powrót

Święto matematyki w Centrum Nauki Kopernik-finał pierwszej edycji programu grantowego mPotęga

19 lutego br. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie podsumowano pilotażową edycję programu grantowego mPotęga. W uroczystym finale połączonym ze zwiedzaniem wystaw i seansem w planetarium brało udział ponad 360 uczniów i nauczycieli - reprezentantów szkół i organizacji pozarządowych, które w 2014 roku otrzymały od mFundacji grant na realizację ciekawych zajęć z matematyki. 

Celem programu prowadzonego przez mFundację w partnerstwie z Fundacją Dobra Sieć była zmiana postaw wobec matematyki, wypracowanie innowacyjnych interaktywnych metod i narzędzi uczenia matematyki, zachęcenie nauczycieli i osób pracujących z młodzieżą do sięgnięcia po nowe metody przekazywania wiedzy matematycznej oraz zainteresowanie młodzieży różnymi dziedzinami matematyki.

W pilotażowej edycji programu granty otrzymały 33 projekty matematyczne zgłoszone przez szkoły podstawowe, gimnazjalne, ponadgimnazjalne i organizacje pozarządowe z województwa mazowieckiego i łódzkiego. W ich ramach, od września do grudnia 2014 roku zorganizowano 140 różnych wydarzeń związanych z nauczaniem matematyki. Uczestniczyło w nich ponad 5,5 tys. dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli.

Spotkanie w Centrum Nauki Kopernik było okazją do wymiany doświadczeń i podzielenia się wrażeniami z udziału w nietypowych i inspirujących lekcjach matematyki. Podczas części oficjalnej nagrodzono najciekawsze projekty. Za najlepszy uznano  „Webquest – myślenie ma przyszłość” realizowany przez Szkołę Podstawową nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Pabianicach. W projekcie wzięło udział 121 uczniów klas szóstych. Zakładał on naukę poprzez nowatorską metodę Webquest. Uczniowie w 4-osobowych zespołach  rozwijali umiejętność problemowego, krytycznego i twórczego myślenia. Nowo zdobytą wiedzą dzielili się za pośrednictwem różnego rodzaju prezentacji i blogów. W nagrodę Szkoła w Pabianicach otrzymała od mFundacji grant w wysokości 4700 zł na realizację drugiej edycji projektu.

Po części oficjalnej, wszyscy uczestnicy wydarzenia korzystali z atrakcji Centrum Nauki Kopernik – zwiedzali wystawy oraz wzięli udział w pokazie w planetarium.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.

Kolejna edycja programu grantowego mPotęga zostanie ogłoszona już w połowie marca. Zachęcamy do śledzenia aktualności na naszej stronie internetowej oraz na stronie mPotega.pl.