powrót

Pierwsze dotacje mFundacji w 2017 roku przyznane

Od 23 listopada 2016 r. do 30 stycznia 2017 roku do mFundacji wpłynęło 13 wniosków o dotacje dla projektów rozwojowych z obszaru edukacji matematycznej.

Decyzją zarządu fundacji, dofinansowanie otrzymało 8 projektów:
1. Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu na V Ogólnopolski Maraton Matematyczny „Banachiada”
Konkurs dla gimnazjalistów ma charakter pacy zespołowej, nawiązującej do tradycji Kawiarni Szkockiej, gdzie odbywały się spotkania matematyków lwowskich. Każdy zespól reprezentuje inną szkolę i pracuje przy osobnym stoliku, mając za zadanie w ciągu 5 godzin rozwiązać jak najwięcej  ze 120 zadań. Przedsięwzięcie pozwala nie tylko wspomnieć najwybitniejszego polskiego matematyka Stefana Banacha, ale przede wszystkim ma na celu popularyzowanie wiedzy matematycznej, rozwijanie uzdolnień i zainteresowań matematycznych uczniów oraz sprawdzenie przez nich własnego poziomu wiedzy i umiejętności.

2. Szkoła Podstawowa nr 98 im. Piastów Wrocławskich we Wrocławiu na projekt „Matematyczne śledztwo”
Zabawa drużynowa,  w której uczniowie klas IV-VI rozwiązują zagadki matematyczne. Uczestnicy zdobywają wskazówki do zagadek, rozwiązując zadania matematyczne. Drużyny  przemieszczają się pomiędzy 12 stanowiskami, przy których rozwiązują zadania o różnym stopniu trudności.

3. Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach na realizację projektu „Poszukiwacze matematyki”
Działaniami będzie objętych 60 uczniów z klas IV- VI z terenu gminy Kowalewo Pomorskie.
Projekt składa się z 4 części: szkolnego i gminnego etapu  „Gminnego Konkursu Matematycznego klas IV-VI”, warsztatów matematycznych rozwijających logiczne myślenie, gminnego turnieju gry „Sherlock” oraz dwudniowych warsztatów matematycznych, prowadzonych przez wykładowców UMK  w Toruniu oraz nauczycieli. 

4. Zespół Szkół nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie na projekt „ITo matematyka”
Projekt ukazuje związek matematyki z informatyką i ma na celu promocję kreatywnego myślenia. Uczniowie wezmą udział w konkursach matematyczno-informatycznych, grach logicznych, meczach matematycznych koszalińskich techników, turniejach szachowych i sportowych, wykładach popularnonaukowych oraz warsztatach "Szkoły Pamięci" (nauka efektywnego zapamiętywania). Wydarzeniu towarzyszy międzyszkolny konkurs fotograficzny "Matematyczny Koszalin”. Jedną z wielu interesujących propozycji będzie obchodzone cyklicznie ,,Święto Liczby PI”, w ramach którego wyłoniona zostanie osoba która z pamięci poda największe rozwinięcie liczby PI. Młodzież w czasie przerw lekcyjnych oraz turniejów w ramach ,,Kawiarenki Szkockiej” za rozwiązaną zagadkę matematyczną otrzyma słodki poczęstunek. Przewidziane są wykłady popularnonaukowe wykładowców Politechniki Koszalińskiej i Uniwersytetu Warszawskiego promujące znaczenie matematyki we współczesnym świecie. Projekt jest objęty patronatem Prezydenta Miasta Koszalina oraz Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.

5. Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Matematycznej na realizację projektu „Międzynarodowe zawody matematyczne Naboj 2017”
Drużynowe zawody matematyczne dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów. Biorą w nich  udział pięcioosobowe reprezentacje szkół w dwóch kategoriach wiekowych. Drużyny rozwiązują zadania, które są natychmiast oceniane. W przypadku dobrej odpowiedzi drużyna dostaje nowe zadanie. Zadania są ułożone według stopnia trudności – od najłatwiejszych do najtrudniejszych. Wyniki i rankingi lokalne i globalne wyświetlane są na żywo w trakcie rozgrywki. W 2016 roku zawody odbyły się drugi raz w Polsce (jednocześnie w Gdyni, Krakowie, Warszawie i Wrocławiu) i wzięło w nich udział ponad 900 uczniów. W 2017 roku planowany jest jednoczesny udział ponad 1000 uczniów w 4 miastach (Gdańsk, Kraków, Warszawa i Wrocław), a także w 8 miastach zagranicznych (Praga, Opawa, Bratysława, Koszyce, Budapeszt, Veszprem, Pasawa i Linz) w 5 krajach (Czechy, Słowacja, Węgry, Niemcy i Austria).


