powrót

Majowe dotacje mFundacji przyznane

Zarząd Fundacji ocenił wnioski o dofinansowanie projektów matematycznych, zgłoszone od 1 do 28 maja 2018 r. Dotacje przyznano czterem projektom.

W maju dofinansowanie otrzymują: 

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zbludowicach na projekt „Projektujemy, liczymy i dobrze się bawimy”

Zajęcia dodatkowe dla uczniów klas IV-VII szkoły podstawowej, podczas których młodzież będzie kształcić wyobraźnię płaską i przestrzenną oraz doskonalić umiejętności zastosowania skali i wykonywania obliczeń arytmetycznych. Uczniowie będą poszerzali swoją wiedzę stosując matematykę w praktyce. W ramach projektu odbędą się m. in. zajęcia z rysowaniem planów obiektów, szacowaniem kosztów i sporządzaniem kosztorysów, porównywaniem cen, wykorzystaniem arkusza kalkulacyjnego. Na podsumowanie zorganizowany zostanie konkurs dla uczniów powiatu buskiego. Będzie polegał na zaprezentowaniu wykonanej podczas zajęć dodatkowych -makiety lub planu świetlicy środowiskowej dla dzieci, z uwzględnieniem realnego kosztorysu zagospodarowania tej świetlicy.

Zespół Szkół Ekonomicznych w Pile
na realizację projektu  „Matematyka w głowie informatyka”

Projekt adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjalnych i podstawowych. Rozpocznie się od szkolenia dla chętnych uczniów z podstaw programowania, ze zwróceniem uwagi na instrukcje warunkowe i pętle. Uczniowie będą rozwiązywać problemy matematyczne i zapisywać je w języku programowania, testując przy tym wiele wariantów danych i rozwiązań. Następnie przeszkoleni uczniowie przekażą zdobytą wiedzę innym uczniom podczas warsztatów.  Nawiązana zostanie także współpraca z wyższymi uczelniami działającymi na terenie Piły. Organizatorzy projektu przeprowadzą też konkurs kodowania zagadnień matematycznych dla szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Zespół Szkół Społecznych nr 1 im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Poznaniu Społecznego Towarzystwa Oświatowego
na organizację „XVI Warsztatów Matematycznych”

Trzydniowe warsztaty matematyczne, których główną wartością jest współpraca i integracja całego środowiska szkolnego matematyków: 60 uczniów w różnym wieku, prezentujących zróżnicowane umiejętności oraz 7 nauczycieli. Trzy dni przepełnione będą różnymi aktywnościami: przygotowaniem do konkursu „Kangur” oraz innych konkursów matematycznych poprzez rozwiązywanie i wspólne omawianie zadań, udziałem w wykładach z pogranicza fizyki i matematyki, tworzeniem brył z origami, zabawami z kodami QR i aplikacjami do nauki matematyki, wieczorem gier i zabaw (turniej szachowy, turniej mistrz układania łamigłówek „Happy Cube”). Największe emocje wzbudzą zawody drużynowe: metamatematyczno-sportowa gra terenowa, „Mecz Matematyczny” i „Familiada Matematyczna”.
Projekt skierowany będzie do grupy 60 uczniów naszej szkoły oraz nauczycieli matematyki (7 osób) - pasjonatów matematyki, gotowych do wspólnego działania w kierunku rozwoju kluczowych kompetencji we współczesnym świecie, w przyjaznej, niepowtarzalnej atmosferze.

Szkoła Podstawowa w Oksie na „Matematyczne Potyczki Blogerów z Oksy”

Projektem zostaną objęci wszyscy uczniowie kl. 4-8 szkoły podstawowej i 3 kl. Gimnazjum. Nauczyciele będą uczestniczyć w warsztatach metodycznych „Tworzenie blogów matematycznych z uczniami”. Po raz pierwszy uczniowie będą tworzyć blogi matematyczne pod kierunkiem nauczycieli na zajęciach dodatkowych „Raz, dwa, trzy – bloguj z matematyką i ty”, które będą podzielone na dwie grupy wiekowe: kl. 4-6 SP oraz kl. 7-8 SP i 3 kl. gimnazjum. Uczniowie w zespołach 3-4-osobowych będą opracowywać zadania matematyczne, prezentacje multimedialne i kręcić filmiki „Oksa w matematyce” obejmujące różne dziedziny nauki i życia w gminie Oksa. Starsi uczniowie wybiorą się na wirtualną wycieczkę „Na tropach algorytmów w Oksie”. Każda klasa utworzy własny blog matematyczny, na którym przedstawi efekty prac zespołów. Na zakończenie odbędzie się konkurs „Matematyczne Potyczki Blogerów z Oksy”, podczas którego uczniowie będą walczyć o tytuły „Superblogera Matematycznego”. Na imprezę zostaną zaproszeni przedstawiciele innych szkół powiatu jędrzejowskiego, a także władze samorządowe, rodzice i lokalne media.