powrót

12 projektów matematycznych dofinansowanych w styczniu

W pierwszym miesiącu nowego roku do Fundacji mBanku wpłynęło 19 wniosków o dotację. Dofinansowanie na realizację najciekawszych projektów matematycznych otrzymało 11 szkół i organizacji pozarządowych.

 

Decyzją zarządu mFundacji, dotacje otrzymują:
 

Gimnazjum nr 58 im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Poznaniu na realizację projektu „Matematyczna trampolina”

W ramach projektu zostanie zorganizowana Szkolna Liga Matematyczna. Będzie to konkurs podzielony na dwie części. Podczas pierwszego etapu, co tydzień na stronie szkoły będą publikowane zadania matematyczne dla uczniów, a także najciekawsze ich rozwiązania, wskazówki do nich oraz inne ciekawostki matematyczne. Drugi etap przyjmie formę pisemnego sprawdzianu, który odbędzie się w szkole. Równolegle do ligi zadaniowej będą organizowane zajęcia koła matematycznego, prowadzonego przez nauczycieli matematyki. Kolejnym działaniem w ramach projektu będzie zorganizowanie zajęć popularnonaukowych poprowadzonych przez pracowników naukowych oraz studentów poznańskich szkół wyższych. Ponadto zostanie zorganizowana wycieczka do nowoczesnego centrum nauki zajmującego się popularyzacją nauk ścisłych. Projektem objęci zostaną wszyscy uczniowie szkoły.
 

Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu na organizację IV Ogólnopolskiego Maratonu Matematycznego "Banachiada"

Ideą powstania inicjatywy było nie tylko szerzenie wiedzy o najwybitniejszym polskim matematyku - Stefanie Banachu, ale przede wszystkim chęć popularyzowania wiedzy matematycznej i rozwijania uzdolnień matematycznych uczniów. Maraton matematyczny ma charakter pacy zespołowej, nawiązującej do tradycji Kawiarni Szkockiej, gdzie odbywały się spotkania matematyków lwowskich, wśród których Banach oraz jego uczniowie stanowili najbardziej intensywnie pracujący kawiarniany zespół. Każdy zespól będzie reprezentował inną szkolę i pracował przy osobnym stoliku, mając za zadanie w ciągu 5 godzin rozwiązać jak najwięcej zadań. W 2013 roku, do pierwszej edycji konkursu przystąpiło 28 szkół z regionu. W tegorocznej edycji mogą wziąć udział szkoły spoza województwa podkarpackiego.
 

Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej na realizację III edycji studiów podyplomowych „Matematycznie uzdolnione dzieci: diagnoza, wspomaganie rozwoju, edukacja"

Celem studiów jest podniesienie kompetencji nauczycieli przedszkoli i klas I-III w zakresie diagnozowania i rozwijania uzdolnień matematycznych u dzieci. Badania wykazują, że więcej niż 50% dzieci przejawia uzdolnienia matematyczne przed pójściem do szkoły, jednakże po rozpoczęciu nauki, już po kilku miesiącach przestają je demonstrować. Aby zaradzić temu zjawisku, konieczne jest odpowiednie przygotowanie nauczycieli do rozpoznawania uzdolnień matematycznych dzieci i kierowania ich edukacją w taki sposób , by mogły rozwijać swój talent. Nauczycieli nauczania wczesnoszkolnego chętnych do rozwijania swoich kompetencji w tym zakresie zapraszamy na stronę duma.aps.edu.pl.
 

Zespół Szkół nr 3 w Suwałkach na realizację projektu „Matematyczna Cisza”

Beneficjentami projektu będzie 100 niesłyszący i słabosłyszący uczniów szkół gimnazjalnych z całej Polski. Głównym celem projektu jest organizacja Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego dla Uczniów Niesłyszących i Słabosłyszących Szkół Gimnazjalnych. Konkurs ma długoletnią tradycję i stanowi wydarzenie społeczno-edukacyjne skupiające środowiska nauczycieli, wychowawców i uczniów. Co roku organizuje go placówka z innego miasta. Wydarzenie odbędzie się na Suwalszczyźnie po raz pierwszy. Konkurs daje uczniom możliwość poznania dzieci z innych szkół, środowisk i części kraju. Pokazuje także zdolności matematyczne dzieci, które na co dzień są spostrzegane głównie poprzez swoją niepełnosprawność.

 

Stowarzyszanie na rzecz Edukacji Matematycznej na organizację międzynarodowych zawodów matematycznych „Náboj 2016”

Náboj to międzynarodowe drużynowe zawody matematyczne dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów. W zawodach biorą udział pięcioosobowe reprezentacje szkół w dwóch kategoriach wiekowych. Drużyny rozwiązują zadania, które są natychmiast oceniane. W przypadku dobrej odpowiedzi drużyna dostaje nowe zadanie. Zadania są ułożone według trudności, więc zarówno drużyny z mniejszych miejscowości, jak i z najlepszych liceów mają szanse dobrze się bawić. Wyniki i rankingi lokalne i globalne wyświetlane są na żywo w trakcie rozgrywki. W 2015 roku zawody odbyły się pierwszy raz w Polsce (w Krakowie) i wzięło w nich udział 300 uczniów. W 2016 roku planowany jest jednoczesny udział ponad 1000 uczniów w 4 polskich miastach ( Gdynia, Kraków, Warszawa i Wrocław), a także w 8 miastach zagranicznych, w 6 krajach.

Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego na realizację XII edycji konkursu „Matematyczna piramida”

Konkurs jest adresowany do uczniów klas II i III liceów i techników z województwa łódzkiego. Zmagania konkursowe składają się z dwóch części. Pierwsza polega na samodzielnym rozwiązywaniu zadań, druga na przygotowaniu pracy projektowej, także w wersji aplikacji komputerowej lub prezentacji multimedialnej, która będzie mogła być wykorzystana w procesie dydaktycznym. Nadrzędnym celem projektu jest zwiększenie liczby uczniów zainteresowanych matematyką i stworzenie warunków, w których uczący się mogą osiągnąć sukces edukacyjny w tym obszarze.

Fundacja na rzecz dzieci i młodzieży „Na krańcu tęczy” na przeprowadzenie Wiosennego Międzygminnego Turnieju Matematycznego - „Matematyczna Sowa 2016”

Turniej rozegrany zostanie w 3 kategoriach-wiekowych i obejmie uczniów z 6 wsi z gminy Mietków i Kąty Wrocławskie. W konkurs zaangażowane zostaną rodziny dzieci, lokalne organizacje, władze wiejskie
i gminne. Zamiarem organizatorów turnieju jest wpisanie go na stałe w kalendarz imprez gminnych.

 

Samorządowa Administracja Placówek Oświatowych w Czerwonaku na projekt „Przez matematykę w szeroki świat”

Projekt zakłada przeprowadzenie cyklicznych warsztatów przez studentów z terenu gminy Czerwonak dla 40 dzieci i młodzieży z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym. Zajęcia będą prowadzone w 8 zespołach pięcioosobowych, po 2 godziny w tygodniu. Celem projektu jest m.in. rozwijanie u uczniów umiejętności matematycznych, zdolności poznawczych, logicznego i abstrakcyjnego myślenia, umiejętności pracy w zespole, kreowanie postaw pozytywnych ambicji oraz zagospodarowanie czasu wolnego.

 

Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach na projekt „Matematycy łączmy się”

Projekt jest adresowany do uczniów klas IV-VI z terenu gminy Kowalewo Pomorskie. Składa się z czterech części. Najpierw zorganizowany będzie szkolny etap „Gminnego Konkursu Matematycznego dla uczniów klas IV-VI”. Następnie odbędą się warsztaty matematyczne dla uczestników konkursu oraz międzyszkolny turniej gry TRIO. Na zakończenie zorganizowany będzie międzyszkolny etap konkursu , który wyłoni najlepszego matematyka w gminie. Z każdej z czterech szkół podstawowych uczestniczących w projekcie wyłonionych będzie po 9 uczniów w ramach eliminacji szkolnych konkursu. Dla uczestników przewidziane są także dodatkowe spotkania integracyjne.

 

Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo na projekt „Matematyczny Escape Room” w Ośrodku Edukacyjnym Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo w Motyczu Leśnym

Pierwsza faza projektu polega na utworzeniu innowacyjnej pracowni kształtującej zaangażowanie i zaciekawienie do nauki matematyki. Utworzone ostaną specjalne stanowiska, w ramach których młodzież rozwiązywać będzie angażujące zagadki matematyczne. W drugiej fazie projektu odbędą się warsztaty dla gimnazjalistów z woj. lubelskiego. Warsztat wpisany będzie w fabułę gry detektywistycznej, której rozwiązanie znajduje się po odgadnięciu wszystkich zagadek.

 

Zespół Szkół nr 1 im. Mikołaja Kopernika na projekt "70 lat w matematycznej przestrzeni Koszalina"

Szkoła cyklicznie organizuje wydarzenia matematyczne i propaguje tę dziedzinę wiedzy w środowisku koszalińskich techników i gimnazjów. W ramach projektu organizowane będą konkursy, gry logiczne, mecze matematyczne koszalińskich techników, turnieje szachowe i sportowe, wykłady popularnonaukowe wykładowców Politechniki Koszalińskiej oraz warsztaty "Szkoły Pamięci". Ponadto zorganizowane zostaną obchody ,,Święta Liczby PI” oraz międzyszkolny konkurs fotograficzny

 

Przedszkole nr 7 „Janka Wędrowniczka” w Śremie na projekt „Matematyczny świat poznaję i dzięki temu mądrym się staję”

Projektem objętych będzie 160 przedszkolaków w wieku od 3 do 6 lat. Nauczyciele przeprowadzą cykl konkursów i zabaw, których celem jest podniesienie kompetencji matematyczno-logicznych dzieci. W ramach projektu przedszkolaki wezmą też udział w lekcjach w szkole podstawowej.

 

Wszystkim beneficjentom serdecznie gratulujemy i życzymy pomyślnej realizacji projektów.

Tagi:

mBank, mfundacja