powrót

Nagroda Publiczności w mPotędze

W mFundacji zakończyliśmy głosowanie na najlepsze – zdaniem publiczności – projekty zgłoszone w tegorocznej edycji mPotęgi. Dodatkowe granty w wysokości 5 tys. zł dostaną dwa projekty. Zadecydowały o tym głosy ponad 9 tys. internautów.

30 projektów, które otrzymały najwyższe oceny od jurorów programu grantowego „mPotęga” ubiegały się o dodatkową nagrodę pieniężną w internetowym plebiscycie. Internauci mogli głosować na swoje ulubione inicjatywy od 17 do 30 czerwca. Nagrodę publiczności przyznaliśmy w dwóch kategoriach wiekowych.
Pierwszy projekt uhonorowany Nagrodą Publiczności otrzymaliśmy od Stowarzyszenia Kolonia Zachodnia z Serokomli (woj. lubelskie). Jest to gra terenowa „Potyczki geometryczne” przeznaczona dla uczniów klas 4-6 ze szkół podstawowych. Uczniowie przygotują ją wspólnie z nauczycielami i rodzicami. Ma ona przybliżyć wszystkie tajemnice geometrii. Jak piszą autorzy projektu, gra przeprowadzona będzie na terenie miejscowości – na polach, sadach i działkach. Rozgrywkę będzie prowadził mistrz gry. Otrzymane za prawidłowo wykonane zadania zakodowane fragmenty ułożą się w rozwiązanie i pozwolą zdobyć nagrody ukryte w terenie. Zadania w grze będą związane z rolnictwem: będzie trzeba np. obliczyć obwód lub pole działki, znaleźć odpowiedź na pytanie ile sadzonek potrzeba do obsadzenia sadu, czy obliczyć ile chleba potrzeba do nakarmienia pracowników w sadzie.

Zwycięski projekt z kategorii klas 7-8 szkół podstawowych otrzymaliśmy od Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Płocku. Ich projekt pod nazwą „Polubić matmę” ma kilka odsłon. Pierwsze działanie w ramach projektu to Matematyczny pokój zagadek. Uczniowie zaadoptują pomieszczenie, przygotują wystrój i zadania, przystosowując ich treści i stopień trudności do wieku korzystających z pokoju. Będą wykorzystywali kody QR, szyfry, quizy itd. Raz w tygodniu będą odbywały się „spotkania ciekawskich” podczas których uczniowie będą układali quizy w aplikacji Kahoot oraz będą uczyli się szyfrować zadania z wykorzystaniem szyfrów: Ottendorfa, Czekoladka, Ułamkowego, Komórkowego, Cezara i wielu innych. Powstanie strona internetowa, którą pod opieką lidera będą prowadzili wszyscy chętni uczniowie. Na tej stronie będą zamieszczane informacje dotyczące działań projektowych, linki do stron internetowych, wywiady z ciekawymi ludźmi (dyrektor szkoły, prezydent miasta itd.) na temat zastosowania matematyki w życiu codziennym.  Zostanie też ogłoszony konkurs internetowy - raz na dwa tygodnie będą zamieszczane zadania do rozwiązania. Każda z klas będzie uczestniczyć w lekcji matematyki w markecie budowlanym obliczając ilość i cenę materiałów niezbędnych do zaplanowanego wcześniej remontu.

W 6 edycji programu grantowego „mPotęga” mFundacja dofinansowała 112 projektów matematycznych. Nasi beneficjenci będą je realizować od września do grudnia tego roku.