powrót

Kontrakty na WIG20 w eMAKLERZE

Kontrakty na WIG20 w eMAKLERZETak jak obiecywałem w listopadzie, już niedługo ciąg dalszy zmian w eMAKLERZE. W lutym udostępnimy możliwość obrotu na kontraktach terminowych na WIG20.

 

 

 

 

Od razu odpowiadam na samo nasuwające się pytanie – „dlaczego tylko na WIG20?”. Otóż kontrakty FW20 są najbardziej popularne wśród inwestorów. Oznacza to, że są na nich największe obroty, a to oznacza, że są one najbezpieczniejsze, a to oznacza spokojniejszy sen inwestorów i nasz, bo duża płynność waloru umożliwia bezproblemowe zamknięcie pozycji, co przy tak zmiennym rynku, jak rynek instrumentów pochodnych jest czasem bezcenne.

Rozpoczęcie gry na kontraktach wymaga podpisania umowy z mBankiem na przyjmowanie i przekazywanie zleceń na instrumenty pochodne oraz z DI BRE -  na prowadzenie rachunku zabezpieczającego i usług dotyczących instrumentów pochodnych. Chęć zawarcia umowy będzie można złożyć tylko za pomocą wniosku dostępnego na stronach informacyjnych i w serwisie transakcyjnym mBanku już od 16 stycznia 2012r. Wniosek będzie zawierał formularz informacji o kliencie, pozwalający bankowi i DI BRE ocenić odpowiedniość tej usługi dla klienta. Bez względu jednak na wynik oceny, o którym klienci będą informowani, usługa będzie aktywowana. Na wniosku będzie też dostępne pole Numer Klasyfikacyjny Klienta (NKK), w którym należy wpisać swój NKK jeśli go uzyskaliśmy wcześniej nawet w innym biurze maklerskim. Jeśli nie mamy NKK, zostawiamy puste pole, a numer zostanie nadany na wniosek DI BRE przez KDPW i zarejestrowany w bazie mBanku w procesie aktywacji usługi. NKK jest niezbędny do gry na pochodnych (inaczej derywatach).


Po złożeniu wniosku, klient otrzyma do podpisania umowę z mBankiem oraz formularz, a umowa z DI BRE zostanie podpisana w imieniu klienta przez mBank. Kiedy już poprawnie podpisane dokumenty znajdą się w mBanku, zostanie otwarty rachunek transakcyjny, który będzie służył do obsługi wszystkich inwestycji w eMAKLERZE w miejsce eKONTA.
Więcej na temat rachunku transakcyjnego napiszę w innym blogu.

Aktywacja usługi instrumentów pochodnych będzie prezentowana w opcji Inwestycje>Giełda>Dane i ustawienia>Szczegóły umowy w polu „Status umowy instrumentów pochodnych”. Status „Aktywny” świadczy o pełnym dostępie do usługi, przede wszystkim składania zleceń. Ale nie tylko. Oprócz rachunku transakcyjnego w eMAKLERZE pojawi się, dla klientów, którzy aktywują usługę instrumentów pochodnych, opcja Dochód/CRR, która będzie służyła do prezentacji codziennych rozliczeń na depozycie zabezpieczającym, czyli w praktyce zysków i strat na kontraktach. Również temat CRR rozwinę w innym wpisie, żeby tu nie przedłużać.

Tak w skrócie będzie wyglądała aktywacja usługi umożliwiającej obrót kontraktami na WIG20. Wnioski  przyjmujemy od 17 stycznia 2012r., a aktywacja usługi nastąpi nie wcześniej niż 5 lutego 2012r. W każdym razie wszyscy, od których otrzymamy dokumenty do końca stycznia będą mieli usługę aktywną 5 lutego (niedziela).

Dodam jeszcze, że obie podpisane umowy, o których wspominałem obejmują wszystkie notowane na GPW instrumenty pochodne, a o ich dostępności w eMAKLERZE będziemy informować w tabeli funkcjonalności i Aktualnościach eMAKLERA, bo nie ukrywam, że w planach mamy sukcesywne wdrażanie innych derywatów. Póki co - przetrzyjmy szlak… 
 

Zachęcamy Was również do wzięcia udziału w specjalnej debacie poświęconej temu tematowi. Z niecierpliwością czekamy na Wasze opinie.