6. VI Liceum Ogólnokształcące im. Gabriela Narutowicza w Olsztynie  na realizację  projektu „Matematyka jest dookoła nas”
Założeniem projektu jest rozbudzenie zainteresowań matematyką wśród młodzieży szkolnej. Projekt składa się z trzech modułów. W pierwszym uczniowie wezmą udział w warsztatach popularyzujących matematykę oraz lekcjach dotyczących wybranych zagadnień matematycznych z podstawy programowej. Zajęcia będą poprowadzone przez pracowników Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Moduł II obejmować będzie organizację konkursu matematycznego dla uczniów z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z województwa warmińsko-mazurskiego, polegającego na "uchwyceniu" matematyki w codziennych sytuacjach, tzn. sfotografowaniu, narysowaniu, nagraniu, wrażeniu prozą lub wierszem lub skonstruowaniu matematycznych pojęć, obiektów, działalności lub symboliki. Natomiast Moduł III przewiduje warsztaty metodyczne dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych, dotyczące wykorzystania technologii informatycznych w nauczaniu szkolnym.

7. Fundacja na rzecz dzieci i młodzieży „Na krańcu tęczy” na organizację II Międzygminnego Turnieju Matematycznego „Matematyczna Sowa 2017”
W organizację drugiej edycji turnieju zaangażowała się społeczność lokalna z Kątów Wrocławskich: radni i nauczyciele zobowiązali się utworzyć jury, nauczycielka matematyki ułoży karty zadań, a wolontariusze i rodzice dzieci zadbają o sprawy organizacyjne. W turnieju wezmą udział podopieczni fundacji - dzieci zaniedbane pedagogicznie, często z rodzin dysfunkcyjnych. W organizację imprezy-  a tym samym w  propagowanie idei, że matematyka da się lubić, a rozwiązywanie zadań może stać się  świetną zabawą- zaangażowane zostaną osoby prowadzące świetlice i kluby dla dzieci, aby elementy zajęć matematycznych wprowadzać na zajęciach przez siebie prowadzonych. Turniej zorganizowany w drugim tygodniu ferii poprzedzą tygodniowe warsztaty matematyczne dla dzieci w wieku 6-10 lat. W zajęciach weźmie udział 30 dzieci z sąsiadujących ze sobą gmin Kąty Wrocławskie i Mietków, a dla kolejnych minimum 20 dzieci  zorganizowane zostaną gry i zabawy matematyczne w trakcie trwania turnieju.

8. Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki na  „Wspólne wieczory pełne matematycznych atrakcji” 
Spotkania odbywać się będą podczas XXVI Krajowej Konferencji Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki w dniach 10-13 lutego 2017 r. we Wrocławiu. Wieczory te poświęcone będą nieformalnej edukacji matematycznej prowadzonej z wykorzystaniem gier planszowych i technik manualnych.
W ich ramach odbędą się również spotkania z ciekawymi ludźmi tj. coachami, tutorami i osobami rozwijającymi swoje niecodzienne pasje. W ramach wieczorów uczestnicy poznają rożne niekonwencjonalne metody uczenia matematyki poprzez zabawę, m.in. gry planszowe, w które grają dzieci i dorośli w Finlandii (Pandemia, Kryptos, Rummikub). Ponadto nauczyciele wezmą udział w warsztatach rękodzieła, które można wykorzystać w matematyce, nauczą się dostrzegać matematykę w muzyce i tańcu. Uczestnicy spotkania wezmą także udział w wieczorze autorskim prof. Michała Szurka, autora książki "Podróże matematyczne".


Beneficjentom gratulujemy i życzymy pomyślnej realizacji projektów.

Kolejne posiedzenie zarządu fundacji w sprawie dotacji odbędzie się 27 lutego 2017 roku.