powrót

mFundacja przyznała listopadowe dotacje

W listopadzie Zarząd Fundacji przyznał blisko 15 000 zł dotacji czterem projektom edukacyjnym.

Dotacje otrzymują:

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 9, Szkoła Podstawowa nr 93 w Poznaniu na projekt „Uczniowskie Sympozjum Matematyczne”
Spotkanie skierowane jest do zainteresowanych matematyką uczniów i ich nauczycieli ze szkół podstawowych klas V-VI województwa wielkopolskiego. Współorganizatorem przedsięwzięcia jest Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wydarzenie jest wspólną inicjatywą uczniów, nauczycieli i pracowników naukowych. Uczestnicy wezmą udział w wykładach i warsztatach prowadzonych przez zarówno znane matematyczne autorytety jak i samych uczniów.

Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki (odział Bielsko-Biała) na Konkurs matematyczno-plastyczny „Matematyczne przeboje”
Ogólnopolski konkurs skierowany jest do uczniów od pierwszej klasy szkoły podstawowej do ostatniej klasy szkoły ponadgimnazjalnej. Składa się z dwóch etapów: szkolnego, który odbędzie się równolegle w każdej ze zgłoszonych szkół i ogólnopolskiego finału w Opolu. Wręczenie nagród wraz z wystawą prac laureatów połączone zostaną z XXVIII Krajową Konferencją Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki (luty 2019 roku). W każdej z czterech kategorii wiekowych przyznane zostaną trzy nagrody główne, wyróżnienia oraz dodatkowe nagrody publiczności.

Polskie Towarzystwo Matematyczne na „XVI edycję Śląskiego Konkursu Matematycznego”
Konkurs dla uczniów siódmych i ósmych klas szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych z województwa śląskiego. Składa się z trzech etapów: szkolnego, rejonowego i finału. Na każdym etapie uczestnicy rozwiązują po pięć zadań. Podczas finału organizowane są dodatkowo warsztaty dla nauczycieli, a specjalnie zaproszony gość wygłasza wykład popularno-naukowy.

Zespół Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Skarżysku-Kamiennej na projekt „Matematyka wokół nas”
Organizatorzy chcą zmienić nastawienie uczniów do matematyki i pokazać im jej praktyczną stronę. Zajęcia projektowe prowadzone będą przez nauczycieli szkoły oraz wykładowców z uczelni wyższych. Młodzież dowie się między innymi jak działa procent składany, jak policzyć całkowite koszty kredytu, pozna zastosowanie fraktali oraz ciągu liczb Fibonacciego. Zorganizowane zostaną dwa konkursy - fotograficzno-matematyczny oraz informatyczno-matematyczny, w ramach którego uczestnikom przybliżone zostaną sylwetki znanych, polskich matematyków.