tym skończyć, ale dodam, że PIT-8C wysyłamy w dwóch formatach: w PDF i PDF podpisany podpisem kwalifikowanym. Przed złożeniem wniosku prosimy o weryfikację adresu emailowego w bazie mBanku i ewentualną aktualizację, bo właśnie na ten adres PIT-8C będzie wysłany. Prosimy też o zapoznanie się z zasadami przesyłania elektronicznego PIT-8C oraz z oświadczeniem prezentowanym na wniosku, w którym piszemy m. in., że klient, który otrzyma PIT-8C mailem, nie otrzyma go już w formie papierowej listownie.
Na koniec jeszcze przypomnienie – pełna nazwa formularza PIT-8C to „Informacja o wypłaconym stypendium, o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych”.

Nie zrażajmy się jednak tą wzmianką o stypendium. Nie róbmy sobie też nadziei. PIT-8C, o którym tu pisałem jest wystawiany wyłącznie z powodu trzeciej części swojej oficjalnej nazwy, czyli ze względu na dochody z kapitałów pieniężnych. Innymi słowy chodzi o podatek od zysków kapitałowych, czyli tych osiągniętych na rynku kapitałowym, a głównie w obrocie giełdowym.

Drugie przypomnienie – PIT-8C za rok 2013 otrzymają tylko klienci, którzy za pośrednictwem usługi maklerskiej mBanku zrealizowali co najmniej jedną transakcję sprzedaży papierów wartościowych lub zamknięcia pozycji na kontraktach terminowych rozliczoną w roku 2013. PIT-8C jest wystawiany przez Dom Maklerski mBanku SA (dawniej DI BRE) w skrócie mDM lub w mniejszym skrócie mDom Maklerski.

I wreszcie mogę napisać coś, co myślę, wprost, bez owijania, bo pisząc artykuły o ofertach publicznych trzeba się pilnować, żeby za dużo nie napisać, a zatem – gorąco zachęcam do złożenia wniosku i do zamówienia PIT-8C mailem. Będzie szybko i pewnie i w dodatku nie trzeba będzie czekać do marca.

Przypominam jednocześnie, że obowiązek rozliczenia podatku od zysków uzyskanych w obrocie giełdowym spoczywa na inwestorze.

Więcej informacji na ten temat na stronie