powrót

W grudniu zarząd mFundacji przyznał dotacje 10 projektom edukacyjnym na sumę blisko 90 tysięcy złotych!

Dotację otrzymują:

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 25 "Mrowisko" na „IX Powiatowy Konkurs Matematyczny Mrówa”
Konkurs skierowany jest do uczniów III klas szkoły podstawowej. Każdą szkołę reprezentuje trzyosobowy zespół. W pierwszym - grupowym etapie uczestnicy rywalizują ze sobą wykonując różne zestawy zadań i ćwiczeń matematycznych. W drugim - indywidualnym etapie uczniowie rozwiązują test. Wyłonione zostaną trzy najlepsze zespoły, a laureat indywidualny otrzyma tytuł „Mistrza Matematyki”.

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 9 - Szkoła Podstawowa nr 93 na organizację Wojewódzkiego Konkursu „Matematyka bez pamiętnika”

Konkurs przebiegać będzie dwuetapowo. W pierwszym etapie uczniowie w swoich szkołach rozwiążą test konkursowy, który wyłoni matematyczne talenty a zarazem finalistów. Podczas finału uczestnicy wezmą udział w wykładzie matematycznym przedstawiającym nowe dla nich zagadnienia spoza programu nauczania. Będą mogli notować i zadawać pytania, a następnie samodzielnie rozwiążą zdania konkursowe bazujące na wysłuchanym wcześniej wykładzie.

 

Szkoła Podstawowa im. Wołyńskiej Brygady Kawalerii na projekt "Matematyka jest wszędzie"

W czterech szkołach podstawowych z terenu gminy Dębe Wielkie zostanie zorganizowany konkurs matematyczno-przyrodniczy "Matematyka jest wszędzie". Każdy chętny uczeń będzie mógł wziąć w nim udział. Zadania konkursowe obejmą wyłącznie praktyczne aspekty matematyki, łącząc także zagadnienia z innych dziedzin nauki. Po eliminacjach szkolnych zostanie zorganizowany etap gminny, w którym swoich sił spróbują najlepsi.

 

Fundacja "Sternik" Warszawa Zachód na realizację projektu "Międzyszkolne Mistrzostwa Szybkiego Mnożenia"

Podstawowym założeniem konkursu jest rozwijanie i promowanie uzdolnień matematycznych z naciskiem na arytmetykę u uczniów klas 0-III oraz popularyzacja umiejętności sprawnego liczenia w zakresie do 1000. Konkurs składa się z dwóch części. Podczas etapu lokalnego wyłonieni zostaną najsprawniej liczący uczniowie w danej szkole. W etapie międzyszkolnym w internetowych rozgrywkach wyłonieni zostaną najlepiej liczący ze wszystkich zgłoszonych szkół. Każdy z uczestników otrzyma upominek, a finaliści nagrody. Najlepsi uczniowie otrzymają medale, puchary oraz tytuł „Mistrza Szybkiego Mnożenia”.

 

Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Skrzeszewie na projekt „Szkolna Liga Szybkiego Liczenia”

W każdej z klas będą odbywały comiesięczne „Lekcje wesołej matematyki”. Podczas zajęć uczniowie będą trenować umiejętność szybkiego pamięciowego liczenia. Za każdym razem wyniki osiągane przez wszystkich uczniów zapisywane będą w tabeli wyników. Do finału zakwalifikują się najlepsi uczniowie. Z nich wyłonieni zostaną „Szkolni Mistrzowie Szybkiego Liczenia klas 1, 2, 3, 4, 5 i 6”.

 


Szkoła Podstawowa nr 3 w Darłowie na projekt „W świecie matematyki”

W projekcie odbędą się działania angażujące uczniów, ich rodziców i nauczycieli. Uczestnicy wezmą udział między innymi w nocnych zajęciach z matematyki, warsztatach językowych „Angielski z matematyką”, kulinarnych warsztatach „Matematyka od kuchni”, a także w obchodach Światowego Dnia Liczby PI. Uczniowie będą rywalizować ze sobą w ramach dwóch konkursów: Szkolnego Konkursu Matematycznego "Czar par" oraz Powiatowego Konkursu Matematycznego "Jeden z dziesięciu". Wydana zostanie szkolna gazetka poświęcona sylwetkom znanych matematyków.

 

Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu na „Międzyszkolny konkurs matematyczny połączony z dniem promocji matematyki”

Konkurs organizowany jest z myślą o uczniach zdolnych, wykazujących szczególne zainteresowanie matematyką z klas VIII szkoły podstawowej oraz III gimnazjum. Jego celem jest popularyzacja matematyki oraz zachęcanie do wyboru dalszej drogi kształcenia w klasach o kierunkach ścisłych. Dodatkowo uczestnicy konkursu wezmą udział „Dniu Matematyki”, podczas którego odbędą się między innymi warsztaty matematyczne oraz lekcja muzealna ukazująca zastosowanie matematyki w budownictwie i architekturze.

 

Fundacja "Równi, Choć Różni" prowadząca Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Konopnickiej w Pławnicy na projekt "Łamacz umysłów- III Powiatowy Konkurs Matematyczny”

Konkurs dla uczniów klas IV-VIII i nauczycieli małych szkół podstawowych powiatu kłodzkiego. W eliminacjach wewnątrzszkolnych wyłonionych zostanie po dwóch najlepszych uczniów w dwóch kategoriach wiekowych (klasy IV-VI oraz klasy VII-VIII). Finał będzie składał się z testu oraz zdań otwartych. Wzbogacony będzie także warsztatami matematyczno-logicznymi. Wręczenie nagród dla laureatów odbędzie się podczas Gali Talentów w Domu Kultury w Bystrzycy.

 

Stowarzyszenie "Rodzice Razem" na projekt „Dziecięca matematyka wg Marii Montessori - matematyczne zajęcia dla dzieci 6-9 lat”
Projekt skierowany do dzieci w wieku 6-9 lat, które wykazują zainteresowanie metamatematyką lub też należą do grupy ryzyka i przejawiają specyficzne trudności w jej nauce. Młodzi uczestnicy zajęć pracując indywidualnie będą wybierać spośród dostępnych materiałów takich jak: belki numeryczne, komoda geometryczna, trójkąty konstrukcyjne, tablice Pitagorasa, bryły, kolorowe walce oraz cylindry do odkrywania symetrii i ćwiczyć umiejętności matematyczne. Projekt zakończony zostanie grą zespołową - „Matematycznymi podchodami”.

 

Uniwersytet im. Adam Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Matematyki i Informatyki na projekt „Matematyka jest piękna, zobacz ją na WMiI UAM”

W ramach projektu obędą się działania popularyzujące matematykę i jej zastosowanie w życiu codziennym. Pierwszym z działań będzie „Memoriał Urszuli Marciniak” - otwarte zawody w rozwiązywaniu łamigłówek diagramowych, szerzących i popularyzujących logiczne myślenie. Zawody odbędą się w kilku kategoriach wiekowych, dając szansę udziału zarówno uczniom, jak i dorosłym. Kolejnym z działań będzie „Dzień Delty” - popularyzatorska impreza czasopisma „Delta”, najstarszego w Polsce magazynu popularnonaukowego będącego gratką dla umysłów ścisłych i miłośników nauk przyrodniczych. Projekt zakończy „Festiwal Matematyki” - dzień wypełniony otwartymi warsztatami, pokazami i wykładami.