powrót

Fundacja mBanku już po raz szósty nagrodzi najlepsze prace studenckie z matematyki

“Krok w przyszłość” to projekt promujący matematykę i studencką działalność naukową w tym obszarze. Do konkursu można zgłaszać prace licencjackie, magisterskie lub naukowe z dowolnej dziedziny matematyki. Na zwycięzcę czekają: 20 000 złotych oraz statuetka STEFCIO, która powstała na cześć wybitnego matematyka Stefana Banacha.


Prace konkursowe powinny promować nowatorskie, oryginalne rozwiązania lub wskazywać nowe kierunki i nowe metody badawcze. Warunkiem jest to, by prace były obronione lub opublikowane w 2021 r. Prace można nadsyłać do 31 października 2021 r., a ogłoszenie finalistów nastąpi 30 marca 2022 r., w rocznicę urodzin Stefana Banacha.

 

Nagrodą główną w konkursie jest 20 000 zł brutto oraz statuetka STEFCIO, która powstała na cześć wybitnego matematyka Stefana Banacha. Jury przyznaje również maksymalnie trzy równorzędne  wyróżnienia (po 10 000 zł brutto każde).

Nadesłane publikacje oceni jury w składzie:

  • Prof. dr hab. Paweł Strzelecki – Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego
  • Prof. dr hab. Dariusz Buraczewski – Instytut Matematyczny, Uniwersytet Wrocławski
  • Dr Włodzimierz Waluś; mBank
  • Dr hab. Łukasz Pańkowski – Wydział Matematyki i Informatyki, Uniwersytet Adama Mickiewicza
  • Prof. dr hab. Paweł Rowiński – Wiceprezes Polskiej Akademii Nauk
  • Prof. dr hab. Dov Bronisław Wajnryb – Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej, Politechnika Rzeszowska
  • Dr hab. Grzegorz Kapustka – Instytut Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

Do zeszłorocznej, piątą edycji konkursu wpłynęły 54 prace, z czego 10 zakwalifikowało się do ścisłego finału. Konkurs wygrał Paweł Poczobut z Uniwersytetu Warszawskiego i jego praca licencjacka pt. “An algebraic variant of the Fischer-Grauert Theorem” napisana pod kierunkiem prof. dr hab. Adriana Langera i dr Piotr Achingera. Wyróżnienia zdobyli: Marek Sokołowski z Uniwersytetu Warszawskiego za pracę magisterską pt. “Bounds on semi-ladder orders in sparse graph classes” i Maciej Kucharski z Uniwersytetu Wrocławskiego za pracę magisterską pt. “Dimension-free estimates for Riesz transforms related to the harmonic oscillator”.

Więcej informacji o konkursie, regulamin oraz wniosek można znaleźć na stronie mFundacji, w zakładce „Krok w przyszłość”: www.mbank.pl/mfundacja/krok-w-przyszlosc.