powrót

Figury niemożliwe i nauka kodów z krokodylem

Już po raz czwarty mFundacja zaprosiła najmłodszych do zabawy z matematyką.  W sobotę podczas Festiwalu Matematyki mogły poznać ją bliżej dzięki eksperymentom i łamigłówkom. A na stoisku Fundacji odebrać bezpłatny „nie podręcznik” do jej nauki. W festiwalu udział wzięło blisko tysiąc osób. 

- Jestem pod wielkim wrażeniem sobotniego wydarzenia. Dzieci opowiadają wszystkim co i jak robiły. Warsztaty, oferta zajęć przy stoiskach - wszystko było interesujące i inspirujące. Z jednej strony można było pooglądać nowinki technologiczne, które jak zazwyczaj zrobiły wrażenie. Z drugiej strony zachwyciły proste pomysły - wycinanie z kartki figury niemożliwej. A przy stoisku mFundacji zrobiliśmy sześcian i prostopadłościan, które już stanęły na półkach – opowiada Monika Karolak-Borowy, która wraz z dziećmi wzięła udział w sobotnim wydarzeniu. - O książce dużo dobrego mówiłam, chociaż nie przeszłam jeszcze z dziećmi wszystkich zadań. Powtórzę to raz jeszcze – jest genialna i jestem jej wiernym ambasadorem. Matematyka rzeczywiście jest wszędzie i widziałam w oczach swoich dzieci, że potrafi zachwycać – dodaje zadowolona mama.

Motywem przewodnim tegorocznej imprezy była „Matematyka w cyfrowym świecie”.  Mieszkają w nim komputery, roboty i maszyny. Dlatego też tematem wielu festiwalowych zajęć było programowanie. Na jednym ze stoisk dzieci uczyły się kodowania. Układały na ekranie komputera bloczki. Ich sekwencje tworzyły algorytmy. Czym są bloczki – można było się przekonać na innym stanowisku. Dzieci budowały na nim krokodyla z klocków lego. Jeśli dobrze złożyły kod to zwierzę otwierało paszcze. 

Zajęcia prowadzili nie tylko doświadczeni pedagodzy, ale też młodzi pasjonaci. Najmłodszym wykładowcą był szesnastoletni Michał Raczkowski. Dwa lata temu zaprogramował i wydrukował na drukarce 3D protezę dla swojej nauczycielki. A podczas imprezy zarażał swoją pasją. 

Festiwal zorganizowała „Gazeta Wyborcza”. Jego głównym partnerem jest Fundacja mBanku, która wspiera dzieci i młodzieży w nauce matematyki. Podczas festiwalu Fundacja promowała też wydaną w ubiegłym roku książkę „Matematyka jest wszędzie”. Zbiór ponad 700 inspiracji do wspólnych z dziećmi  zabaw i rozmów o matematyce. Książkę  „Matematyka jest wszędzie” można pobrać za darmo ze strony www.mjakmatematyka.pl