powrót

Dzieci lubią to, co je ciekawi. Rusza III edycja programu grantowego dla przedszkoli „Rosnę z matematyką”

„Matematyka jest wszędzie – w przyrodzie, muzyce, sporcie, kuchni... wszędzie! Wystarczy się rozejrzeć, a pomysły na zajęcia z matematyką w tle przyjdą same” – zachęca mFundacja i już po raz trzeci ogłasza nabór wniosków do programu „Rosnę z matematyką” dla przedszkoli. Wnioski o grant w wysokości od 2 do 5 tys. zł można składać na stronie www.rosnezmatematyka.pl do 20 października br.

Program jest przeznaczony dla publicznych przedszkoli, szkół podstawowych z oddziałami przedszkolnymi lub klasami „zerowymi”, organizacji pozarządowych prowadzących przedszkola i/lub szkoły podstawowe z oddziałami przedszkolnymi realizujące edukację matematyczną dzieci w wieku przedszkolnym. O dofinansowanie mogą ubiegać się także zespoły nieformalne, takie jak grupy nauczycieli przedszkolnych, edukatorów, przedszkolne rady rodziców, których partnerem jest organizacja pozarządowa.


W programie można ubiegać się o grant na realizację działań edukacji matematycznej skierowanych do dzieci w wieku 3-7 lat, objętych edukacją przedszkolną. Projekty muszą być zrealizowane między 15 stycznia a 30 czerwca 2024 r., powinny trwać od 2 do 4 miesięcy. Mogą to być np. angażujące warsztaty, zajęcia terenowe, konkursy na temat różnych praktycznych zastosowań matematyki w życiu codziennym, propozycje materiałów edukacyjnych wspierających naukę matematyki czy warsztaty dla nauczycieli przedszkolnych i osób z najbliższego otoczenia dziecka na temat rozwoju kompetencji matematycznych.  


W tegorocznej edycji programu, Fundacja planuje dofinansować projekty na łączną sumę 500 000 zł.

Fundacja mBanku (mFundacja) od 2014 roku realizuje strategię „m jak matematyka”, której celem jest wspieranie dzieci i młodzieży w edukacji matematycznej. Wydała pięć książek edukacyjnych dla dzieci, rodziców i nauczycieli („Dziecinnie prosta matematyka”, „Matematyka jest wszędzie” „Matematyka na zielono”, „Wielcy polscy matematycy”, Środek do celu”), prowadzi doroczny konkurs grantowy mPotęga, oraz konkurs dla studentów „Krok w przyszłość”. Dotychczas na popularyzacje matematyki i wsparcie edukacji matematycznej w Polsce przeznaczyła ponad 25 mln zł.