powrót

Październikowe dotacje mFundacji przyznane

mFundacja przyznała ponad 40 tys. zł dotacji na realizację czterech projektów matematycznych. 
 
Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego na X edycję konkursu „Matematyka Moja Pasja”
 
Zawody organizowane we współpracy z Publicznym Liceum Ogólnokształcącym UŁ oraz Polskim Towarzystwem Matematycznym. Konkurs obejmuje zasięgiem wszystkie szkoły województwa łódzkiego. W każdej edycji udział bierze około 2 tys. uczniów. Konkurs rozgrywany jest w dwóch kategoriach: dla szkół ponadpodstawowych i szkół podstawowych (uczniowie klas VII i VIII). W marcu każdego roku odbywa się gala finałowa konkursu, na którą zapraszanych jest około 100 uczniów wraz z opiekunami. Nowością w X edycji konkursu będą zajęcia warsztatowe w wymiarze 30 godzin dla grupy 30 zawodników z najlepszymi wynikami w kategorii szkół podstawowych. Patronat nad konkursem sprawują: Rektor Uniwersytetu Łódzkiego, Wojewoda Łódzki i Marszałek Województwa Łódzkiego. mFundacja wsparła konkurs po raz drugi. 
 
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Bonawentury Graszyńskiego w Murowanej Goślinie na projekt „W bibliotece liczymy i się uczymy!”
 
Różnorodne zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku 5-10 lat z terenu miasta i gminy Murowana Goślina.  Uczestnicy poznają podstawy robotyki, poznają figury przestrzenne, poszukają matematyki w dziedzinach pokrewnych, takich jak chemia, fizyka, elektrotechnika czy astronomia. Poprzez różne formy warsztatowe dzieci będą miały okazję zrozumieć przedstawiane zjawiska i dowiedzieć się „jak to wszystko działa”. Łącznie odbędzie się 18 spotkań w podziale na grupy wiekowe. 
 
Przedszkole Samorządowe  nr 1 w Pcimiu na projekt „Kodowanie czyli matematyka nie tylko na dywanie!”
 
Projekt realizowany od listopada 2019  do lutego 2020 roku. W listopadzie odbędzie się szkolenie Kodowanie w przedszkolu z wykorzystaniem mat edukacyjnych i robotów dla nauczycieli . Od grudnia 2019 odbędą się zajęcia warsztatowe z matematyki pod nazwą „Kodowanie na dywanie” dla 2 grup przedszkolaków (5 latki i 6 latki)  16 godzin  dla grupy. Będziemy pracować na dużej macie edukacyjnej. Dzieci do działania na macie będą wykorzystywać kartoniki tzw. klocki z różnymi symbolami, znakami, liczmanami, cyframi. Dzieci konstruować będą gry planszowe, uczyły się kodowania/ programowania, itp. Ponadto  odbędą się zajęcia otwarte dla dzieci z rodzicami Przeprowadzony zostanie także konkurs dla dzieci i rodziców na stworzenie wspólnej gry matematycznej najlepsze prace zostaną nagrodzone.
 
Przedszkole Publiczne nr 261 "Pod dębami" w Warszawie na projekt "Matematyka- fajna sprawa i zabawa- kodowania i zadania"
 
Cykl kreatywnych zajęć matematycznych dla przedszkolaków. Zajęcia w formie zabawy będą prowadzone przez nauczycieli przedszkolnych i dostosowane do wieku dzieci. Na zajęciach  przedszkolaki będą szukać symetrii, mierzyć odległości, ćwiczyć orientację w terenie, poznają też bryły oraz podstawy kodowania. Dodatkowo dla dzieci 5 i 6 letnich odbędą się zajęcia z robotyki z wykorzystaniem klocków lego. Zorganizowane też będą dodatkowe zajęcia matematyczne pn. „Łamigłówki mądrej główki”. Będą to cotygodniowe spotkania z matematyką dla dzieci z grup 3, 4, 5 i 6 letnich w formie koła matematycznego. Zajęcia poprowadzą nauczyciele przedszkolni. Na bazie zajęć opracowane będą gry i zadania matematyczne na warsztat z rodzicami. Na zakończenie zostanie przeprowadzony turniej matematyczny z elementami kodowania dla dzieci z grup starszych. 
 

Tagi:

mfundacja