powrót

Uwaga na maile z fałszywymi fakturami!

Informujemy, że w sieci można spotkać się z fałszywymi wiadomościami email zawierającymi zainfekowane trojanem załączniki (najczęściej faktura lub rachunek) lub link do strony ze złośliwym oprogramowaniem.

 

Po otwarciu załącznika komputer zostaje zainfekowany trojanem vawtrak, który wyłącza ochronę antywirusową i szpieguje aktywność użytkownika, wykradając hasła i certyfikaty, wykonując zrzuty ekranu a także modyfikując treści stron wyświetlanych w przeglądarce internetowej (np. Mozilla Firefox, Chrome, Internet Explorer).

 

Tym razem głównym celem przestępców jest wyłudzenie danych kart płatniczych. Poniżej przedstawiamy przykład działania złośliwego oprogramowania, które dokonało zmiany wyświetlanej użytkownikowi strony logowania mBanku.
Na tak zmienionej, fałszywej stronie przestępcy prezentują formularz służący im do wyłudzenia danych kart płatniczych (numeru, daty ważności oraz kodu CVV2).

 

PRZYPOMINAMY!

 

mBank nigdy nie prosi o podawanie żadnych danych poufnych, w szczególności:

 

- danych kart płatniczych i kredytowych,
- haseł jednorazowych podczas logowania do serwisu transakcyjnego,
- danych dotyczących Twojego telefonu (takich jak numer, marka i model) w czasie logowania, sprawdzania stanu konta i przeglądania historii operacji,
- kodu PIN do karty, aplikacji etc.,
- nie wysyła na telefon komórkowy żadnych certyfikatów bezpieczeństwa lub innych aplikacji do zainstalowania,
- nie wysyła do klientów wiadomości e-mail z odnośnikami kierującymi na stronę logowania do serwisu mBanku.