powrót

Grudniowe dotacje mFundacji przyznane

Od 29 listopada do 22 grudnia do mFundacji wpłynęło 16 wniosków o dotacje dla projektów rozwojowych z obszaru edukacji matematycznej.

Decyzją zarządu fundacji dofinansowanie otrzymuje 6 projektów:
1. Uniwersytet Warszawski, Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego na realizację projektu „Matematyka dla ciekawych świata, edycja VIII”
Projekt realizowany jest we współpracy z Wydziałem Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW. Jego celem jest  rozbudzenie i rozwój zainteresowań matematyką oraz nauka myślenia matematycznego, a metodą zajęcia z zakresu matematyki, informatyki i ich zastosowań, których zasadą jest pokazanie matematyki „innej niż w szkole”, wychodząc poza program i schematy szkolne, w przyjaznej integracyjnej atmosferze. W projekcie zaplanowane są 2 cykle 12-15 cotygodniowych spotkań, po jednym dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej (każde odpowiednio po 2 i 3 godz.). Każde spotkanie to popularyzacyjny wykład, forma warsztatowa w małych grupach oraz przerwa integracyjna ze skromnym poczęstunkiem. Większość czasu to zajęcia w małych grupach, ukierunkowane na dialog, dyskusję, współpracę, stawianie pytań. Całość przygotowuje i prowadzi zespół pracowników, studentów i doktorantów UW, co roku pokazując inne zagadnienia i zastosowania matematyki. Elementem projektu jest przygotowanie multimedialnych materiałów dydaktycznych. Każdą edycję poprzedza starannie przeprowadzona rekrutacja, prowadzona m.in. przez  M. St. Warszawa.

2. Zespół Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju na projekt „MateMatura”
Celem projektu jest pomoc uczniom w zdobyciu wymarzonego wyniku na egzaminie dojrzałości
z matematyki. Uczniowie wezmą udział w dodatkowych zajęciach z matematyki oraz comiesięcznych klasowych kursach, które mają zmotywować ich do systematycznej nauki. Z projektu skorzysta 216 uczniów ZS nr 6 oraz wybrani uczniowie klas maturalnych z wszystkich jastrzębskich szkół.

3. Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu na realizację konkursu matematyczno-plastycznego „Trójwymiarowy Świat Matematyki-maszyny pływające”.
Konkurs zainicjowano dla uczczenia pamięci Stefana Banacha, patrona szkoły. Kierowany jest do uczniów szkół podstawowych z czterech sąsiadujących ze sobą powiatów. Uczniowie oceniani są w 2 kategoriach: klasy 1-3 i klasy 4-6. W tym roku uczestnicy indywidualnie wykonują model przestrzenny "Maszyny pływającej"(realnej lub wymyślonej), która powinna składać się z figur geometrycznych. Uczniowie klas 4-6 muszą własnoręcznie wykonać i wykorzystać w modelu co najmniej 3 rodzaje figur. Uczniowie klas 1-3 mogą korzystać z gotowych elementów np. pudełek. Konkurs cieszy dużą popularnością.W 2017 roku odbędzie się jego 6 edycja.

4. Biblioteka Publiczna im. Andrzeja Waligórskiego w Świętej Katarzynie na projekt „Łamigłówki matematyczne”
Cykliczne zajęcia, podczas których dzieci będą ćwiczyły zagadnienia matematyczne grając w edukacyjne gry logiczne, strategiczne i ekonomiczne. Spotkania przybiorą formę kawiarenki. W projekcie zaplanowano 15 spotkań po 3h każde. W czasie pomiędzy zajęciami uczestnicy będą mogli korzystać z pomocy niezależnie, materiały będą im udostępnione do zabawy i rozwijania zdolności matematycznych. Poprzez zabawę dzieci będą zachęcane do nauki przedmiotów ścisłych. Projekt skierowany jest do minimum 100 osób, głównie dzieci które ukończyły 6 lat.

5. Szkoła Podstawowa nr 3 w Darłowie na realizacje projektu „W świecie matematyki”
Dla uczniów z terenu miasta i gminy Darłowo przygotowane będą różnorodne matematyczne zajęcia dodatkowe: „Noc matematyków”, czyli wieczór z grami, zabawami i podchodami matematycznymi, warsztaty „Matematyka od kuchni”, konkurs matematycznym „Czar par” i wiele innych atrakcji. 

6. Gimnazjum w Komornikach im. Edwarda hr. Raczyńskiego na organizację konkursu „Logix matematyczny”
Konkurs drużynowy pod patronatem Wójta Gminy Komorniki organizowany jest z okazji międzynarodowego dnia liczby PI (14.03.2017). Przygotowują go wybrani uczniowie pod okiem koordynatora projektu. Każda z 10 szkół biorących udział w konkursie wyznaczy maksymalnie dwie 4 osobowe drużyny, które rozwiązywać będą zadania w formie krzyżówek, rebusów, układanek i zagadek logicznych. Konkurs składa się z dwóch etapów. W pierwszym uczestnicy przygotowują najoryginalniejszy strój z okazji dnia liczy pi, najoryginalniejszą nazwę i plakat z nazwą reklamująca ich drużynę. Etap drugi ma charakter rywalizacji drużynowej.


Beneficjentom gratulujemy i życzymy pomyślnej realizacji projektów.

Kolejne posiedzenie zarządu fundacji w sprawie dotacji odbędzie się 30 stycznia 2017 roku.

Tagi:

mBank, mfundacja